Co jste dělali o víkendu? To je ale vedro, co? Kam se chystáte na dovolenou? Jestli si teď právě říkáte, co je nám do toho, tak buďte v klidu. To se jen pokoušíme o small talk…

K čemu tyhle plky, pokrčí jeden rameny nad snahou druhého při pokusu o nezávaznou komunikaci ve frontě na poště, ve výtahu nebo na večírku. Jenže ve small talk, neboli pokusu o prolomení počátečních bariér vyplývajících z faktu, že se oba neznají nejde ani tak o to si nezávazně pokecat, jako spíš navázat vztah, ať již s novými kolegy, sousedy v domě nebo s kýmkoli dalším.

Pozor na pusu

Jste při seznamování nervózní a často plácnete nějakou kravinu, takže si připadáte trapně nejenom vy, ale i váš ,,protihráč“? Je dobré si uvědomit, že obzvlášť v pracovních vztazích se obdobné faux pax obvykle neodpouští. A právě tady přichází na řadu small talk. Abyste ho zvládli na jedničku, měli byste se držet těchto pravidel:

1, tabu jsou diskrétní dotazy a rodinné historky

2, nikdo není zvědavý na vaše sáhodlouhé přednášky o čemkoli nesouvisejícím s důvodem, pro který jste se potkali

3, pokud ostatní vyprávějí hlouposti, nekomentujte je a tvařte se neutrálně

Na co se ptát

Nesmrtelné téma je počasí. Zeptat se ale můžete i na zajímavosti z okolí místa, kde se nacházíte. Tyto a podobné otázky představují ideální odrazový můstek k dalšímu hovoru.

Jak oslovit ,,cizince“

Někteří lidé odmítají pozvání do společnosti, kde nikoho neznají a nechtějí strávit celý večer o samotě v koutě. Máte to také tak? Škoda. Z takových setkání se totiž může vyklubat spousta zajímavých příležitostí, které nabízí seznámení s novými lidmi. Nikdy nemůžete vědět, zda se v tom zadumaném chlápkovi neskrývá třeba váš nový zaměstnavatel nebo dokonce partner. Zcela přirozené oslovení cizího člověka může proběhnout například u jídla, kdy se ho prostě zeptáte, jak mu chutná. Jakmile dotyčný projeví vstřícnost a je ochotný si s vámi povídat, představte se. První otázka se nemusí nutně točit kolem jídla, ale klidně se zeptejte třeba na to, jaký bude na večírku program. Pečlivě si hlídejte průběh konverzace, která by měla být oboustranná.

Příležitost k oslovení cizího člověka najdete třeba u jídla. Klidně se zeptejte, jak chutná to, či ono. Jakmile uvidíte, že dotyčný nebo dotyčná projeví vstřícnost a chuť k dalšímu povídání, představte se a věnujte jim vizitku. Hovor můžete stočit také na to, jaký bude na večírku program, dobrým tématem je i práce. Dejte si pozor na to, abyste své nové společníky nevyslýchala, případně jim nevyprávěla román na pokračování. Konverzace má být oboustranná. Novému známému pozorně naslouchejte a dávejte najevo, že vás to, co říká, skutečně zajímá.

Pracovní záležitosti

Vaše znalost oboru je hluboká, ovšem sociální komunikace vázne. A to může být na pracovním poli celkem zásadní problém například v tom, proč se vám zajímavé příležitosti vyhýbají jako čert kříži. Pokud chcete na potencionální obchodní partnery zapůsobit už v úvodu, vyhněte se osobnějším tématům a raději si připravte pár zajímavých novinek z oboru.

Trénujte

Small talk, či umění lehké konverzace zvládnou při patřičném tréninku i ostýchavější jedinci. Překonat obavy z hovoru s cizími lidmi vám pomůže například komunikace s prodavačkou obchodě. Zeptejte se jí na zboží, které sháníte. Pokud bude vyprodané, zajímejte se, co jiného by vám doporučila. Možná vám to ze začátku nepůjde tak zcela podle vašich představ, protože skončíte hned za první odpovědí – nemáme, nevedem. Časem se díky takovému chování naučíte také odhadnout s kým a kdy je vhodné zapříst hovor a ve kterých případech bude lepší se otočit a raději zmizet.

Text: Jana Nováková
Foto: Pixabay