Zánět dásní, odborně zvaný gingivitida, trápí polovinu dospělé populace a bohužel se objevuje už i mezi dětmi, které příliš nedají čištění zubů. Kromě toho, že se projevuje nepříjemným krvácením, může časem vést k paradontóze a dokonce i k mnohem závažnějším zdravotním problémům.
Začíná to špatně čištěnými zuby, pokračuje zánětem dásní a končí třeba infarktem. I tam může dojít nedostatečná péče o dutinu ústní. Že zuby souvisí s dalšími orgány v lidském těle, se ví už od pradávna a tuhle starou pravdu potvrzuje i řada současných studií. V případě, že čištění zubů nevěnujete dostatečnou pozornost, mohou se vaše ústa časem proměnit v tikající bombu, která vybuchne ve chvíli, kdy dojde k oslabení imunitního systému.
Zánět dásní poznáte snadno
Není nic otravnějšího, než bolavé, oteklé a na první pohled zarudlé dásně. Pak už stačí málo, například tvrdší pohyb kartáčkem nebo kousnutí do pevnější potraviny, a začnou krvácet. Jestliže nevěnujete gingivitidě dostatečnou pozornost a nebudete ji léčit, časem může vést k podstatně horšímu problému, paradontóze. Tento hluboký zánět způsobuje postupné viklání zubů, které je nakonec třeba kvůli dalším potížím odstranit. V případě pokročilého stádia a při nedostatečném imunitním systému se mikroorganismy v zanícené části mohou uvolnit, s krví přecházejí do celého těla, kde páchají další paseku, jež může vyústit i v závažné onemocnění.
Jak vzniká zánět dásní?
Ideálním prostředím pro vznik gingivitidy je dlouhodobé působení zubního plaku, laicky řečeno množství různých bakterií, které ulpí na zubech, ale i snímatelných náhradách, s jídlem, pitím, s hleny a podobně. Bakterie produkují toxiny, které dráždí dásně a další tkáně v dutině ústní.
Pozor na zákeřnost
Zánět dásní může řadu let přetrvávat ve stavu, kdy nad ním mnozí mávnou rukou s tím, že pro trochu krve se zas tak nic neděje. Jenže v tom tkví jeho zákeřnost. Pokud totiž není včas a dobře léčený, proniká stále hlouběji do zubního lůžka, kde ničí jemné vazivo ukotvující zuby v čelisti a nakonec i samotnou kost. Ve svém vrcholném stadiu končí vypadáváním jinak zdravých zubů.
Důležitá je prevence
Jako ochrana před zánětem dásní funguje důsledné čištění zubů, a s ním i odstraňování hlavní příčiny – zubního povlaku. To vyžaduje nejenom vhodně zvolený zubní kartáček, mezizubní kartáček, mezizubní nit, ale také zubní pastu, která obsahuje astringentní neboli stahující složky, bylinky potlačující krvácení a ideálně i další složky přispívající k ochraně dutiny ústní. Na prevenci se významně podílí i správná technika čištění, kterou by vám měl ukázat zubní lékař či dentální hygienistka.
Další možnosti
Ke zdravým dásním přispějete i zdravou stravou, bohatou na vitaminy řady B, C, omezením cukrů, výrobků z mouky a příliš sladkého ovoce. Myslete rovněž na to, že riziko lze eliminovat i množstvím tekutin, které smývají zuby. Ideální je pramenitá voda, minerálky nebo bylinkové čaje. A pokud jste kuřáci, měli byste dát i tomuto zlozvyku v rámci prevence zánětu dásní vale.
Text: Jana Nováková
Foto: archiv firem