Správné rozhodnutí bývá často intuitivní krok, který se více opírá o to, co cítíme, než o to, jaká fakta máme před sebou na stole. Naučit se poslouchat své vnitřní já, není právě jednoduché. Podívejte se na pět životních strategií, které by vám měly v takovém kroku pomoci.

V autě, ve sprše, v noci, tam tedy obzvlášť nám neustále v hlavě vibrují různé myšlenky. Například: mám si pořídit dům na venkově nebo zůstat ve městě, mám dát přednost dítěti před kariérou, mám vydržet, jestli se sval neuzdraví sám nebo jít na operaci? Life koučka Natalie Bacon pro web Psychology Today říká: „Emoční rozhodnutí, jako jsou tato, nás dostávají do nejtěžších životních situací. Nemůžeme dosáhnout jasného ano nebo pevného ne, protože strach z negativních důsledků je příliš zatěžující.“

Správné rozhodnutí je v hlavě i vnitřnostech

„Pokud chcete myslet, musíte také cítit,“ dodává Natalie Bacon. Už dávno se ví, že rozhodnutí z rozumu nemusí být vždy to správné. Pokud ovšem přitom vezmete v potaz i vaši intuici, výsledek vás potěší více než pouhé zhodnocení reálných faktorů. Jak ale vnést do chaosu rozhodovacích otázek světlo? Nechte se inspirovat některou ze strategií pro správné rozhodnutí.

Strategie č. 1: Láska na první pohled

Máte za sebou stovky novinových inzerátů, internetových nabídek a jednání s realitními makléři. Nakonec se musíte rozhodnout mezi dvěma byty. Jeden je světlý, má skvělou polohu a balkon. Druhý se nachází blízko vaší práce, ale je o něco dražší. Jak učinit správné rozhodnutí? Věnujte pozornost prvnímu nedefinovanému pocitu: ve kterém obývacím pokoji se vidíte uvolněněji? Jak na vás působí prostředí? A co je to za divnou osobu, která se objevila v okně v prvním patře? Často bývá první dojem zásadní. Ten se neděje jen tak. Vychází z praktických životních zkušeností uložených v mozkové kůře, které jsou v souladu, anebo také ne, s emocionální úrovní limbického systému. Následně pak dochází k finálnímu kroku…

Strategie č. 2: Pozor na příliš mnoho informací

Sloužilo vám dvanáct let a pak se jednoduše rozpadlo uprostřed dálnice. Opravit se nedá, takže si budete muset koupit nové auto. Nenechte se odradit velkým výběrem: jakmile si ujasníte základní požadavky, velikost, cena, palivo atd., neměli byste se zatěžovat horou technických detailů. Příliš mnoho informací jen mate – a hlava by zase měla spoustu indicií k tomu, aby vám zavařila mozek, což pro správné rozhodnutí není právě ideální. Totéž platí mimochodem o lásce: američtí vědci zjistili, že ve vztahu jsou šťastnější partneři, kteří při výběru poslouchali své srdce, místo aby se řídili racionálními kritérii, jako je příjem nebo zaměstnání.

Strategie č. 3: Metoda 5-5-5

Není to poprvé, co si po diskusi s partnerem uvědomujete, že svůj čas nepřestane nikdy dělit mezi vás a svou bývalou rodinu. Vaše iluze společného života se tak hroutí jako domeček z karet. Nechcete ho opustit, ale potřebujete si uvědomit, co vás s ním čeká. Takže se v klidu posaďte a zkuste nahlédnout do budoucnosti. Jak se budete cítit za pět hodin, za pět měsíců, za pět let? Výsledkem pak může být správné rozhodnutí.

Strategie č. 4: Model lepší alternativy 

Zazvoní telefon, na displeji se objeví neznámé číslo a na druhém konci odpoví headhunter, který vás chce ulovit pro jinou firmu. Po několika diskusích s potenciálním novým zaměstnavatelem je jasné: jedná se o atraktivní nabídku s vyšším platem a větší odpovědností. Ale ve skutečnosti jste ve svém současném zaměstnání naprosto spokojení a nedokážete si představit, že byste přišli o své fajn kolegy. Uvědomte si, že neexistuje žádné dokonalé řešení jakéhokoli rozhodnutí. Nikdy. Každá alternativa má totiž svoji cenu. Pokud si vyberete s tímto vědomím, nejenže si to usnadníte, ale učiníte správné rozhodnutí, které vám vyhovuje.

Strategie č. 5: Rozptýlený manévr

Žena mezi dvěma muži. Muž mezi dvěma ženami. Kterého, či kterou si vybrat. A je třeba se rozhodnout, protože dvě želízka v ohni dlouho nevydrží. Ideální v tomto případě je pustit to z hlavy a vydat se na dovolenou, naplánovat party nebo jet na výlet. Samozřejmě s jednímči druhým vyvoleným. Mezitím totiž bude pracovat vaše podvědomí, které bude mít dostatek času a prostor na to, aby se seznámilo s možnostmi. Často nás navíc řešení napadne náhle. A obvykle z něj vychází správné rozhodnutí.

Strategie č. 6: Falešný seznam 

Při večeři vám partner řekne, že získal výhodnou práci, ovšem na druhé straně zeměkoule. A vy půjdete s ním. Jenže to by pro vás znamenalo vzdát se práce, opustit rodiče a přátele. Tady přichází čas na starý dobrý seznam plus-mínus. I ten vám poskytne intuitivní řešení, tedy za předpokladu, že jste k sobě upřímní. Zvažte všechna pro a proti, ideálně s osobními preferencemi: každý argument má hodnotu mezi 0 (malý vliv) a 5 (velmi důležitý). Který sloupec získá více bodů, je vítězem. I když ne nutně: necháte -li na sebe zapůsobit racionální výsledek, ucítíte, zda je s rozhodnutím spokojeno i vaše vnitřní já. Pak přijde na řadu správné rozhodnutí.