Nic není dokonalé, nic není věčné. Tak nějak zní motto japonské filozofie Wabi Sabi. Co všechno se ale za touto oslavou nedokonalosti života skrývá? Podívejte se, jak můžete Wabi Sabi vnést do každodenního života.
Kdo by neznal hektické tempo každodenního života, tlak na výkon, spotřebu, touhu po bezchybnosti a spotřebních věcech. Pojem Wabi Sabi začíná přesně tam, kde končí nákupní šílenství a věčné hledání dokonalosti. Zabývá se celostním přístupem k životu, vychází z taoismu a zen buddhismu. Ústředním úhlem pohledu je víra, že hledání dokonalosti a hmotných statků vede k nespokojenosti. Mluvíme o způsobu, jak rozpoznat krásu jednoduchosti a ocenit to, co člověk má, místo aby usiloval o další a další věci.
Definice Wabi Sabi
Filozofie pochází ze 16. století. Nelze ji úplně přesně přeložit, ale jak uvádí web Japanology, základem jsou dvě slova wabi a sabi. Rodila se odděleně a odkazovala na různé věci. Wabi původně popisovalo samotu života v přírodě, daleko od společnosti. Sabi znamenalo hubený nebo uschlý. Během 14. století obě slova začala nabývat pozitivnějších významů, přičemž wabi popisuje pozitivnější aspekty osamoceného života v přírodě: tichou, rustikální jednoduchost. Sabi naopak nachází krásu ve stáří a patině, kdy se nevyhnutelné opotřebení stává známkou zkušeností.
Filozofie Wabi Sabi
Za Wabi Sabi stojí víc, než jen myšlenka. Princip tohoto konceptu pochopí jen ten, kdo dokáže v životě přijmout nedokonalé, neúplné a také nestálé věci a být s nimi spokojený. Vlastně si užít to, co se na první pohled nemusí zdát „krásné“ . To by mohl být třeba starý pokroucený strom na zahradě prarodičů, ale také oblíbená váza s jemnou prasklinou nebo naštípaný kousek nábytku, který se s námi tolikrát stěhoval.
Rysy minimalismu
Základem této tradice je návrat k podstatnému a zamyšlení nad tím, co je opravdu důležité. Nejde o to obejít se bez věcí, ale o spokojenost s tím, co máme – nebo ještě méně. S Wabi Sabi tak můžeme znovu objevit zdánlivě nenápadné maličkosti v našem každodenním životě. Oprostit se od hromadění věcí, spotřeby a naučit se být spokojenější.
Podstatou Wabi Sabi je nejenom láska k nedokonalým předmětům. I náš každodenní život je formován protiklady, malými chybami a matoucími situacemi. Věci jdou zřídka tak, jak jsme plánovali. Přestože je to naprosto v pořádku a přirozené, vždy nás to štve, jelikož většina z nás touží po dokonalosti. A jak už víme, Wabi Sabi se zaměřuje na pravý opak, přijímání nedokonalostí a malých chyb. Možná právě proto má takový vyrovnávací a uklidňující účinek.
Kde se používá?
Dá se říci, že Wabi Sabi můžete aplikovat v mnoha oblastech života, ať už je to krátký odpočinek při pití čaje nebo kávy z oblíbeného šálku, při zašívání oblíbených kalhot a podobně. I když se jedná o aktivní koncept, neznamená to, že při něm musíme všechno převrátit vzhůru nohama.
Bydlení
Wabi-Sabi se nejčastěji používá při zařizování bytu nebo domu, kdy základní myšlenkou je život v souladu s přírodou. Myslete na to, že perfekcionismus tady nemá místo. Zamyslete se nad konzumním přístupem a zkuste se vrátit k jednoduchým, zato pevným základům. Pořiďte si jednoduché předměty, držte se kvalitních přírodních materiálů. Važte si starých předmětů, starejte se o ně a třeba je i předávejte dál. Vytvářejte a užívejte si optickou prázdnotu.
Pokud chcete vnést Wabi Sabi do svého bydlení, sáhněte po tlumených barvách. Od bílé a béžové, přes světlé pastelové tóny, až po zemité barvy, vše je dovoleno. Jednotná schémata vám umožní přesouvat nábytek nebo dekorace, aniž byste vytvářeli barevný chaos. Místnosti nepřeplňujte, protože pak působí těžkým dojmem. Raději se snažte svůj životní prostor udržet jednoduchý, bez zbytečných dekorací, pouze s předměty, ke kterým máte citový vztah.
Vítány jsou zejména přírodní materiály jako je dřevo, vlna nebo len. Místo toho, abyste neustále kupovali nový trendový nábytek, vsaďte na kousky, které pro vás mají emocionální hodnotu a přínos. Pro Wabi Sabi je příznačná autenticita, harmonie a klid. V tomto konceptu rozhodně nejde o odříkání, ale o krásu jedinečných předmětů a okamžiků.