Léto je tady a s ním i zážitky, které ale mohou skrývat zdravotní nástrahy. V té souvislosti se každoročně objevují různé letní mýty o zdraví. Tedy o tom, co dělat, když vás například kousne komár. Ovšem takových rad, kterých se bůhvíproč držíme, i když nefungují, je mnohem víc.

Léto se obvykle odehrává v uvolněném režimu a především venku v přírodě. Není tak divu, že nás při pobytu v lese, na zahradě nebo u vody často poštípají komáři, přisaje se klíště nebo si děti pochutnají na zaprášených třešních, které zapijí vodou. Podobných karambolů bychom mohli vypočítat ještě hodně, my jsme se tentokrát zaměřili na ty, které mají společného jmenovatele – letní mýty o zdraví.

Nezapíjejte třešně vodou, bude vás bolet břicho

Z kategorie letní mýty o zdraví je tenhle asi nejstarší. A kde je pravda? Možná bychom mohli říci, že někde uprostřed. ,,Nezáleží na tom, kolik vody vypijete, ale kolik sníte třešní,“ upozorňuje praktická lékařka Irena Hájková. Jak dodává, třešně jsou sladké a mají tendenci kvasit, což ve finále způsobí bolest břicha a mnohdy i průjem. Pokud se vám stane, že třešní sníte opravdu hodně, měli byste s pitím počkat alespoň půl hodiny.

Letní mýty o zdraví aneb klíště uduste krémem nebo olejem

Tak tohle je tedy pořádný mýtus. Jde o to, že klíště se přidusí a může do rány vypustit infekci, což nechcete, protože se tak zvyšuje možnost nákazy. Jak uvádí na svých stránkách SZÚ, správně byste měli místo se zakousnutým klíštětem vydezinfikovat, po té vzít speciální pinzetu na klíšťata opatrně ho podebrat a vyjmout. Rozhodně jím netočte, protože obvykle dochází k přetržení a v daném místě k následnému vzniku lehkého zánětu. Nakonec místo znovu vydezinfikujte. Při práci použijte rukavice. Následující tři týdny napadené místo sledujte. Pokud se objeví neustále se zvětšující zarudlá skvrna s bledým středem a dostaví se příznaky chřipky, je třeba ihned zajít k lékaři.

Po bodnutí vosou rychle vysajte jed

Letní mýty o zdraví si v tomto případě mohou připsat bod. Vysátí postiženého místa je totiž zbytečné, protože vám nepomůže. Pokud si chcete vypomoci s domácími léčebnými postupy, správnou alternativou bude chlazení. V případě bodnutí vosou se ale doporučuje i prevence. Místo mávání rukama se během letních měsíců raději vyhněte obloukem všemu sladkému, co je vystavené ve venkovním prostředí. Zejména si dejte pozor na ovoce, dorty nebo sladké limonády. Málokdo si uvědomí, že vosy láká i vůně parfému.

Při štípnutí komárem pomáhá plivnutí

Nikoli. Plivnutí má pouze mírný chladicí účinek, proto je třeba ho vnímat jako dočasný prostředek ke zmírnění svědění. Daleko lépe fungují plátky okurky vytažené z chladničky nebo chladicí podložky. ,,Je dobré mít při ruce speciální gely a masti, které zmírňují svědění. Hodit se budou i antihistaminika v případě větší alergické reakce, která se dají běžně koupit v lékárně,“ radí doktorka Hájková.

V horku se osprchujte studenou vodou

Je to přesně naopak. Studená sprcha sice na krátkou dobu sníží tělesnou teplotu, ale pokud se pak vrátíte do tepla, začnete se potit víc než před tím, protože tělo se musí vyrovnat s okolní teplotou. V létě se proto doporučuje sprchovat vodou blízkou tělesné teplotě. Tak se vyhnete nadměrnému pocení.

Letní mýty o zdraví z grilu

Rádi grilujeme a grilovací nádoby nám poskytují řadu výhod. Tak například rošt zůstává čistý. Nic nepadá do uhlí, tuk z masa drží na dně nádoby, takže o něj nepřijdeme a navíc nevznikají rakovinotvorné látky. V případě, že používáme misky z nerezové oceli, je to až sem v pořádku. Problém je ale v tom, že řada lidí sáhne po hliníkových na jedno použití. A tady existuje riziko, že pokud suroviny před grilováním osolíme a přidáme citron či jinou kyselou látku, hliník se začne do potravin uvolňovat a tím se dostane do těla. Podle pořadu A dost! může po čase způsobit vážné zdravotní potíže. O důvod víc, proč se hliníkového nádobí jednou pro vždy zbavit. Hrát si na to, že pro jednou se nic nestane, je totiž dost krátkozraké.