Sluneční paprsky, nadávkované v rozumné míře, jsou pro naše tělo i psychiku zdravé. Zdravé opalování vám pomůže se vyhnout pozdějším problémům s pletí. Jak dlouho a kdy se pohybovat na slunci pomůže rozluštit váš fototyp. A jak ho určíte?
Opalování bychom rozhodně neměli podceňovat. Ultrafialové záření lze totiž přirovnat k úsloví dobrý sluha, ale zlý pán. Je sice pro náš život nezbytné, ale pokud to s ním přeženete, můžete se dočkat poměrně nepříjemných následků. Abyste se vyhnuli spálení, pokožka si musí na sluneční paprsky zvykat postupně. Jak uvádí web FDA, rozhodně se vyhněte pobytu na slunci mezi dvanáctou a třetí hodinou odpolední, kdy slunce nejvíc pálí. Dermatoložka Roxana Daneshjou z lékařské fakulty Stanfordské univerzity upozorňuje na důležitost ochrany pleti, která se dělí do níže uvedených fototypů. Jak připomíná, přestože patříte například do nejlepšího, tedy čtvrtého fototypu, nikdy byste neměli zapomínat na vhodné opalovací prostředky.
Co je to fototyp
Jak dlouho máte opalování povolené, zjistíte podle toho, jaký jste fototyp. Označuje se tak určitý stupeň intenzity pigmentace, neboli množství a rozvrstvení melaninu v kůži. Ten se určuje podle toho, jak kůže reaguje na vystavení jarnímu, případně slunci na začátku léta v poledních hodinách. Platí obecné pravidlo, které říká, že čím má člověk světlejší vlasy, oči a kůži, tím je jeho fototyp nižší, a proto je i méně odolný vůči slunečnímu záření. Obvykle se fototypy dělí do čtyř typů, ale existují ještě další dva, které se ovšem v naší populaci prakticky nevyskytují.
Fototyp I
Lidé tohoto typu mívají nazrzlé až zrzavé vlasy. K tomu připočítejte světlé oči i pleť, která bývá navíc posetá pihami. Jejich značně citlivá pokožka způsobuje to, že při opalování velmi rychle zrudnou a jen málokdy zhnědnou. Pokud jde o partie jako uši, nos nebo víčka, bez vhodného opalovacího prostředku se zaručeně spálí. Takže pokud patříte do této kategorie, vybírejte krémy, mléka, takzvané suché oleje nebo gely na opalování s vysokým faktorem, nejlépe SPF 50+. Navíc by tyto prostředky měly být určené speciálně pro citlivou kůži. A jak dlouho se slunit? Odborníci pro tento fototyp doporučují opalování maximálně 5 – 10 minut.
Fototyp II
Ani tento případ není žádná výhra, protože i lidé s fototypem II mají citlivou pokožku, která na slunci zčervená a jen občas zhnědne. Jejich poznávacím znamením je světlá pleť, sem tam posetá pihami. Mívají blonďaté nebo světle hnědé vlasy a šedé, modré nebo zelené oči. Opalování jim stačí v maximální délce 10 až 20 minut. Doma na zahradě nebo u českého rybníka by měli použít ochranný krém se SPF 20 až 25. U moře budou potřebovat faktor třicet, ideálně čtyřicet.
Fototyp III
Do této skupiny budete patřit v případě, že máte normální pokožku, která sice možná na sluníčku mírně zrudne, ale s postupným opalováním poměrně dobře hnědne. Obvykle se tak projevuje světlehnědá barva pleti bez pih. Barva vlasů přechází od tmavě blonďatého odstínu až po hnědý kaštan. Jestli máte k tomu ještě hnědé nebo šedé oči, jste jasná trojka. Téměř se nespálíte a vaše pleť získá po opálení krásný bronzový nádech. Opalování se doporučuje v délce dvacet až třicet minut. Na dovolenou v Čechách si pořiďte faktor 10 – 15. K moři vyrazte s opalovací kosmetikou SPF 20.
Fototyp IV
Pokud při opalování prakticky nikdy nezrudnete a jdete hned do hněda, patříte do fototypu IV a nelze vám než závidět. Sem patří lidé s olivově zbarvenou či hnědou pletí bez pih, kteří mají tmavě hnědé až černé vlasy. Na slunci mohou v pohodě strávit až tři čtvrtě hodiny. U rybníka jim bude stačit faktor 5, u moře faktor 15 – 20. Takoví lidé se prakticky neloupou a po opalování má jejich pleť krásně bronzovou barvu. Ale pozor, ani v této kategorii nepodceňujte používání vhodných opalovacích prostředků. Fakt, že se opalujete dobře, vás nezbavuje odpovědnosti za ochranu pokožky. I vám totiž hrozí její poškození či dokonce rakovina kůže.
Na co si dát pozor
I když se vzorně mažete dle vašeho fototypu, na mateřská znaménka je vhodné použít vyšší faktor než na okolní kůži. Přesto že je na opalovacím prostředku napsáno voděodolný, ještě neznamená, že ho na sebe namažete ráno a vydrží vám X koupání až do večera. Jestliže máte citlivější pleť, vyhněte se chemickému filtru, který se vstřebává do pokožky a může vyvolat alergickou reakci. Vhodnější pro vás bude přípravek s minerálním filtrem, který působí jenom na povrchu pleti. Mazání se doporučuje alespoň 20 minut před začátkem opalování.
Po opalování
V případě, že se spálíte, a je jedno, jestli málo nebo hodně, začněte místo hned ochlazovat. Vhodné jsou například mokré ručníky, někdo sází na studený odvar z černého nebo zeleného čaje. Hodně pomáhá tradiční recept, potírání spálených míst bílým jogurtem, který snižuje horkost a mírní bolest. Při citlivější pleti si na léto pořiďte přípravky po opalování s obsahem panthenolu, který podporuje hojení a obnovu kůže, anebo s výtažky z aloe vera, které rovněž urychlují hojení. Je také dobré vědět, že příznaky spálené pokožky se mohou objevit dokonce až do 24 hodin od opalování.