Relaxační koupel je ideální způsob, jak přežít nadcházející chladné a vlhké počasí. A samozřejmě také podzim se všemi jeho negativními vlivy. Tenhle wellness rituál zvládnete bez problémů i ve vlastní koupelně. Podívali jsme se, co by vám přitom nemělo chybět.

Zahřeje vás a pomůže k regeneraci. Relaxační koupel toho ale umí ještě víc. Připravili jsme pro vás pět tipů, které během pobytu ve vodě zvyšují pocit pohody a dělají koupání příjemnějším.

Tip 1: Relaxační koupel vyžaduje útulnou atmosféru

Než se ponoříte do vany, vytvořte si v koupelně útulné prostředí, abyste si mohli relaxační koupel užít všemi smysly. Ztlumte klasické osvětlení, zapalte svíčky. Nasypte do misky potpourri, jehož vůně se ve vlhku krásně rozvine. Stejnou službu ovšem udělají i vonné tyčinky nebo esenciální oleje. Záleží na tom, čemu dáváte přednost. Nezapomeňte na relaxační hudbu.

Tip 2: Pohodlí s vanovými polštáři a policemi

Ležet ve vodě a poslouchat hudbu je fajn. Jenže někdo si rád čte, další vychutná šálek bylinkového čaje nebo sklenku vína. Kam s nimi? Jednoznačně na vanovou polici, která se dá přichytit za okraje vany a vy tak nemusíte vše potřebné složitě odkládat. Vyplatí se i speciální vanový polštář. Upevněný za hlavou vám zajistí pohodlný odpočinek pro celou relaxační koupel.

Tip 3: Správná teplota při koupeli

Jak teplá by měla být voda pro relaxační koupel závisí na tom, jak se cítíte. Pokud vás přemohlo chladno, pravděpodobně vám bude vyhovovat horká koupel pro zahřátí. Nic se ale nemá přehánět, jelikož zbytečně horká voda zatěžuje krevní oběh a regenerační účinek by se mohl změnit v opak. Odborníci doporučují teplotu mezi 36 a 38 stupni Celsia. Nezůstávejte ve vodě déle než 20 až 30 minut, jinak budete mít příliš vysušenou pokožku.

Tip 4: Relaxační koupel chce vhodnou přísadu

Jenom správná přísada dělá relaxační koupel dokonalou. Vybírejte ji podle typu pleti nebo vsaďte na tradiční domácí prostředky k regeneraci pokožky. Z historie víme, že už samotná královna Kleopatra si dopřávala koupel v teplém mléce. Můžete to zkusit také. Stačí, když smícháte 100 ml mléka a jednu až dvě polévkové lžíce olivového oleje a vlijete do vody.

Vynikající jsou také bylinky. Naplňte plátěný sáček sušenými květy levandule a ponořte ho do lázně. Nejenom že příjemně voní, ale složky obsažené v levanduli dokonale čistí pokožku. Při prochladnutí je vhodné použít květy heřmánku a tymiánu. Když budete vdechovat stoupající páru, jejich silice pomohou k úlevě namáhaným průduškám a dutinám. Obě bylinky jsou rovněž účinné při revitalizaci pokožky.

Tip 5: Po koupeli hýčkejte pokožku a odpočívejte

Také tento tip pro relaxační koupel je důležitý, i když ho budete aplikovat až na závěr. A rozhodně není vhodné ho opomíjet. Po koupeli je totiž přímo žádoucí si udělat dostatek času pro sebe. Pokožku pečlivě osušte a natřete ji tělovým krémem nebo tělovým mlékem. I v tomto případě vybírejte podle typu pleti.

Na závěr se zahalte do příjemného županu, natáhněte si teplé ponožky a na chvíli si lehněte do postele. Snažte se vnímat účinky, jaké vám právě dopřála relaxační koupel. Svalové nebo nervové napětí na začátku koupele by už nyní nemělo být patrné. Užijte si klid a pohodu. Sledujte oblíbený film, přečtěte si knihu, na kterou jindy není čas, nebo si poslechněte relaxační hudbu. Neplánujte si žádné povinnosti a už jenom odpočívejte.