Snová dovolená před vámi a vy se těšíte se, jak si s rodinou užijete zasloužený odpočinek. Jenže pak se dokážete pohádat už na letišti nebo na první benzínce. Dá se s tím něco dělat, aby to bylo příště jinak?

Tak za prvé, buďte v klidu. Sice se k tomu málokdo přizná, ale těch, kteří si začnou hlasitě vyměňovat názory už v prvních minutách dovolené, je spousta.

Jako cizí člověk

Celý rok se s partnerem během pracovního týdne doslova potkáváte mezi dveřmi a o víkendech doháníte různé resty. Na klidné posezení tak moc času nezbývá, pokud vůbec nějaký. Umíte věci řešit samostatně a žijete vlastně tak trochu podle svého. A teď si představte, že přijde společná dovolená, během které trávíte pohromadě dvacet čtyři hodin denně minimálně týden. Navíc ve stísněném prostoru hotelového pokoje bez chvilky soukromí. A to je poměrně značný nápor na nervy. Zejména v případě, kdy se doma skutečně jenom míjíte. Nejenom že začnete zjišťovat, jaké chyby má váš partner (ne že by to byla zas taková Amerika, jenom doma jaksi nemáte čas se zabývat podobnými malichernostmi), ale také řešit rodinné záležitosti, provozní věci, zkrátka všechno, co jste si nestihli říct během roku. Otázka zní, jestli má ten druhý chuť o takových věcech s vámi diskutovat. A je jasné, co obvykle následuje v případě záporné odpovědi. Hádka. Takže pokud nechcete mít zkaženou dovolenou vy, vaše děti i případní kamarádi, protože ať chcete nebo ne, i jich se vaše napjaté vztahy dotknou, problémy nechte doma. Na dovolené je stejně nevyřešíte.

Když se jízda zvrtne …

Devadesát devět procent cestovatelů mívá při cestě na dovolenou pocit, že jedou podle Murphyho zákonů a podle Murphyho zákonů neexistuje jediný důvod, proč vy a vaše rodina byste měli spadat do onoho jednoho procenta. Jinými slovy, všechny vlaky, autobusy, letadla mají při cestě na dovolenou zásadně zpoždění, jestliže přestupujete, pak zpoždění má zásadně spoj první. I cesta autem může připomínat jízdu ve špatném filmu, obzvlášť když se vám v cizí zemi porouchá navigace, takže zákonitě zabloudíte, dotankovat, byť je k další pumpě minimálně sto kilometrů, nemluvě o propíchlé pneumatice v zapadlém koutě rumunských hor a faktu, že v autě vozíte rok píchlou pneumatiku náhradní, protože zkrátka nebyl čas ji nechat opravit.

Uleví se vám, když se kvůli tomu všemu pohádáte? Asi sotva. Hlavně je to úplně zbytečné, protože za dopravu nemůžete ani jeden a s autem jezdíte oba stejně, a oba jste si mohli vzpomenout… Není lepší si dát kafe, svačinu, případně panáka?

Zásoba e-knih ve čtečce vás zachrání od zbytečných hádek 😉

Respekt k soukromí

Čtyřiadvacetihodinový dozor chce fakt pevné nervy. Leckdy prospěje i vlastní program oddělený od rodiny. Nejenom že si od sebe odpočinete, ale navíc si užijete ,,volno“ a budete si pak mít večer co vyprávět. A také se nemusíte urážet, což samozřejmě platí i pro druhou stranu, když partner odmítne jít na pláž, protože si chce v klidu na hotelové terase číst. Ostatně knihy do prázdninového kufru rozhodně patří. Pořiďte si balík e-knih, o kterých pak můžete s ostatními diskutovat. Což je rozhodně lepší než hádky.

Užívejte si

Snažte se odreagovat od problémů, které stejně v dané přítomnosti nevyřešíte. Máte volno, tak odpočívejte a nabírejte nové síly a zážitky. Pak si totiž lépe poradíte s nepříjemnostmi doma. Možná si teď právě říkáte, když ono to nejde, musím na to pořád myslet. Na nepříjemnosti nebudete myslet ve chvíli, kdy na to nebudete mít čas. Zkuste se proto na dovolenou připravit dopředu. Zjistěte si zajímavá místa v okolí vašeho pobytu, která stojí zato navštívit, případně i další možnosti relaxace a zábavy než pouhé ležení na pláži.

A o co jde

Byť to zní zvláštně, zákony schválnosti jsou neúprosné. Útulné prázdninové bydlení s krásným okolím se ukáže jako dílo zručného grafika, takže skončíte v hotelovém paneláku, odkud musíte k moři dojíždět městskou dopravou. Vezměte to s humorem, zapomeňte na romantiku a užívejte realitu. Nakonec se totiž může ukázat, že realita bude daleko lepší než vaše sebelepší představy.

Text: Trendista.cz

Foto: Pixabay

Komentáře