Co může být hezčího než nové boty, říkáme si obvykle, když si z obchodu odnášíme nějaký apartní model. Jenže vystřízlivění z teoreticky úspěšného nákupu může přijít už při prvním obutí. Aby takový problém nenastal, je třeba vybírat opatrně a vyhnout se následujícím chybám.

V krámě vám seděly jak Popelce střevíček, jenže při první cestě do města vám najednou nesedí na noze správně, způsobují puchýře, bolest a ve finále si v nich připadáte jak ve španělské botě. Prozradíme vám, co je při nakupování bot důležité a na co byste tedy neměli zapomenout, aby se boty staly vaším spolehlivým módním doplňkem. Mimochodem, věděli jste, že se vaše nohy mění v závislosti na denní době? A že důležitou roli v tom, zda vám bude obuv sedět hraje i počasí? Nejenom toto je třeba při výběru zohlednit a na jaké chyby si dát pozor?

Zkoušíte boty pouze na koberci

V některých obchodech je celá podlaha zakrytá kobercem. Takové vybavení sice vypadá elegantně, takže se tam budete nepochybně cítit dobře, ale horší to bude se zkoušením bot. Platí totiž, že pouze na tvrdé zemi dokážete správně vnímat, jak dobře vám vybrané boty sedí. Domluvte se proto s prodavačem, jestli se v nich můžete projít v prostoru, kde nemají koberec.

Nakupujete v ranních hodinách

Možná víte, že nohy nejsou ráno tak oteklé, a proto se zdá, že by ranní nakupování mělo být ideální. Není tomu tak, jelikož boty, které vám byly ráno akorát, vás právě z tohoto důvodu mohou odpoledne tlačit. Jaká je tedy ideální doba na nákup obuvi? Obecně se doporučuje kolem třetí odpoledne.

Boty si zkoušíte v nevhodných ponožkách

Tohle je pravděpodobně nejčastější chyba. Aby bylo zkoušení co nejhygieničtější, většina obchodů s obuví nabízí ponožky. Ale ruku na srdce, kdo si navlékne například do sportovních bot ultratenké silonky? Nejlepší je proto si vzít s sebou na nákup vhodný pár ponožek, které budete do vybraných bot nosit. Tento detail vás pak v budoucnosti uchrání obutí, které vám nesedí.

Roztáhnou se

Pokud si koupíte boty, jež jsou vám těsné a doufáte, že se roztáhnou, počítejte s několikatýdenním procesem, který může být i dost bolestivý. V případě bot, jež nejsou vyrobené z kůže, se ovšem budete trýznit zbytečně. Umělý materiál se totiž ve většině případů nevzdává. Když povolí, tak skutečně jen nepatrně. Raději si proto pořiďte boty, které vám padnou okamžitě. Vyhnete se tak nepříjemným odřeninám i všelijakému dalšímu poškození nohou.

Sázíte na levné modely

Ano, výprodeje jsou určitě skvělá věc. Jenže pokud jde o boty, měli byste raději sáhnout hlouběji do kapsy. Boty totiž bývají zlevněné z nějakých důvodů. A rozhodně se vyhněte i běžným levným botám, protože často nevydrží dlouho a mohou být pro vaši klenbu nezdravé. Hlídejte si kvalitně vyrobenou podešev. Je pro vaše zdraví doslova nezbytná, protože si tak do budoucna zajistíte méně problémů se zády a klouby. Dalším důležitým faktorem je materiál. Pravý semiš je například mnohem odolnější než syntetický. Při správné péči vám boty z přírodního materiálu tak vydrží podstatně déle než levné.

Posloucháte víc prodavače než sebe

Profesionální rady v obchodě rozhodně nejsou na škodu. Ale nikdo jiný, než vy, by neměl posuzovat vzhled a pohodlí obuvi. Boty vám nesedí tak, jak jste si představovali, ale váš doprovod nebo prodavači vás ujišťují o opaku? Při nakupování obuvi poslouchejte hlavně sami sebe, protože v nich budete chodit jenom vy.