Zdravý životní styl vás nemusí stát ani příliš energie ani moc času. Významné plus na účtu zdraví si totiž celkem snadno zajistíte několika jednoduchými kroky, které z vašeho denního rozvrhu ukrojí maximálně třicet minut.
Touha po tom být štíhlí, krásní a zdraví je veliká. Stejně jako řada výmluv, proč nemáme v běžném každodenním životě čas cvičit, dodržovat vhodný jídelníček, odpočívat apod. Někdy je na vině spousta práce, které musíme věnovat stoprocentní úsilí, jindy rodinné povinnosti, případně chybí správná motivace. Jenže všechno tohle jsou pouze zástupné důvody, jelikož prostor pro zlepšování celkového zdraví se dá najít vždy. A kde?
Cestou z práce
Součástí zdravého životního stylu je dostatečný pohyb. Ideálně bychom měli cvičit ráno, ale ne každý má na ranní návštěvu fitka, běh nebo cokoli dalšího čas. Co s tím? Při jízdě do práce vystupte o stanici či dvě dřív a zbytek dojděte pěšky. V létě dobijete energii ze slunce, což má podle webu Healthline pozitivní vliv na tvorbu hormonů, především dopamin a serotonin. V zimě vás procházka na čerstvém vzduchu povzbudí do nového pracovního dne. Plus pro tento tip: Podle studie University of Cambridge může každodenní, alespoň dvacetiminutová chůze významně snížit riziko časných srdečních onemocnění.
Vyzkoušejte power nap neboli odpoledního šlofíka
Ne nadarmo chodívali naši předci po obědě spát. Krátký spánkový odpočinek jim poskytl potřebnou relaxaci a oni mohli dál spolehlivě fungovat až do večera. Navíc, jak upozorňuje psycholožka a expertka na spánek Sara C. Mednick, PhD, zdřímnutí během dne může být jedním ze způsobů léčby deprivace spánku. Autorka knihy Zdřímni si! Změň svůj život dodává: ,,Patnácti až dvacetiminutovým zdřímnutím resetujete systém, získáte novou energii a lepší motorický výkon.“ Různé studie navíc ukázaly, že i půlhodinový spánek přes den má podobně regenerační účinky na zdraví jako dvě hodiny nočního spánku.
Zdraví napomáhá změna polohy
Lidské tělo není uzpůsobeno k dlouhodobému sezení, které navíc negativně ovlivňuje správné fungování organismu a celkové zdraví. Proto je vhodné se přibližně po dvaceti minutách zvednout a jít projít. Jak vyplývá ze studie University of Utah, už po dvou minutách stání se krevní oběh vrací do normálu. Podle webu Realsimple byla prokázána přímá souvislost se střídáním poloh a o 33 % nižším ohrožením života.
Zbavte se návyku na sladké nápoje
Kromě pravidelného cvičení a kvalitního spánku přispívá k dobrému zdraví i vhodný jídelníček. Jeho součástí je také pitný režim, ve kterém dělají neplechu sladké nápoje. Jestliže byste rádi shodili nějaké to kilo, anebo vám lékař zjistil zvýšený cukr, zkuste začít třeba tím, že postupně vyměníte všechny limonády za neperlivé pramenité vody. Rovněž vám prospěje, když se naučíte pít kávu nebo čaj bez cukru.
Pravidelně se dívejte z okna
Zní to sice zvláštně, ale jestli sedíte celý den před počítačem, časem ztratíte přehled o tom, co děláte nebo jste chtěli udělat. Pokud alespoň čtyřicet vteřin budete pozorovat dění venku, dokážete se opět lépe koncentrovat na rozdělanou práci. Což logicky ve výsledku znamená, že nebudete dělat tolik chyb jako při ztrátě pozornosti a nebudete ve stresu, čímž přispějete k vlastnímu zdraví.
Kontakt s přáteli
Správnou cestou ke zdraví je zbavit se stresu. Měli jste těžký den? Naštval vás šéf? Děti? Rodina? Je více než žádoucí se z toho vypovídat. Takže napište kamarádům textovku nebo jim rovnou zavolejte. Vlastně jim ani nemusíte nic říkat, stačí, když se s nimi zasmějete a přijdete na jiné myšlenky. Nezapomeňte, že k celkové pohodě a zdraví výrazně přispívá i dobrá psychika.
Vyměňte třicet minut u televize za pohyb
Sednout si večer k televizi je sice pohodlné, ale rozhodně nijak vhodné pro zdraví. Naopak, pokud dokážete recitovat denní televizní program, jediným vaším vítězstvím jsou dvě, tři kila v součtu hmotnosti navíc. Univerzita v americkém Vermontu před několika lety provedla zajímavou studii. Vědci na třicet minut denně odehnali lidi s nadváhou od televize. Výsledek byl ten, že se zvýšila jejich spotřeba kalorií a začali hubnout. Museli totiž tu volnou půlhodinu nějak vyplnit, například cvičením. Podle webu Focus navíc takový čas bez televize prospívá i mozkové aktivitě. Tak proč to nezkusit…