Občas se dostaneme do situace, která se nějakým způsobem vyostří a s námi začne cloumat vztek. Pokud neumíme včas vzít zpátečku, může se stát, že uděláme něco, na co nebudeme pyšní. Vztek je totiž dost špatný rádce a chyby, kterých se dopustíme pod jeho vlivem se napravují dost špatně.
Důvodů ke vzteku může být spousta. Ať už je to nesnesitelný šéf, který si na vás bezdůvodně zasedl, tchyně v roli chytré horákyně nebo partner, co má den na zabití. A nejspíš se shodneme na tom, že chuť jim něco provést či jakkoli jinak zahnat vztek je veliká. A také na tom, že to rozhodně není nejlepší nápad. V návalu vzteku se tak raději vyhněte těmto hloupým nápadům:
1. Vztek rozhodně nezajídejte
Většina z nás si kompenzuje naštvanost, rozrušení či jakékoli jiné negativní emoce jídlem. A většinou si vybíráme pokrmy pořádně nezdravé, obvykle s vysokým obsahem kalorií, tuků, cukrů a sacharidů. Pokud máte k takovému chování sklony a situace, které ve vás vyvolávají vztek, řešíte takřka denně, rozhodně si nekupujte zmrzliny, brambůrky, bonbony, sušenky a další vyprošťovací pochutiny. Sice vás možná jejich pojídání uklidní, ale pokud je do sebe budete ládovat často, můžete si přivodit zdravotní potíže.
2. Neventilujte vztek na sociálních sítích
Rozhodli jste se, že si vylijete vztek na sociálních sítích? Pozor na to, že takový zkrat vás může snadno doběhnout. Zejména, pokud třeba napíšete, co si o vašem šéfovi skutečně myslíte a co je podle vás zač. Jestli to zjistí, může to brát jako pomluvu, což je trestné.
3. Nehádejte se
Vyřčené slovo nelze vzít zpět. Většina z nás ve vzteku řekne něco, čeho vzápětí lituje. Jestliže se pohádáte kvůli nějakému problému, měli byste takový rozhovor včas utnout. Pokračování hádky je totiž kontraproduktivní a k ničemu nevede. Dejte si raději oddychový čas, třeba deset minut, ve kterých se uklidníte a vrátíte se k diskuzi jako dospělí rozumní lidé.
4. Vyvarujte se alkoholu
Alkohol má tendenci v lidech budit agresi a vztek. Proto se mu vyhýbejte nejenom, když jste rozzlobení, ale i v situaci, kdy vás čeká nepříjemné setkání. Alkoholové povzbuzení by ve vás totiž mohlo zvednout stavidla útočného chování, v lepším případě toho slovního. A likvidovat takové škody pak fakt není nic moc.
5. Vyříkejte si vše potřebné
Než jdete spát, měli byste si s partnerem či partnerkou všechna nedorozumění vyjasnit a tím eliminovat vztek. Pak se vám totiž bude lépe spát. V opačném případě totiž naše destruktivní emoce narůstají i během spánku a ráno se obvykle probouzíme mnohem rozzlobenější.
6. Pozor na srdce
Podle některých vědeckých studií může výbuch hněvu vést k většímu riziku mrtvice a infarktu. Zejména v případě, pokud jste takovou ataku už někdy zažili. Vztek může riziko mrtvice až ztrojnásobit, zatímco infarkt vám kvůli prudce zvýšenému krevnímu tlaku hrozí až pětkrát více.
7. Nesedejte za volant
Jízda pod vlivem vzteku může na silnici způsobit pořádný malér. Podle řady různých studií jsou rozzlobení řidiči mnohem nebezpečnější, protože nedokážou dobře reagovat a zbytečně působí nehody. Jinými slovy, ve vzteku snadno přehlédnete ve vašem zorném poli jiné auto, chodce nebo zvíře.
8. Neposílejte rozzlobené maily nebo textovky
Je to stejné jako v případě, kdy si vylijete srdce na sociálních sítích. Jakmile takový text, plný vzteku, odešlete, už ho nemůžete vzít zpět. Pokud se z celé situace potřebujete vypsat, udělejte to do wordu. Až si svůj proslov k protistraně přečtete druhý den, budete rádi, že jste své urážlivé výroky neodeslali.
Text: Julie Čermáková
Foto: Vayhomestudio, www.freepik.com