Pozitivní pohled na život představuje jeden z důležitých předpokladů, jak zvládat složité životní karamboly. Zahoďte pesimismus a pojďte se s námi učit životnímu optimismu.
Pro optimisty je sklenice napůl plná, pro pesimisty napůl prázdná. Jenže optimistický pohled na život dokáže více, než jen plnit sklenice. Dejte optimismu šanci a uvidíte sami.
Život ve víře optimismu
S většími, či menšími dramaty, se kterými se každý den setkáváme, bývá obtížné neztratit víru v to, co je dobré a zůstat v módu optimismu. Pokud patříte do skupiny čistokrevných pesimistů, může se vám zpočátku zdát poněkud nucené aktivně se zapojit do pozitivnějšího pohledu na život. Chce to ale jenom čas. Lidé přivykají novým návykům tři týdny až několik měsíců. Čím častěji se budete snažit, tím rychleji si váš mozek zvykne. A začít můžete s těmito tipy:
Optimismu a sobě věřte z hloubi duše
Příliš často máme tendenci soustředit se na to, v čem nejsme dobří nebo co ostatní dělají lépe než my. Ano, je důležité si uvědomit své slabé stránky. Musíme ale také přijmout, že nikdo, tedy ani my, není dokonalý a že je to naprosto v pořádku. Soustřeďme se raději na to, v čem jsme dobří nebo se to chceme naučit. A musíme věřit, že to dokážeme, být plni optimismu. Každý, kdo je neustále naštvaný kvůli tomu, co neumí, žárlí na ostatní nebo nevěří sám sobě, plýtvá energií a dává zbytečně mnoho prostoru pesimistickým myšlenkám.
Obklopte se optimistickými lidmi
Nálada našeho okolí na nás má obrovský vliv. Pokud tedy budete svůj čas trávit pouze s mrzouty, bude pro vás těžší naučit se optimismu a rozvíjet pozitivní přístup. Zkuste lidi ve svém okolí nadchnout pro optimistické myšlenky. Bude to zábavnější a můžete se navzájem motivovat. Díky pozitivnímu prostředí se jistě brzy dostaví i úspěch a štěstí.
Radujte se z maličkostí
Někdy to vypadá, jako by si dnešní doba vzala až příliš k srdci heslo „výš, rychleji, dále“, což občas převálcuje i pozitivní přístup k optimismu. O to důležitější je radovat se z maličkostí v běžném životě, které se čas od času ztratí ve shonu všedních dnů. Stačí si například jenom všimnout, jak dnes krásně svítí slunce. Že se na vás řidič autobusu přátelsky usmál, že v zahradě kvete spousta barevných květin. Možná vám to bude znít absurdně, až směšně. Ale právě takové maličkosti nás dostávají z každodenní bubliny leckdy stresující šedi. A nakonec možná zjistíte, že ani problémy, kvůli kterým si momentálně zoufáte, nejsou tak strašné.
Pište deník o optimismu
Pokud si neumíte užívat malé obyčejné věci, viz výše, zkuste si psát deník. Každý večer si do něj zaznamenejte, co se vám ten den povedlo, na co jste hrdí, z čeho jste měli radost nebo za co jste dnes vděční. Pouhých pár minut psaní vám bude stačit k tomu, abyste vnímali pozitivní události dne mnohem vědoměji.
Vyprávějte o pozitivních zkušenostech
Řada lidí, podle hesla „Dobré zprávy nejsou zprávy“, mluví hlavně o negativních zkušenostech ze svého každodenního života. Děti zlobí, partner nás naštval a v práci se k nám chová šéf nespravedlivě. Že si postěžujete, je v pořádku. Zkuste si ale všímat, jak často takové informace hlásáte do světa. Je totiž dobré je vyvážit i zprávou plnou optimismu, která vyzařuje pozitivní energii a nezanechává ve vašich posluchačích pocit pesimismu.
Usmívejte se a mluvte pozitivně
Aby se náš mozek snáze naučil optimismu, můžeme ho trochu napálit. Pokud se například usmějeme, šedá kůra mozková dostane zprávu, že jsme v pohodě. Ranní úsměv nám tak může pomoci nastartovat nový den pozitivními myšlenkami. Optimistický způsob myšlení může podpořit také způsob, jakým se sebou komunikujeme a formulujeme cíle. Jde o to, že mozek někdy vymaže slovo „ne“. Pokud se tedy rozhodneme například „NErozčilovat“, může se stát, že mozek vnímá pouze to, že jsme naštvaní, a že to způsobuje negativní pocity. Bude tedy daleko lepší, když se rozhodneme „být UVOLNĚNĚJŠÍ“.
Zeptejte se svého pesimistického já, co nejhoršího se může stát
Ve většině případů to „nejhorší“ nakonec není tak špatné. Mnoho starostí a obav existuje pouze v našich myšlenkách, takže bývají zbytečné. Máte nějakou starost, trápení? Pak se zkuste zamyslet nad tím, jak moc je reálné, že by mohlo dojít k nejhoršímu. Místo negativních dejte prostor myšlenkám plným optimismu. Přemýšlejte i o tom, co by se mohlo stát v tom nejlepším případě a jaké příležitosti by se vám mohly otevřít. Většinou se realita skrývá někde na půl cesty mezi optimismem a pesimismem. Je důležité nepředpokládat to nejhorší a dát šanci pozitivním perspektivám.
Nebuďte na sebe příliš tvrdí
Že se chcete naučit optimismu, je skvělé. Jak už jsme zmínili, pesimistické myšlenky rozhodně neproměníte přes noc v optimistické. A je to tak v pořádku. I přes budoucí optimistický přístup by ve vás měla zůstat určitá nedůvěra, protože být optimistou neznamená přijmout každé nevyčíslitelné riziko s otevřenou náručí.