Jaro na krku, madla lásky neboli covidová kila pod kabátem. Je tedy čas rozhýbat metabolismus. Kdo patří ke šťastlivcům, kteří mají dobré spalování, může si gratulovat. Vy ostatní nevěšte hlavu, protože k hubnutí se můžete i propít. A bude vám chutnat.

Právě metabolismus je jedním z důvodů, proč někteří lidé sní na posezení husu se šesti a tenhle úlet na nich nezanechá ani kilo navíc, zatímco druzí projdou kolem hrnce a mají na sobě kila tři. Co je tedy dobré o metabolismu vědět? Mluvíme o látkové výměně, která má pozitivní vliv na trávení a tím samozřejmě i na hubnutí. Ne vždy ale metabolismus pracuje, jak má. Energie, kterou nespálíme, v těle zůstává a přemění se povětšinou na tuk. Ten si organismus uloží „do zásoby“ v oblasti břicha, boků, pozadí nebo stehen, tedy oněch dobře známých problémových partií.

Věk, stres, spánek

S přibývajícími roky metabolismus leniví, a to je důvod, proč na sebe každý rok nabalujeme kila navíc. Tedy někdo více a někdo méně, což se odvíjí právě podle toho, jak moc je jeho metabolismus zvyklý pracovat. Kromě toho správnou funkci metabolismu neovlivňuje pouze pohyb a vhodná strava, ale také například stres a nedostatečný spánek.

Jak zrychlit metabolismus?

Pravidelným pohybem, vhodným stravováním a dostatečným pitným režimem. Právě ten bývá často opomíjený. Pokud ale zvolíte nápoje s určitým obsahem živin mohou přispět nejenom k rychlejšímu spalování, ale také si na pití vzpomenete, protože vám zkrátka bude chutnat.

Metabolismus rozproudí ochucená voda

Myslete na to, že při dostatečném pitném režimu se tělo lépe zbavuje škodlivých látek. Obecně se doporučuje jeden a půl až dva litry denně, ale pokud se více pohybujete nebo dokonce sportujete, určitě byste měli pít více. Když k ní přidáte skořicovou tyčinku, kousek zázvoru a půlku jablka a necháte hodinu vyluhovat v lednici, získáte lahodný nápoj, za který vám váš metabolismus jenom poděkuje.

Zelený nebo kořeněný citronový čaj

Zelený čas je tradičně doporučovaný přírodní doplněk na podporu metabolismu, navíc je plný hodnotných antioxidantů, včetně takzvaných katechinů. Zelená matcha nejenom že zrychluje metabolismus, ale současně posiluje i imunitní systém. Pokud nejste příznivci zeleného čaje, připravte si citronový. Stačí vymačkat dva citrony, přelít litrem a půl převařené vody, přidat čerstvou chilli papričku, skořicovou tyčinku a lžičku javorového sirupu. Po hodinovém louhování přelijte přes síto do sklenice a můžete popíjet.

Hubnutí s kávou

Nejenom zelený čaj, ale také káva patří díky kofeinu k nápojům, které mohou vykazovat příznivý účinek na metabolismus. Samozřejmě to neznamená, že byste měli pít x káv denně. Navíc káva nepatří do pitného režimu. Jelikož odvodňuje, je vhodné ji vždy „spláchnout“ sklenicí vody.

Metabolismus v bobulích

Borůvky, rybíz, ostružiny, maliny a jahody pomáhají nastartovat metabolismus, zejména ráno, na lačný žaludek. Obsahují cenné antioxidanty, vlákninu a minerály, stimulují trávení a mají také detoxikační účinek. Jsou ideální do ranních smoothies, rozmixované třeba s mandlovým mlékem.

V oblíbené zelené barvě

Spalování tuků napomáhá zelená varianta smoothies, ve kterých se obvykle nachází kapusta, špenát, zelí nebo brokolice. Kromě toho, že povzbuzují metabolismus, obsahují i zdraví prospěšné vitaminy, minerální látky a antioxidanty. Výhodou je, že si tyto koktejly můžete upravit dle chuti. Kdo nemá rád brokolici, může zvolit například okurku, k ní přidat špenát, hodí se i jablko, bazalka, lžička piniových semínek, kousek závoru a ve finále vše můžete ještě zakápnout limetkou, která výslednému nápoji dodá šmrnc.

Text: Martina Hálková
Foto: Freepik, Freepik.com