Sprchování představuje neoddělitelnou součást naší každodenní péče o tělo. Mnohdy si tak ani neuvědomíme, že něco děláme špatně. Jenže ano. Na které návyky bychom tak měli raději zapomenout?
Sprchování pro mnoho z nás neslouží jenom k očistě těla. Šumění vody totiž představuje dokonalou relaxaci, zejména po náročném dni. Kapky jemně bubnující na pokožku pak jemnou masáž, která příjemně povzbudí. A teď pojďme na sporné body sprchování.
Nepřeháníte to?
Sprchování je pro nás zcela samozřejmý každodenní zvyk. Jenže některým lidem nestačí sprchovat se večer před spaním, ale sprchují se i ráno a občas i když přijdou z práce. Potřebují přeci spláchnout nepříjemné pracovní situace. To se dá na jednu stranu pochopit Na druhou stranu ale dermatologové upozorňují na nezpochybnitelný fakt, a sice že častým sprchováním ztrácí pokožka vlhkost, vysušuje se a s tím jdou ruku v ruce i různé zdravotní problémy.
Sprchování na prázdno
Asi nikdo nemá rád, když si vleze do sprchy, zapne ji a z kohoutku teče ledová voda. Co uděláte? Nejspíš to, co většina lidí. Necháte ji odtéct a mezi tím se třeba svléknete. Jenže než se tak stane, podle odborníků odteče až třicet procent vody, která tak zůstala nevyužitá. Co na zbytečnou vodu říká vaše peněženka, už musíte zjistit sami.
Zapomínáte na ventilaci či větrání
Pokud nebudete sprchový prostor dostatečně větrat, začnete se vám na stěnách hromadit vlhkost, s níž jde ruku v ruce plíseň, která zrovna nepřispívá lidskému organismu. Nemluvě o tom, jak špatně se odstraňuje. To je celkem pádný argument k tomu, abyste vždy před sprchováním zapnuli ventilaci, případně po sprchování pečlivě vyvětrali.
Sprchování horkou vodou
Jasně, není nic lepšího pro uvolnění od stresu než dlouhá a pořádně horká sprcha. Jenže pokud si chcete udržet pokožku zdravou, dobře si tenhle rituál rozmyslete. Horká voda totiž pleť dehydratuje a to je obzvlášť špatná zpráva pro ty, kteří mají pokožku suchou, stejně jako pro všechny ostatní, jež trápí ekzémy a všelijaké další dermatitidy.
Myjete si vlasy při každém sprchování
Souhlasíme s vámi v tom, že v „mastňácích“ si asi úplně nepřipadáte v pohodě. Problém je ale v tom, že příliš časté mytí vlasů časem způsobuje jejich vysušení a lámavost. Takže pokud se vám vlasy opravdu hodně mastí, zkuste si je mýt alespoň obden a naučte se používat suchý šampon.
Při sprchování používáte nevhodné mýdlo
Každé mýdlo, které si vyberete, vás očistí. Problém je ale v tom, že některá mýdla jsou vůči pokožce šetrná, jiná narušují její vnější vrstvy. Taková mají obvykle vysoké pH a je tedy důležité se jim vyhnout. Pokožka při jejich pravidelném používání totiž zůstává vysušená, podrážděná a může být náchylnější k infekcím. Vhodným mýdlem je tak to s označením pH neutrální.
Myjete se starou vlhkou houbou
Pokud při sprchování používáte houbu, pouf či cokoli podobného, mějte na paměti, že taková možná příjemná pomůcka je ve skutečnosti celkem nebezpečná. Mezi jednotlivými použitími totiž nestačí vyschnout a vytváří tak v sobě živnou půdu pro různé bakterie. Lepší je k mytí používat žínku či „pouhé“ ruce.
Holítko sem, holítko tam
Holení bývá součástí sprchování. A když už pichlavé chloupky začínají vadit, často sáhnete po holítku kohokoli z rodiny. Dermatologové ale upozorňují, že cizí holítka jsou obzvlášť rychlým způsobem šíření různých infekcí, bradavic nebo dokonce virových oparů. Takže pokud máte tyhle problémy, zamyslete se nad tím, zda nefouká vítr odsud…
Nestaráte se o váš holicí strojek
Dejme tomu, že tedy používáte vlastní holicí strojek, staráte se ale o něj také správně? Není to tak složité. Stačí, když ho po použití důkladně opláchnete, jemně osušíte a odnesete do suchého prostředí. Jde o to, že ve vlhkém vzduchu by čepele nemusely dobře uschnout. Vlhko pak může způsobit nejenom jejich zrezivění, ale také zvýšit riziko infekce.
Myjete si obličej
Sice to je velmi příjemné, ale dermatologové obecně varují před omýváním obličeje ve sprše. Za prvé proto, že voda, která tryská ze sprchy, bývá teplejší, než je vhodné. A za druhé šampon i sprchový gel mohou způsobit podráždění jemných obličejových partií.
Utíráte se vlhkým špinavým ručníkem
Je trochu zbytečné si brát po každém sprchování nový ručník, ale kožní lékaři upozorňují, že mezi jednotlivými použitími by měl ručník zcela uschnout. Měnit byste ho měli minimálně jednou týdně, aby se v něm nezačaly usazovat bakterie, viry a plísně. Pokud máte ale kožní problémy, rozhodně tato frekvence nemusí stačit.
Text: Martina Hálková
Foto: Gpointstudio, Freepik.com