Také vám od malička vtloukali do hlavy, tohle nedělej, chovej se takhle, co na to řeknou lidi? Často pak žijeme podle cizích měřítek a nejsme šťastní, protože se přetvařujeme. Nastal čas ukázat vlastnosti, které bychom měli podle společnosti spíš skrývat.

Některé vlastnosti my lidé bereme spíš jako slabosti. Přitom nás ve skutečnosti dělají šťastnými a dobrými lidmi. Třeba nebudou na první pohled vypadat tak úplně správně lidsky, ale stačí se nad nimi zamyslet a uvědomit si jejich celkovou podstatu. Zde je sedm nejčastějších, které obvykle nepřiznáváme. Přitom je to škoda.

1. Poctivost se dnes nenosí

O poctivých lidech se říká, že jsou hloupí. Co je ale hloupého na tom, že si v sobě uchováváme dětskou víru v dobro světa a v zásadě věci zjednodušujeme, místo abychom je komplikovali? Není rozumnější chovat se podle vlastnosti, která nás činí šťastnějšími a optimističtějšími ohledně vlastního života? Ano, je dost pravděpodobné, že nás někdo zklame, ale to by nás zklamal i v přejaté roli skeptika. Tak co je lepší?

2. Proč zmiňujeme sobectví?

Upřímně, stejně se všichni občas chováme jako egocentrici, tak proč se za to stydět. Ti, kteří přiznávají vlastní egoismus a mluví o něm otevřeně, usnadňují sobě i druhým vzájemné spolužití. Sobectví a soucit, péče a ohledy se navíc nevylučují. Vlastně jenom ti, kteří se o sebe starají tu mohou být i pro jiné lidi. Je třeba si na rovinu přiznat, že falešná pokora je nejspíš mnohem horší než upřímné sobectví.

3. Vlastnosti názorových proměn se nebraňte

Říci dnes A a zítra B je často považováno za slabé, nezralé, nekompetentní a nedůvěryhodné. Věci se ale mění přes noc, a to nejen někdy, ale pořád . Proč byste si nemohli dovolit upravit svůj názor, pokud dnes víte něco, co jste včera netušili? Z jakého důvodu by se měl člověk držet A, když B se zdá být v aktuální situaci mnohem smysluplnější nebo atraktivnější? Život je tak trochu experiment, ve kterém můžete dělat chyby, zkoušet věci jinak a v případě potřeby dokonce začít od nuly.

4. Jsem cíťa. No a co?

Emoce jsou naším přirozeným pohonem. A pokud rozumíme svým pocitům, také vynikajícím vnitřním kompasem. Takže prosím, zapomeňte na jakékoli zábrany, vyplačte se ze smutku nebo skákejte radostí. Jsou to totiž vlastnosti, které z vás dělají člověka a nikoli stroj bez špetky lidskosti. Mimochodem, projev citu je stejně nejlepší argument, a hlavně pravdivý.

5. Vlastnosti jako nejistota a pochybnost jsou lidské

A další problém. Jakmile vyjádříme pochybnosti nebo připustíme, že si v něčem, případně sami sebou, nejsme úplně jisti, okolí nás začne považovat za nekompetentní, což se může například v pracovním procesu jevit jako problém. Ale můžeme si jako lidé s velmi omezenými zkušenostmi být někdy něčím naprosto jistí? Není mnohem rozumnější a důvěryhodnější postavit se k dané věci upřímně a jednoduše připustit nejistotu? Rozhodně takový postoj vypovídá o člověku víc pozitivního, než oblíbené, všechno znám, všechno umím…

6. Pýcha nemusí předcházet pád

Vlastnosti jako je pýcha, se vůbec nebojte. Určitě existují věci, na které můžete být pyšní. Nestyďte se jimi pochlubit. Takové chování úzce souvisí se sebevědomím. Hrdý a sebevědomý člověk umí říci, co všechno dokázal. I když jste zrovna nevymysleli novou teorii relativity, můžete být pyšní třeba na děti, ze kterých jste vychovali slušné a poctivé lidi.

7. Vlastnosti, které značí skromnost

Vysoké nároky, ctižádost, neustálé sebevzdělávání, to vše je považováno za skvělý přístup k životu. Vlastně to jsou v dnešní době doslova velebené vlastnosti. A slyšíme o nich kolem sebe tak často, až se bojíme nahlas říct, že nám vlastně k životu stačí to, co máme. Co je špatného na tom, že si vystačíme s obyčejným telefonem místo super výkonného chytrého mobilu? Z prvního si přece zavoláme stejně jako z druhého. A být šéfem může být taky někdy Pyrrhovo vítězství, které nám nepřinese radost, ale spíš stres a starost.