Úzkost je prevít, trápí jednoho z pěti lidí. Důvodů, které ji způsobují, je celá řada, od pracovních nebo finančních problémů, přes náročná rozhodování, neutěšený osobní život, až po pochybnosti o smyslu toho, co děláme. Důležité je rozlišit, kdy je už nutné s úzkostí navštívit lékaře a kdy se takový stav ještě dá zvládnout svépomocí.
Zatímco zásadní projevy úzkostí jako bušení srdce, nevolnost, mravenčení končetin nebo celkovou slabost je lepší řešit s lékařem, menší ataky projevující se panikou, neklidem či neschopností se soustředit na dané úkoly lze zmírnit několika jednoduchými, zcela obyčejnými aktivitami.
Rozmotávejte úzkost
Uzel na řetízku, zašmodrchané dráty od sluchátek, klubíčko vlny, provázku. Je úplně jedno, co v okamžiku, kdy se vás zmocní panika, vezmete do ruky a začnete rozmotávat. Jde totiž o to, že když to uděláte, vlastně tím podvědomě začnete rozmotávat i vlastní vyděšené myšlenky.
Uklízejte
Úzkost často vyvolává i nepořádek. A pokud máte binec na pracovním stole, nejspíš se vám ani nebude chtít moc do práce. Takže nejlepším řešením je úklid. Vyhoďte všechno, co už nepotřebujete, tužky srovnejte do zásobníku, papíry uložte do zásuvky, vytřiďte staré poznámky, aktualizujte nástěnku, pak můžete utřít prach a také vyluxovat. Kromě čistého prostředí má gruntování ještě jeden zcela zásadní, a hlavně pozitivní fakt. Všechny zbytečné myšlenky vyženete z hlavy a budete přemýšlet jenom o věcech, které skutečně vyžadují vaši pozornost.
Vytřiďte šatník
Ano, to je zcela ideální aktivita k uklidnění a srovnání myšlenek ve chvíli, kdy vás přepadne úzkost. Takže pokud začínáte pociťovat přicházející symptomy, vrhněte se do prvního šuplíku a začněte probírat hadříky. Třeba objevíte nějaké hezké zapomenuté triko, anebo se konečně zbavíte těch po zimě záhadně sražených kousků.
Úzkost zmírní vaření
Ne, nezbláznili jsme se, ale vaření vyžaduje stoprocentní pozornost. Od suroviny, až po jednotlivé kroky při vaření. Samozřejmě není nutné vymýšlet opulentní hody, na ty při úzkosti nejspíš nebudete mít náladu, ale třeba koláč nebo jídlo na druhý den se hodí. A také můžete třeba jenom loupat a krájet zeleninu, kterou pak třeba dáte do mrazáku. Důležité totiž hlavně je, že vůbec něco děláte.
Přestavte byt
Jestli už pár let žijete v prostoru, kde jste neposunuli ani vázu, natož třeba skříň, můžete takové monotónnosti snadno podlehnout i ve svých myšlenkách, takže vám ty úzkostné přijdou už tak nějak samozřejmé. Nové uspořádání domova ale často pomáhá i k novému uspořádání věcí, které se vám honí hlavou. A to, že se budete na věci dívat jinak, vám třeba pomůže vyřešit i problémy, které vás trápí nejvíc.
Všechny výše uvedené aktivity mají jedno společné. Nejprve osvobodí mysl a poskytnou jí čas, aby o problémech přemýšlela prakticky. Takový proces pomáhá zmírnit úzkosti. Když se věnujete banálním činnostem, trénujete mysl tak, aby vytvářela strukturované myšlenky, které vždy vedou k tvorbě řešení, čímž se celý problém uklidní.
Text: Julie Čermánková
Foto: Yanalya, Freepik.com licence