Vitamin C je jednou z nejdůležitějších látek, které náš organismus potřebuje ke správnému fungování, a jeho dostatečný přísun může pomoci předcházet celé řadě onemocnění nebo urychlit jejich léčbu. Víte, co všechno vitamin C umí?

Když se řekne vitamin C, obvykle si představíme citrusové plody, zejména citrony, které teď na podzim používáme při prevenci a léčbě nachlazení nebo chřipky. To je dáno hlavně obecným názorem, že citrusy obsahují nejvíc céčka. Pravda je ale jiná. Citrusy totiž obsahují enzym askorbinázu, který rozkládá vitamin C neboli kyselinu askorbovou. Podstatně větší obsah céčka tak mají například červené papriky, černý rybíz, rakytník nebo šípky a řada další zeleniny a ovoce.

Vitamin C v datech

Historie vitaminu C se začíná psát od roku 1556, kdy se u námořníků vracejících se z dalekých cest objevilo nepříjemné onemocnění zvané kurděje, které způsobuje dlouhodobý nedostatek vitaminu C ve stravě. Nad nemocí, projevující se krvácením, se lékařům dlouho nedařilo vítězit. Až přišel rok 1772 a s ním léčebný postup skotského lékaře Jamese Linda, který zahrnoval i konzumaci citrusů a dokázal námořníky poměrně rychle vyléčit. Jenže teprve v roce 1928 proběhly pokusy, které potvrdily přítomnost vitaminu C v citrusech. O devět let později, v roce 1937 pak Sir Walter N. Haworth z univerzity v anglickém Birminghamu sestavil jako první na světě chemickou strukturu vitaminu C a vyrobil ho syntetickou cestou.

Proč bychom vitamin C neměli podceňovat?

Vitamin C významně ovlivňuje tělesné orgány. Jeho dostatek vám zajistí správnou stavbu kostí, zubů, šlach, svalů a také kůže. Kromě toho, že podporuje obranyschopnost organismu, urychluje hojení, podílí se na tvorbě hormonů v nadledvinách a hypofýze. Funguje jako prevence proti nachlazení, virovým a rovněž některým nádorovým onemocněním. Konzumovat by ho měli všichni, kteří mají vysoký cholesterol a neméně důležitá je i jeho funkce při vstřebávání železa v organismu. Kromě jiného je to také důležitý antioxidant, protože chrání buňky v těle před poškozením volnými radikály. Mimochodem, pokud se chystáte na večírek, kde se bude podávat alkohol, vezměte si předem dvě tablety vitaminu C a stejné množství po něm. Podstatně rychleji se vám uleví a budete moci dříve ,,fungovat“.

Není bez zajímavosti, že vitamin C zlepšuje mužskou plodnost, lépe řečeno pohyblivost spermií. Takže pokud máte problém s početím, zařaďte do rodinného jídelníčku potraviny s vysokým obsahem céčka. Biochemik a nositel Nobelovy ceny Linus Pauling byl velkým propagátorem užívání vitaminu C. Tvrdil, že se jedná o důležitý prvek, nezbytný pro správnou mozkovou činnost, který zvyšuje inteligenci. To pochopitelně není tak úplně pravda, ale pokud se na céčko podíváte z pohledu faktu, že odstraňuje únavu, takže vlastně napomáhá lepšímu soustředění a tím i myšlení, vlastně na tom i něco bude…

Pozorujete, že je vaše pleť povadlá a v obličeji se vám objevily vějířky vrásek? Pak se rychle začněte dopovat vitaminem C. Jestliže vám toho citrony, zelenina nebo jiné ovoce zas tak moc neříkají, vyzkoušejte například goji nebo rakytník.

Když je vitaminu C málo

Kurděje jsou dnes vzácné onemocnění. Nedostatek vitaminu C ale může způsobovat řadu dalších nepříjemných projevů, které dokážou poměrně zásadně ztrpčovat život. Tak nejspíš by vás ani nenapadlo, že málo céčka v těle mohou signalizovat příliš časté modřiny vznikající i z malého bouchnutí. To ovšem není jediný symptom. Lidé, kterým toho zas tak moc neříká ovoce a zelenina a už vůbec ne vitaminové doplňky, bývají často unavení a náchylní k různým infekcím. Trápí je nejenom deprese, ale také například hemeroidy a žaludeční potíže. Že jim ,,něco“ chybí, je vidět už navenek. Mají totiž suchou, až šupinatou a lehce zašedlou pleť, vrásky, oslabené lámavé vlasy, padající ve zvýšené míře. Kromě toho, lidé s nedostatkem vitaminu C mohou mít zhoršené vidění a poruchy spánku.

Kolik vitaminu C potřebujeme

Obecně se doporučuje denní dávka vitaminu C v množství 80 mg. Ale pozor, aktivní sportovci, kuřáci, nemocní či lidé po operacích nebo těhotné ženy ho potřebují podstatně více. Pokud jste nachlazení, pokouší se o vás viróza, cítíte se takzvaně pod psa, je možné dávku céčka zvýšit třeba až na 1000 mg, protože tělo ho využije. Vitaminem C se vlastně nemůžete předávkovat. Jelikož je rozpustný ve vodě, nadlimitní množství je vyloučeno močí z organismu ven. Z toho je jasné, že při dobrém zdravotním stavu jsou větší dávky céčka zbytečné. Obecně je tedy vitamin C dobře snášen, nicméně někteří citlivější jedinci mohou mít při zvýšené dávce kožní alergickou reakci nebo průjem.

Zpracování céčka

Vitamin C se nachází především v čerstvém ovoci a zelenině. Jelikož je termolabilní, tedy vařením se ničí, je třeba vybírat šetrnější způsoby tepelné úpravy. Pozor na kuchyňské náčiní, které by mělo být nerezové nebo dřevěné, případně keramické, aby nedocházelo k oxidaci, a tedy další ztrátě vitaminu C z potravin. To je i důvod, proč se ovoce a zelenina loupou těsně před podáváním a například brambory vaří ve slupce.

Víte, že kromě vitaminu C byste si měli hlídat i minerály?

Text: Jana Nováková

Foto: Pixabay, Unsplash