Asi netřeba připomínat, že velké horko je pro tělo pořádnou zátěží, na kterou byste se měli pořádně připravit. A to nejenom výběrem vhodného oblečení a pravidelným pobytem ve stínu. Co dalšího je třeba dělat, abyste nebyli dehydratovaní a naučili se pravidelně pít?
Pokud patříte k lidem, kteří se napijí, až když mají žízeň, je to špatně. Pít byste měli v průběhu celého dne. „Jestliže na pití zapomínáte, nastavte si na chytrém telefonu pravidelné připomínání. Tak se naučíte pravidelně doplňovat tekutiny,“ radí praktická lékařka Alena Neumannová. „Funguje i malý trik. Snažte se mít sklenici na stole neustále plnou vody. Vždy, když ji uvidíte, vzpomenete si, že byste se měli napít.“
Přikázání č. 1: V horku pijte více než minimální množství 1,5 litru
Kolik tekutin bychom měli vypít denně? Na tuhle otázku dostanete obvykle jen obecnou odpověď. Nejméně 1,5 až 2 litry. „V horkém počasí, při sportu nebo fyzické práci byste ale měli pít minimálně 2 litry vody,“ doplňuje doktorka Neumannová. Jde o to, že při námaze se spotřeba tekutin zvyšuje a tělo se snáz a rychleji dostane do dehydratovaného stavu.
Přikázání č. 2: Je důležité pravidelně pít po celý den
Nestačí jen pít, když mám žízeň? „Rozhodně ne,“ upozorňuje pro web Prevention lékařka Laura Hahn z Mercy Medical Center v Baltimore. „Žízeň není nic jiného než varovný signál těla, že trpí nedostatkem tekutin.“ Proto je vhodné pít po celý den, klidně po malých doušcích. Zejména v horkém počasí tak nezapomínejte na láhev vody, kterou si berte vždy, když jdete ven.
Přikázání č. 3: Dá se vodou předávkovat?
Jestliže se postavíte k pití vody rozumně, tak nikoli. Navíc, asi nikdo nebude pít pět litrů vody denně, protože by nejspíš musel trávit veškerý čas v dosahu toalety, a to i v horkých dnech, kdy značné množství tekutin vypotíme.
Přikázání č. 4: Pijte neslazené nápoje
V horku je lepší se vyhnout limonádám a džusům. Obsahují totiž cukr. Daleko zdravější alternativou je neperlivá voda, která by měla tvořit většinu z pitného režimu. Na doplnění jsou vhodné i minerálky. Ne každý je schopen vypít požadované množství pouze čisté vody. Dá se ale obměňovat s bylinkovými nebo ovocnými čaji. Do vody můžete také přidat citrón, okurku, případně sezónní ovoce.
Přikázání č. 5: V horku nepijte ledové nápoje
Nechceme tím říct, že byste měli pít raději horký čaj. Jenom byste se měli vyhýbat studeným nápojům, které jsou v teplém počasí samozřejmě lákavé. „Problém je v tom,“ vysvětluje doktorka Neumannová: „že čím je teplota nápoje, na rozdíl od vaší tělesné teploty, chladnější, tím musí tělo více zabrat, aby vyrovnalo teplotní rozdíl. Výsledek? Potíte se ještě více.“
Přikázání č. 6: Při pocení je třeba nahradit ztrátu minerálů
Pokud se hodně potíte, ztrácíte nejenom vodu, ale i minerály. Zejména v horku je jejich úbytek velký. Nahradit je můžete například zeleninovým vývarem. Pomůže i pravidelné pití minerálek. Podle doktorky Neumannové je ale třeba si dát na doplňování minerálů pozor zejména v případě, kdy máte potíže s ledvinami.
Přikázání č. 7: Vyhýbejte se alkoholu
Jakkoli lákavé může být studené pivo nebo sklenka vychlazeného sektu, alkohol není v horkých dnech dobrý nápad, zejména pro uhašení žízně. Jde totiž o to, že v kombinaci s teplým letním vzduchem vede k větší únavě a navíc podporuje pocení. Kromě toho má alkohol močopudný účinek, čímž negativně ovlivňuje rovnováhu tekutin v organismu.