Partnerská kritika má mnoho tváří. Někdo se hádá, jiný vyčítá, další přestane komunikovat. Když vás ale partner štve a chcete, aby pochopil, co vám vadí, zapomeňte na negativní jednání, které situaci jenom zhoršuje. Podívejte se, jak funguje správná kritika.

Čím vším vás štve partner? Může toho být hodně. Tak třeba zapomínání na důležité věci, trávení volného času na sociálních sítích anebo fakt, že vás vůbec neposlouchá. Než se začnete zlobit, zastavte se a zkuste si promyslet pár tipů ke správné argumentaci. Jde totiž o to, že nevhodně zvolenými slovy můžete hodně zkazit. Chcete přece, aby se váš vztah zlepšil a nikoli zhoršil. Podívejte se, co radí ve své knize Liebe machen známá psychoterapeutka Sandra Konrad.

Když vás štve partner, vyzkoušejte tyto tři rady:

1. Jak nejlépe formulovat kritiku?

Vždy je dobré pojmenovat věci takovou formou, jakou si přejete slyšet sama. Než cokoli vyřknete, zkuste se vžít do vlastních pocitů. „Jsi idiot,“ je sice na první pohled také vypovídající kritika, která ale rozhodně už neříká nic o tom, jak se cítíte. Jste naštvaná, zklamaná? Jaká přesně? Jde o to, že svá obvinění často zobecňujeme slovy: nikdy nebo vždy, aby se ten druhý musel okamžitě okamžitě omlouvat a sám se cítil pod psa. A to je samozřejmě špatně. Vždy je tak lepší říci třeba: „Jsem smutná z toho, jak se k té věci stavíš.“

2. Štve mě, zničím ho?

Nejhorší je, když začnete partnera kritizovat v obecné rovině, místo konkrétní kritiky na jeho chování. „Jsi příšerný,“ je příliš obecné na to, aby věděl, co přesně máte na mysli. Buďte přesná a řekněte přesně to, co vás na něm štve. Rozhodně není vhodné dávat najevo pohrdání. Jestliže přece jenom otočíte pozitivní emoce vůči partnerovi do negativních, snažte se udržet odstup. Než roztočíte spirálu konfliktu, je rozhodně lepší přerušit diskuzi.

Současně si stanovte nové datum rozhovoru, ideálně na co nejdříve, abyste si promluvili s odstupem a chladnou hlavou. Pokud i přesto nedokážete spory vyřešit sami, vyhledejte pomoc psychoterapeuta nebo kouče. Platí, že čím dříve, tím lépe. Fakt, že se obrátíte na odborníka, neznamená prohru, ale znak toho, jak důležitý pro vás je váš vztah.

3. Jak by to mělo být jinak?

Nikdo neumí číst myšlenky, proto byste se měli jeden druhému otevřít. Podělte se o své pocity, strachy a přání. Nečekejte, až se dostaví zklamání a frustrace a budete se hádat, protože vás patner něčím štve, nebo dokonce začnete přemýšlet o rozchodu. A co je důležité si uvědomit? Změna někdy potřebuje dostatek času.

Domluvte se s partnerem na tom, jak budete dělat věci jinak. Mějte na paměti, že změny jsou znakem vitality a růstu. A nic není víc naplňujícího než spojení mezi dvěma lidmi, kteří na svém vztahu neustále pracují a snaží se ho zlepšovat.