Roste vám doma všechno přes hlavu? Máte pocit extrémní vyčerpanosti a každý den bojujete se spoustou malých či větších pohrom, ve kterých mají prsty vaši potomci? Dejte si pozor na rodičovské vyhoření. Řekneme vám, jak se mu vyhnout.

Zná to nejspíš každý rodič. Denně je třeba zvládnout spoustu úkolů, děti vyžadují nepřetržitou pozornost a s nimi roste hora každodenních monotónních povinností jako je vaření, praní, taxikaření, vzdělávání nebo řešení sourozeneckých sporů a spousta dalších nekonečných činností. K tomu všemu je třeba řešit vlastní život i práci, jenže pokud si potomek odmítá hrát sám, příliš to nejde. Časy kdy jste si mohli hodit nohy nahoru vždy, když jste to potřebovali, jsou pryč. V určitém období se většina rodičů cítí vyčerpaná a někteří víc než to. Pak je čas přemýšlet nad tím, zda nejde o rodičovské vyhoření.

Rodičovské vyhoření – o co jde?

„Rodičovské vyhoření se projevuje pocity odstupu od dětí a přesvědčením, že jsme jako rodiče selhali,“ popisuje psycholožka a odbornice na rodičovství Jenny Yip pro web Psychology Today. Syndrom vyhoření může podle ní vést až k pomyslnému výbuchu myšlenek, podrážděnosti, zanedbávání dětí a v nejhorším případě i ke psychickému a fyzickému násilí. Pokud každý den začíná dováděním nebo křikem dětí, pokračuje hádkami o domácí úkoly, reptáním při večeři a končí bojem před spaním, stačí jedna další malá kapka a rodičovské vyhoření se spolehlivě dostaví.

Péče o sebe jako prevence

Aby se situace nedostala tak daleko, je nezbytné přijmout preventivní opatření. Ale jaké ještě dokáže zafungovat, když už vám hrozí, že se každodenním životem zadusíte? To nejjednodušší. Začněte o sebe pečovat. „Přemýšlejte o péči o sebe jako o kyslíkové masce, kterou si nasadíte v letadle v případě nouze. Teprve pak se starejte o děti,“ radí doktorka Jenny Yip. „Pokud rodiče omdlí kvůli nedostatku kyslíku, nikomu to nepomůže – ani těm nejmenším. Proto je nezbytné vždy hledat prostor k doplnění svých životně důležitých rezerv. „Jestliže máte pocit, že váš život již není váš, musíte jej získat zpět,“ říká zkušená psycholožka a doporučuje následující postupy:

Večerní rande

Jasně, vyrazit do víru velkoměsta je poměrně obtížné, zejména, když se vám zavírají oči už v osm a na obzoru se nevyskytuje žádný odvážlivec, který by vaše ratolesti pohlídal. Jenže jít večer ven s partnerem za trochu přemáhání stojí. Nejenom, že získáte nový impuls, ale současně vám takový krok pomůže obnovit intimní blízkost, která téměř nevyhnutelně trpí stresem každodenního života. „Udržování emocionálního spojení je vaše kyslíková maska,“ dodává doktorka Jenny Yip.

Rodičovské vyhoření zahání spánek

Kvalitní spánek je nezbytný pro potřebnou relaxaci. Pokud se děti v noci budí, domluvte si služby s partnerem alespoň třikrát týdně. Je vhodné usínat v klidu a bez předcházejícího rozčilování. A i když to teď bude znít poněkud sobecky, pomoci vám v tom mohou třeba prarodiče, kteří si děti vezmou na víkend nebo alespoň na noc k sobě.

Vyhraďte si čas pro sebe

Rodičovské vyhoření vám nehrozí v případě, že si kromě partnera umíte udělat čas i pro sebe. Podle doktorky Jenny Yip by to mělo být každý den minimálně půl hodiny. Ne nadarmo se přetažené matky rády schovávají v koupelně, protože kde jinde můžete zamknout dveře… A proč ne pod uklidňující horou koupelové pěny ve vaně, když už tam jste?

Naučte děti uklízet

I to je součást péče o sebe. Ti, kteří stanovují limity svým dětem, jim vštěpují určité hodnoty na celý život. A k nim rozhodně patří i trénink úklidu. Nejenom že získají nový návyk, ale také po nich nemusíte uklízet vy. Využijte toho, že malé děti rády pomáhají, později jim totiž takové věci přijdou zcela přirozené. Rodičovské vyhoření pak nebude mít šanci.

Vybavujte si hezké chvíle s dětmi

Těhotenství, první obrázek z ultrazvuku, to všechno jsou vzpomínky, které vám pomohou si uvědomit, jak moc je fajn být rodičem, i když vám už někdy docházejí nervy. Tenhle efekt funguje i nad fotografiemi nebo videi vašich roztomilých potomků. Snáz si pak uvědomíte, že než zažít rodičovské vyhoření, je lepší se o sebe pravidelně starat. Dítě totiž potřebuje rodiče především v pohodě.