Vlasy bývají oblíbeným tématem žen. Řešíme zejména všelijaké mýty, například, zda vlasy opravdu rostou rychleji, když je pravidelně zastřiháváme. Hádáme se, jestli naše hříva skutečně kartáčováním získá lesk, anebo, jak často ji mýt.
Co je tedy mýtus a co pravda? Pojďme se podívat, jaká vlasová témata se řeší nejčastěji.
Vlasy zastřihované pravidelně rychleji rostou
Tenhle mýtus vznikl proto, že vlasy po návštěvě kadeřníka působí bohatším dojmem. Rozhodně nezačnou růst rychleji jenom proto, že je o pár centimetrů zkrátíte. Vtip je v tom, že při delším nestříhání se konečky vlasů časem třepí a ztenčují. Takže když je kadeřník zastřihne, vytvoří plnější vzhled, který vydrží dalších pár týdnů.
Každodenní mytí vlasům škodí
Ano i ne. V tomto případě totiž záleží především na typu vlasů. Obecně platí, že vhodné je mytí dvakrát až třikrát týdně. Jenže třeba jemné a rovné vlasy se mastí mnohem rychleji než kudrnaté. Pozor na to, že nedostatečné mytí vlasů často vede ke svědění pokožky hlavy a tvorbě lupu. Zásadou proto je, mýt si vlasy vždy, když to potřebují.
Častější mytí vlasů způsobuje jejich rychlejší maštění
Tohle je jasný mýtus. Zda a jak rychle se vlasy mastí, závisí na mazových žlázách nacházejících se ve vlasovém kořínku. Množství tuku, které produkují, je různé. Záleží na typu pleti a věku. Při častějším mytí ovšem vybírejte šampony určené k takto pravidelnému ošetřování.
Roztřepené konečky lze opravit
Je nám líto, ale nelze. Když se řekne roztřepené konečky, znamená to, že se konečky vlasů rozdělily na dvě části. Toto rozdělení se může táhnout až ke kořínkům vlasů. Jakmile se tak stane, dva kusy vlasů už pochopitelně nesrostou. I když existuje spousta vlasových produktů, které se pyšní označením „vhodné pro opravu roztřepených konečků“, znamená to jediné. A sice, že přípravek poškozené konečky pouze slepí a ty pak vypadají upraveněji a nelámou se.
Vlasy mohou padat stresem
Tak tohle je bohužel pravda. Stres sice není jediným faktorem, který vede k vypadávání vlasů, ale již bylo prokázáno, že stres dokáže ovlivnit vlasový cyklus a tím podpořit vypadávání vlasů. Jakmile stres opadne, vlasový cyklus se upraví do normálního stavu. V případě, že se tak nestane, měli byste vyhledat lékaře.
Vlasy získají kartáčováním lesk
Existuje mýtus, který říká, že ženy by měly denně stokrát kartáčovat vlasy, jelikož ty pak získají lesk. Pravda je taková, že časté kartáčování vlasy nejenom rozčesá, ale současně uhladí vlasovou strukturu a umožňuje, aby se světlo lépe odráželo na povrchu vlasu. Díky tomu vlasy vypadají upraveněji. Navíc česání rozvádí i tuk z pokožky hlavy po celé délce vlasu, ten pak vypadá mnohem leskleji. I přesto ovšem není vhodné vlasy kartáčovat příliš často. Jde o to, že vlasové vlákno se jakýmkoliv mechanickým vlivem napíná, čímž se stává porézní. Z dlouhodobého hlediska tak může dojít k jeho poškození. I proto vybírejte kartáče s měkkými štětinami. Vhodné jsou například kančí.
Při pravidelném používání ztrácejí pečující produkty účinnost
To je pravda, kterou nechcete slyšet, zejména pokud máte oblíbenou vlasovou značku. Po pár letech totiž můžete zjistit, že vaše vlasy už nejsou tak lesklé a hladké jako na začátku. Bohužel to tak je, protože dotyčný přípravek už svoje pečující vlastnosti vyčerpal. Postačí, když si koupíte další vlasový produkt a čas od času jej použijete místo svého oblíbeného šamponu.