Kolik džínů máte ve skříni? Jedny, dvoje, troje? Čím víc, tím líp? Nebylo by divu. Džíny patří k nejoblíbenějším módním kouskům. Nejenom že jsou dokonale pohodlné, ale dají se kombinovat se spoustou dalšího oblečení, od bund, přes svetry, košile až po saka a vždycky v nich budete vypadat šik.
Džíny v sobě nesou určitý společenský podtext. Nerozlišují totiž mezi třídami, muži, ženami, dětmi, teenagery, seniory. Nosí je všichni. S trochou nadsázky by se dalo říci, od kolébky až do hrobu.
Díky, pane Straussi
Ano, řeč je o nejproslulejším vynálezci všech dob, jehož jméno skloňují na celé zeměkouli, Levi Straussovi. Ten se původně jmenoval Loeb a narodil se na začátku 19. století v Německu. Ve 14 letech emigroval s matkou a dvěma sestrami do Ameriky. V New Yorku se připojil ke svým starším bratrům, u kterých se vyučil obchodníkem. Později se nechal zlákat zlatou horečkou a vyrazil do San Franciska. Nikoli za zlatem, ale za obchodem. Prodával dělníkům hrubé plátno na stavbu stanů a plátěné kryty na povozy. Ti ale potřebovali také kalhoty, odolné do náročných podmínek, které byly spojené s těžbou zlata. Levi Strauss se proto v roce 1871 spojil s dalším přistěhovalcem, krejčím Jacobem W. Davisem a vznikly první džíny. Objevil se ale problém. Jak si horníci do kapes cpali zlaté nugety, začaly se jim trhat kapsy. Strauss s Davisem proto přidali do rohů kapes zpevňující měděné nýty. Ty se objevily i na spodní straně knoflíků, kde měly zabránit jejich vytržení. V té době ještě neexistoval zip, takže se kalhoty zapínaly na knoflíky. Zpevnit potřebovaly i zadní kapsy, což se povedlo díky přidání švů.
Po tomhle vylepšení si oba pánové nechali nejstylovější gatě světa v roce 1873 patentovat a založili společnou firmu.
Džíny na mapě
Strauss vyráběl džíny z krepové bavlny Serge de Nimes, která se do Ameriky dovážela z Francie, konkrétně z Nimes. Z označení ,,de Nimes“ pak vzniklo jméno denim. Prapůvodcem dalšího názvu je město Janov, francouzsky Gênes. Slovo džíny totiž pochází z francouzského názvu pro barvivo, které se používalo k jejich barvení, bleu de Gênes, neboli janovská modř. Nejspíš jste se v souvislosti s džínami setkali také s názvem rifle. Ten ale souvisí se jménem italské oděvní společnosti, která vyrábí džíny již od roku 1958.
Džínové držáky
Džíny Levi´s byly oblíbené u pracujících lidí, protože toho hodně vydržely a navíc byly finančně dostupné. Jak poptávka po džínách stoupala, objevily se další firmy, které se vrhly na šití těchto nezdolných kalhot.
K prvním následovníkům patřila společnost Lee. Ta se ze začátku specializovala výhradně na pracovní oděvy, ale od padesátých let minulého století splynula s běžným šatníkem. Ve čtyřicátých letech přišel požadavek na pohodlné džíny také od kovbojů, jejichž kalhoty dostávaly při práci rovněž pořádně zabrat. To byl impuls pro polského krejčího Bernarda Lichtensteina, aby začal šít kalhoty přímo pro honáky. Tak vznikla značka Wrangler Jeans.
Kdo další má světu džínů co říct
Kromě populárních Levisek a zmíněných džínů Wrangler či Lee, ve světě zabodovaly také značky jako Replay, Mustang, Wildcat, Diesel, H.I.S, Pepe Jeans, Guess, Versace. Pravdou také je, že módním návrhářům trvalo docela dlouho, než pochopili, že džíny do šatníku zkrátka patří a navždy už patřit budou, a že právě džíny jsou oním pověstným dělníkem módy, protože na rozdíl od leckdy ulítlých modelů si je lidé budou kupovat stále. Džíny jsou totiž věčné a nikdy nevyjdou z módy…
A co vy? Už máte svoje oblíbené džíny? Nebo nějaké hledáte? Široký výběr světových značek najdete zde, a také tady.
Text: Julie Čermáková
Foto: Freepik.com, Aboutyou.cz, Instagram.com/levis