Olivový olej patří díky své komplexní chutí a mnoha zdravotním přínosům ke stále oblíbenějším doplňkům při vaření. V regálech obchodů se si můžete vybrat ze spousty druhů olivových olejů, ale ne vždy musíte mít šťastnou ruku a sáhnout po tom správném. Čeho se tedy vyvarovat?
S přibývající čerstvou zeleninou začneme olivový olej skloňovat ve všech pádech. Jenže to, co na první pohled vypadá jednoduše, tedy jeho správný výběr, se může ukázat jako pořádný oříšek. Jak tedy na to, abyste z olivového oleje vytěžili to nejlepší?
Vyhněte se světlému obalu
Když je vystavený světlu a teplu, rychle žlukne. Takže první věc, kterou byste měli v regálu s oliváči hledat, je tmavě zbarvená skleněná láhev. Jde o to, že tmavé zbarvení udržuje oleji delší svěžest a zajišťuje optimální chuť. Jakmile si takovou láhev přinesete domů, uložte ji na tmavém a chladném místě, samozřejmě nikoli v lednici.
Zkontrolujte věk
Na rozdíl od vína a sýrů olivový olej s věkem nevyzrává do ještě lepší chuti. Láhev olivového oleje byste proto měli spotřebovat do jednoho měsíce od otevření. Počítejte s tím, že jeho chuť se začne zhoršovat už v okamžiku, kdy dojde k porušení ochranného uzávěru a olej je vystaven kyslíku. Abyste se ujistili, že olej bude mít při nákupu stále špičkovou chuť, zkontrolujte datum „spotřebujte do“ nebo „lisování“, které by rozhodně nemělo být před rokem.
Olivový olej bůhví odkud
Lepší je sáhnout po oleji, který pochází od konkrétního výrobce, z regionu nebo alespoň země. Tenhle detail totiž dělá velký rozdíl v kvalitě. Při označení vyrobeno v EU se totiž může stát, že do láhve se dostane olej z oliv nevalné kvality sesbíraných v celém Středomoří, což se samozřejmě odrazí na výsledné chuti olivového oleje. Rozhodně je proto lepší, aby byly na láhvi uvedeny přesné informace o původu oleje.
Zapomínáte na lisování za studena
Extra panenský olivový olej je chráněné označení, které vyžaduje dodržování určitých norem, včetně vyhýbání se vysokým teplotám. Proto je veškerý extra panenský olivový olej lisován za studena. Oleje, které nejsou lisované za studena, se zpracovávají pomocí tepla a dalších metod ke snížení nečistot a neutralizaci chutí. Takové oleje se hodí výhradně pro vaření a nikoli do studené kuchyně.
Olivový olej ve zmatení pojmů
Označení olejů jako „čistý“ nebo „rafinovaný“, je velmi zavádějící, protože ve skutečnosti se takto označuje mnohem méně kvalitní olivový olej. Všichni, kteří dbají na zdravé stravování by se měli takovým olejům vyhnout, protože je jasné, že byly zpracované za použití tepla a scelené s dalšími oleji, což dále zhoršuje jejich kvalitu a chuť. Olivový olej by měl mít robustní, mírně pepřovou chuť, která doplňuje a zesiluje chuť jednotlivých surovin, podobně jako to dělá sůl.
Text: Martina Hálková
Foto: Freepik licence