Koupě štěněte je velkým krokem zvláště pro ty, kteří se stanou majiteli domácího mazlíčka vůbec poprvé. Než se ale tak stane, měli byste si vše důkladně promyslet. Ne nadarmo bývá péče o štěně přirovnávána k péči o malé dítě.

Nestačí psa jenom nakrmit a dát mu vodu. Musíte s ním chodit na pravidelné procházky, docházet k veterináři a počítat s tím, že vás bude něco stát. Zkušení „pejskaři“ ale jistě potvrdí, že vám psí kamarád veškerou péči s láskou vynahradí.

Kde si štěně koupím?

Pokud netoužíte po konkrétní rase, nebojte se zavítat do psího útulku. Pejsků čekajících na nové majitele je v nich bohužel mnoho. Rozhodně nereagujte na inzeráty nabízející určité rasy bez průkazu původu za nízké ceny. Velmi pravděpodobně byste totiž takovou koupí podpořili takzvané psí množírny. Štěňata z tohoto prostředí jsou často nemocná, protože jejich rodiče žijí v nehygienických podmínkách a feny rodí nepřirozeně často. Proto vždy vyžadujte průkaz původu a neváhejte se jet podívat na místo, odkud štěně pochází.

Správná výbava a výběr krmiva

Než si nového člena domácnosti přivezete domů, přichystejte mu alespoň základní výbavu. Do té bude patřit obojek, vodítko a případně náhubek. Chůzi na vodítku trénujte hned od začátku, vyhnete se pozdějšímu nepříjemnému tahání a škubání. Dále budete potřebovat misky, jednu na vodu a jednu na krmivo. Velikost misky vybírejte podle velikosti psa. „Misku na vodu umístěte na klidné místo a nechte ji tam natrvalo, váš mazlíček tak bude vědět, kde vždycky najde vodu, a také při jídle ocení soukromí,“ doporučuje David Benda z Hornbachu. „Štěňatům nekupujte plastovou misku, rozkousala by ji. Sáhněte raději po nerezové nebo keramické. Velkým psům pořiďte misku s nastavitelným stojanem, nebudou se muset při jídle ohýbat a nedojde u nich k torzi žaludku,“ dodává.

A čím štěně krmit? Rozhodněte se, jaký typ krmení budete u svého psa preferovat. Může se jednat o suché krmivo, tedy granule. Nebo takzvané vlhké krmivo, kam patří konzervy a kapsičky s masem. Nebo se můžete pustit do domácí vařené stravy. Ta je ale časově náročná. „Pokud si pořizujete několikaměsíční štěně, hledejte krmivo pro takto mladé psy uzpůsobené. U granulí se bude jednat o označení ‚pro štěňata‘ a pak už bude záležet na velikosti vašeho plemene. Zaměřte se také na složení výrobku. Doporučuji vybírat značky s přívlastkem ‚prémiové‘ nebo ‚superprémiové‘,“ radí Vítězslav Čajka z Mountfieldu. Superprémiová krmiva jsou zárukou kvality. Obsahují vysoké procento masa a neobsahují alergeny. Proto se nemusíte bát sáhnout ani po konzervách takto označených. „U dospělých psů představují superprémiové konzervy kompletní krmivo, které zaručí dostatečný přísun důležitých vitaminů. Například konzervy značky StarVita obsahují dokonce 100 % masové složky. Navíc jsou od českého výrobce,“ doplňuje Vítězslav Čajka.

Hlavně pohodlí a čistota

Nezbytnou součástí výbavy pro nového psa je jeho vlastní pelech. Bude pro něj představovat místo bezpečí a odpočinku. Proto vybírejte měkké materiály a pelech dostatečně velký, aby měl pejsek pohodlí. „K dostání jsou psí pelechy s obyčejnou nebo ortopedickou matrací, ty ortopedické se vyznačují vysokou výhřevností a jsou skvělou prevencí proti otlakům. Pelechy mohou být se zvýšenými okraji, proutěné s vyměnitelným polštářkem, plastové s vloženým polštářem anebo různé protiskluzové deky a podložky,“ popisuje David Benda z Hornbachu. S pelechem pejska řádně seznamte a naučte ho povel „místo“. Abyste ho do něj zpočátku nalákali, naházejte do pelíšku pár hraček. Pro štěně jich kupte větší množství. Díky ostrým zoubkům je dokáže rychle zničit.

Kromě výše uvedeného dbejte také na hygienu. S příchodem psa do domácnosti přibude také starost o úklid chlupů a zachování čistoty vašeho mazlíčka. Po procházce, zvláště v deštivém počasí, psovi důkladně otřete tlapky. Občas psa také vykoupejte. Pořádná sprcha ale bude stačit jen jednou za pár měsíců.

Štěně by k vám od chovatele mělo přijít odčervené a mít za sebou první očkování. Druhé očkování by mělo probíhat ve věku devíti týdnů a další dle pokynů veterináře. To je také důvod, proč byste si měli najít „zvířecího doktora“ ještě dřív, než si domácího mazlíčka přivezete domů.

Vyplatí se zamyslet se nad pojištěním pejska. O co se jedná, zjistíte ZDE.

Text: Julie Čermáková
Foto: archiv firem

Komentáře