Pondělí by se mělo vyškrtnout z kalendáře. Také míváte občas tyto pocity? Stojí za to se podívat, co se za nimi skrývá, jaké mohou být důvody vaší pravidelné pondělní frustrace. Některé jsou totiž poněkud překvapivé…
Ukažte nám někoho, kdo v pondělí vyskočí jak srnka z postele a utíká s písní na rtech do práce. Takových lidí nejspíš moc nebude. Na tom se ostatně shodují i vědci, kteří se zamysleli na faktem, proč většina z nás pondělí doslova nesnáší.
1. Spánkové nastavení
Mysl je dokonalým otrokem biologických hodin lidského organismu. Jakákoli změna v jejich nastavení nás tak dokonale rozhodí. Stačí, když si o víkendu přispíme, abychom dohnali spánkový deficit z pracovního týdne. Jenže podle vědců tento spánek navíc nás v pondělí, kdy vstáváme opět brzy, ještě více unaví. Tělo je totiž přenastavené na pozdější vstávání, proto se nám ráno vůbec nechce z postele.
2. Socializace
Jedním zvláštním důvodem, proč se každé pondělní ráno cítíme sklesle by mohl být i fakt, který sahá až do pravěku. Lidé jsou společenští tvorové a aby se cítili šťastní, potřebují mít jistotu, že jejich místo „v kmeni“ nikdo neohrožuje. Jinými slovy, i po pouhých dvou dnech si podle vědců musíme uvědomit, že naše pozice v pracovním prostředí je stále bezpečná. K tomu patří i klábosení se spolupracovníky jako důležitá součást přípravy na pracovní týden. A pokud se podobných rozhovorů neúčastníte, můžete se pak cítit poněkud e podle vědců nejdřív a abychom se cítili šťastní, musíme se cítit pohodlně ze svého místa v „kmeni“, abych tak řekl. I po pouhých dvou dnech, podle vědců, se musíme ujistit, že naše místo v našem pracovním prostředí je bezpečné. Klábosení se svými spolupracovníky je důležitou součástí přípravy na pracovní týden, a pokud to neuděláte, můžete se pak cítit i odstrčen
3. Náhlá změna
Vědci požádali skupinu lidí, aby v pravidelných intervalech zaznamenávala emoce v jednotlivých dnech pracovního týdne. Ukázalo se, že pondělí není o nic víc stresující a depresivnější než úterý, středa nebo čtvrtek. Jedině pátky vyšly v tomto malém testu podstatně lépe. Důvod je jasný, lidé nedočkavě hledí k víkendu. Kromě tohoto jsou tak všechny pracovní dny stejně hrozné. Ale když se lidí zeptáte, jestli si pamatují, který z těchto dnů byl nejhorší, vždycky řeknou pondělí. Tento poznatek se odvíjí od skutečnosti, že od neděle, což je vždy dokonalý víkendový den, do pondělí, tedy pracovního dne, dochází k většímu emočnímu posunu, než mezi dvěma pracovními dny. Takže bez ohledu na okolnosti, pondělí bude vždy vypadat, jako by to byl nejhorší den vašeho týden.
4. V pondělí se nashromáždí únava z víkendu
Je celkem jedno, jestli se o víkendu věnujete pořádnému jarnímu gruntování, anebo oslavě zahrnující spoustu jídla a pití, protože obě možnosti se na vás projeví fyzicky. Jste zkrátka unavení, třeba i nevyspalí a necítíte se ve formě. A komu by se v takovém stavu chtělo chodit do práce, že?
Pro mnoho lidí je ale pondělí vhodný den, co by začátek týdne, aby na sobě něco změnili. Jenže i když jde o pozitivní posun, například chcete zhubnout nebo přestat kouřit, vyberte si pro to jiný den, zejména pokud pondělí vnímáte jako nejhorší den v týdnu.
5. Něco na vás leze
Pondělí nebývá pouze o pocitu, že vám něco je, ve skutečnosti se za tímto pocitem skrývají skutečné zdravotní problémy. Podle vědeckých výzkumů jsou pondělí nejčastějším dnem, kdy lidi postihuje infarkt nebo mrtvice. Zkuste si průběžně měřit tlak a uvidíte, že v pondělí bude ve většině případů nejvyšší.
6. Strašná práce
Pokud jste v práci dlouhodobě nespokojeni, nelze se divit tomu, že je pro vás pondělí nejhorším dnem v týdnu. Už v neděli večer se mohou začít ozývat pocity deprese a úzkosti, což vede k tomu, že se v pondělí v práci zrovna nepřetrhnete. A je to také nejspíš důvod, proč celých 37 % žádostí o výpověď lidé podávají už v úterý.
Text: Julie Čermáková
Foto: Freepik.com