Zápach z úst je nepříjemné téma, o kterém je ale třeba mluvit. Často je totiž známkou toho, že v těle není něco v pořádku. Co ho způsobuje a jak se tohoto problému zbavit? Poradíme vám.
Zápach z úst trápí téměř polovinu Čechů, přesto jde o stále tabuizované téma. Postižení o svém problému neradi mluví, navíc o něm často ani nemusí vědět, protože vlastní dech zkrátka necítí. Zápach z úst, odborně zvaný halitóza, může mít řadu příčin. Někdy dokonce signalizuje vážná onemocnění jako je cukrovka, reflux, žaludeční vřed apod. Naučte se, jak poznat zápach z úst a zbavit se ho.
Jak zjistit zápach z úst?
Jde to snadno a rychle. Nadechněte a vydechněte do sevřené ruky nebo malého plastového sáčku. Pak stačí jenom „přivonět“ a bude jasné, na čem jste. Případně si můžete olíznout jazykem zápěstí a nechat sliny krátce zaschnout. Pokud zaznamenáte nepříjemný zápach, jde o halitózu a je třeba určit její příčinu.
Co způsobuje zápach z úst
Základní příčinou špatného dechu je jídlo a pití, které konzumujeme. Problémem jsou zejména kořeněná jídla se spoustou cibule nebo česneku. Tvorbu bakterií v ústní dutině, která je jednou z příčin zápachu, způsobuje konzumace alkoholu, kouření a také stres. Pokud nejíte kořeněná jídla, nepijete, nekouříte, nenervujete se a přesto je vám cítit z úst, měli byste zkontrolovat zubní hygienu. Kromě běžného čištění zubů alespoň dvakrát denně nezapomínejte na mezizubní prostory a zubní nitě či mezizubní kartáčky, přidat můžete i čištění jazyka. V některých případech ale špatný dech signalizuje i vážnější onemocnění. Jestliže je váš dech například sladký nebo vnímáte zápach čpavku, nechte se vyšetřit u lékaře. V prvním případě by to mohla být cukrovka, v druhém onemocnění ledvin.
Domácí léčivé prostředky
Jestliže zápach z úst nemá základ v některé z výše uvedených zdravotních příčin, dobře fungují ústní vody, žvýkačky nebo další osvěžovače dechu. Celkem snadno si ale vypomůžete řadou levných domácích prostředků, které přirozeně a trvale zajišťují svěží dech:
Jablka a jablečný ocet
K obědu česnečka a k večeři špagety aglio olio? Abyste se vyhnuli nepříjemnému odéru česneku či další aromatické zeleniny, snězte po takto voňavém jídle jablko. Tohle ovoce totiž obsahuje fytochemikálie, které mají antibakteriální účinek a zabraňují zápachu z úst. Případně dejte do sklenice vlažné vody lžíci jablečného octa a touto směsí si vypláchněte ústa.
Jedlá soda
Jedlá soda neutralizuje zápach z úst jemným odstraněním plaku z jazyka a vyvážením hodnoty pH v ústech. Stačí, když ve sklenici vlažné vody necháte rozpustit půl lžičky jedlé sody a touto lázní si dvakrát denně vypláchnete ústa.
Kávová zrna
Pro lepší dech pomáhá nejenom žvýkání máty nebo žvýkačky, ale také kávová zrna. Ta mají jednu výhodu. Neobsahují cukr, který bývá spouštěčem tvorby bakterií v ústní dutině.
Čerstvé bylinky
Po aromatickém jídle žvýkejte několik stonků petrželky, které spolehlivě zlikvidují zápach z úst. Tomu napomáhá v nich obsažený chlorofyl a éterické oleje. Stejný účinek má i čerstvá máta, kopr, hřebíček, heřmánek nebo fenyklová semínka.
Výplach olejem
Výplach olejem není jen účinná detoxikační metoda, ale také účinná metoda, jak se zbavit špatného dechu. Olej totiž váže toxiny i pachové látky a dlouhodobě zpomaluje růst bakterií v ústní dutině. Nejlepší je použít za studena lisovaný sezamový, olivový nebo slunečnicový olej. Před čištěním zubů si dejte jednu až dvě polévkové lžíce oleje do úst, pět až deset minut kloktejte, snažte se, aby vám olej procházel i mezerami mezi zuby. Po té ho vyplivněte a několikrát si vypláchněte ústa teplou vodou.
Čaj
Místo drahých ústních vod z drogerie si můžete uvařit šalvějový, heřmánkový, zelený nebo černý čaj, nechat ho trochu vychladnout a důkladně si ním vypláchnout ústa. Polyfenoly obsažené v čaji působí antibakteriálně a potlačují zápach z úst přirozenou cestou.
Olej z čajovníku
Esenciální olej osvěžuje dech a má také antibakteriální účinek. Zápach z úst zlikvidujete, když přidáte dvě až tři kapky oleje z čajovníku do sklenice vody a budete používat jako tradiční ústní vodu po čištění zubů.
Citronová šťáva
Zředěná citronová šťáva inhibuje růst bakterií v ústní dutině a stimuluje tok slin. Připravte si ústní vodu se šťávou z půlky citronu a sklenicí vody a pravidelně si jí vyplachujte ústa.