Máte pocit, že je váš život těžký, složitý a vyčerpávající? A není to tak trochu i o vás? Alespoň na chvilku se osvoboďte od otravných schůzek, úkolů a náladovosti. Nejspíš pak dojdete k zajímavému poznání, že většinu problémů si my lidé děláme sami.
Zkusme si na moment představit, že se v našem myšlení nevyskytují slova jako problém, stres a selhání. Uvažovali bychom pak vůbec nad tím, že je náš život těžký? Newyorkská koučka Deanna Allen k tomu pro web Psychology Today říká: „V životě každého člověka se určitě najde pár věcí, které mu ho ztěžují. Přitom by vůbec nemusely.“ Jak dodává, stačí se zamyslet nad tím, jestli si některé z problémů nevytváříme sami. Zásadní jsou podle ní tyto:
Být lepší než ostatní je těžký úděl
Zejména pokud své schopnosti budete prezentovat konkurenčně a snažit se nad ostatními neustále vyhrávat. V případě podnikání je takové chování běžné. Jenže život není jenom podnikání. Ty nejlepší chvíle přece bývají takové, které trávíme s rodinou nebo přáteli. A proč jsou tak fajn? Protože všichni táhneme za jeden provaz, nikdy se s nejbližšími nepoměřujeme, ani se nad ně nepovyšujeme. Takže až vám příště bude vrtat hlavou, kde vzal soused na nové auto a že vy musíte mít ještě lepší, takže budete v práci zůstávat déle, abyste si na něj vydělali, zkuste se zamyslet nad tím, jestli nevyhrajete, když mu ho budete přát a dál si užívat volné chvíle s těmi, které máte rádi.
Vysoké standardy a perfekcionismus
Kdo se rozhodne dělat víc, než dokáže, nemůže být spokojen. Jednoduchá rovnice, že? Proč ale od sebe stále tolik očekáváme? Proč si stanovujeme cíle za hranicí svých limitů, když ty dosažitelné nám pomáhají postupovat a motivovat nás? Zhodnoťte proto své možnosti a podle nich upravujte konečné cíle. Je to sice těžký krok, ale rozhodně vám v životě uleví.
Rozvrh do poslední minuty
Vždy ve stresu, bez možnosti se pořádně nadechnout a alespoň na minutu zastavit. Znáte to? Vadí vám tenhle těžký a poněkud nepochopitelný přístup? Pak si za něj můžete z velké části sami. Přece nemusíte slibovat každé rande a plánovat každou minutu svého života. Dopřejte si sem tam trochu volnoběhu. Neustálé štvaní se životem a vnímání všeho kolem jen napůl vám rozhodně štěstí a vytoužený klid nepřinese.
Sebekritika
K otázce sebekritiky koučka Deanna Allen pro web Psychology Today říká: „Pochybnosti o sobě samém jsou často známkou faktu, že máte hodně práce. Proto neexistuje absolutně žádný důvod, abyste si sebekritiku brali jakkoli vážně k srdci a nechali se jí strhnout.“ Co z toho vyplývá? Nedělejte si život zbytečně těžký vlastní sebekritikou a raději se soustřeďte na posílení sebevědomí.
Těžký boj proti vlastnímu tělu
Vzhled je do určité míry důležitý. Ale trápit se tím, že nemáte postavu modelky či modela s vyrýsovanými břišáky je holý nesmysl. Nemluvě o tom, jak těžký asi musí mít život ten, kdo neustále drží různé diety a umírá při nich hlady. Je důležité se starat o své tělo, zejména o zdravé stravování a pohyb, ale vždy s rozumem a s ohledem na vlastní zdraví
Co si o mně myslí ostatní
Tak na tom opravdu nezáleží. Zbytečně si děláme těžký den, když mudrujeme nad tím, co asi o nás říkala Máňa nebo Stáňa. Vtipné na tom je, že se často ukáže, že ani jedna ani druhá si na vás už hodně dlouhou dobu ani nevzpomněla.
Těžký úděl lhaní
Ať už lžeme z ohleduplnosti, ze strachu, abychom nevypadali špatně, nebo z nedůvěry, s nepoctivostí nejen ztěžujeme život sobě, ale i druhým. Lhaní vytváří nedorozumění, nejistotu i falešná očekávání a ničí vztahy. Proč si nevěříme, abychom byli více pravdomluvnější? Nakonec jsme všichni dost velcí a silní na to, abychom se s pravdou vyrovnali. Tak to pojďme zkusit.