Příliš se nemluví o tom, že stárnout musíme všichni. Není divu, v době kultu mládí je tenhle faktor tak trochu tabu. Přitom zralý věk může nabízet spoustu výhod. Tedy za předpokladu, že k němu zaujmeme správný přístup.

Vlastně bychom měli být rádi, že vůbec můžeme stárnout a zažít tak druhou polovinu života, která nás už neomezuje, ale především obohacuje. Aby tomu tak skutečně bylo, je třeba myslet i na pár důležitých detailů jako je pravidelné a vhodné každodenní cvičení, zdravá strava a také například zvídavost. Jediná věc, kterou nemůžeme ovlivnit je naše genetická výbava. Při dodržování prevence ovšem není problém mít zdraví pod kontrolou. A co dalšího nám pomůže stárnout s lehkostí?

Pozitivní mysl

Jak uvádí magazín Journal of the American Medical Association, dospělí lidé, kteří dokážou stárnout s výhodami životních zkušenosti a nadhledem se z nemocí zotavují rychleji než lidé, kteří si stáří spojují především s bezmocností, zbytečností a osamělostí. Ti, kteří akceptují „ztrátu mládí“, si také dokáží více užívat života, než kdyby lamentovali nad tím, kolik jim je a co všechno je bolí.

Stárnout je třeba i na talíři

Zní to sice zvláštně, ale strava hraje při správném stárnutí důležitou roli. Je dobré si hlídat příjem správných tuků, bílkovin, vlákniny. Samozřejmě nesmí chybět ovoce a zelenina. Pokud také konzumujete dostatek omega-3 mastných kyselin, například z ořechů, ryb nebo lněných semínek, umožníte pleti stárnout pomaleji. Pozor na cukry a živočišné tuky, které mohou naopak proces stárnutí urychlit, protože jejich nežádoucí spotřeba významně negativně zasahuje do fungování organismu.

Stop ručičce na váze

Zejména v menopauze ženám přibývají kila rychleji. Ovšem ani muži nejsou ušetřeni stále se zvětšující oblasti břicha. Je vhodné myslet na to, že obezita může zkrátit život, protože s ní jdou ruku v ruce nemoci jako cukrovka nebo kardiovaskulární onemocnění. Navíc, když budete stárnout s kily navíc, hůře se budete pohybovat. Jak upozorňuje Sarah Stanner z Britské nadace pro výživu: ,,Zdravá a vyvážená strava je také důležitá pro podporu imunitního systému.“ Pokud si tak sami třeba nevíte rady s nastavením jídelníčku, je vhodné se obrátit na odborníka, který vám s tím pomůže nejenom s ohledem na věk, ale i aktuální zdravotní stav.

Pohyb je základ

,,Žena ve věku 30 let a více ztrácí v průběhu života až 23 procent svalové hmoty,“ říká Fabio Comana z Národní akademie sportovní medicíny. Pro potlačení ztráty svalové hmoty a udržení síly a kondice je proto zásadní pohyb a vhodné cvičení. Mimochodem, pohybem také udržujete v kondici mozek a to už stojí za to se pravidelně hýbat.

Sociální vazby

Stárnout a přitom zůstat fit a v dobré zdravotní kondici by si přál každý. Řada studií prokázala, že lidé se silnými sociálními vazbami žijí déle a šťastněji. Takže pěstujte dobré vztahy s rodinou a přáteli, navazujte nové kontakty. V každém věku stojí za to si rozšiřovat okruh známých.

Správně stárnout pomůže i zvídavost

Ti, kteří zůstávají otevřeni svému okolí a světu, získají od života podstatně více výhod než tací, kteří se zavřou doma a prakticky nic je nezajímá. Je totiž obecnou a velmi uznávanou pravdou, že lidé, kteří se neustále učí něco nového a jsou připraveni na nová dobrodružství, zůstávají mentálně flexibilní až do pozdního věku. A o to jde…

Ochrana před sluncem

Slunce je sice životadárné a pro lidský organismus nezbytné. Na druhou stranu pobyt na slunci způsobuje nejenom rychlejší tvorbu vrásek, ale také pigmentových skvrn a rakovinu kůže. Pokud tedy chcete, aby vaše pokožka předčasně nezestárla, nevystavujte se přímému slunečnímu záření a zejména opalování.