Zažívací potíže nejsou o vánočních svátcích nic překvapivého. Problémy s trávením vyvolává nejenom spousta jídla, sladkostí a alkoholu, ale také vysedávání u televize. Co tedy dělat, abychom vánoční svátky nestrávili s bolením břicha či dokonce na pohotovosti.

Zažívací potíže rozhodně není dobré podceňovat. Mohou totiž přerůst v daleko závažnější problémy. Vyplatí se mít v domácí lékárničce léky pro první pomoc, které uleví zkoušenému zažívání. I když máte pocit, že je vám jen trochu špatně, při prvních příznacích pokaženého trávení zpozorněte a zkuste dodržovat těchto několik základních rad:

Řídký případ s častým běháním

Takto vzletně bývá označován průjem. Abyste se tedy tak úplně neuběhali, zkuste dodržovat následující rady. Při tomto problému dochází k dehydrataci organismu, proto je nutné hodně pít, ideálně mírně oslazený vlažný černý čaj. Léky bývají volně dostupné, funguje tradiční aktivní uhlí nebo Smecta. Je vhodné si pořídit i probiotika, která obnovují přirozenou mikroflóru ve střevech.

Zažívací potíže způsobují i některá jídla

O vánočních svátcích si často dopřáváme jídla, která jsou během roku tabu. Naše zažívání tak není zvyklé například na sladké nebo smažené pokrmy a tahle změna může vyvolat v zažívání, spolu s nedostatkem pohybu a zdravých potravin, zácpu. Trpíte-li při změně jídelníčku tímto problémem vyplatí se mít v lékárničce čípky, či různá přírodní projímadla, která šetrně napomáhají uvolnění.

Zažívací potíže a špatné trávení může způsobit zácpu. Pomoc najdete ZDE.

Pálení žáhy

Tyto zažívací potíže vznikají z přemíry jídla, které je tučné, smažené, ostré, kyselé, tedy podráždit jícen mohou i citrusové plody. Nepříjemné pálení na hrudi, které často žene až do krku hořko kyselé žaludeční šťávy, ovšem mohou vyvolat i kolové nápoje, káva nebo alkohol. Jako první pomoc na pálení žáhy fungují takzvaná antacida, která je neutralizují.

Nadýmání a plynatost

Plyny vznikají v žaludku zcela přirozeně. Problémem začne být jejich přemíra, kterou způsobují některé typy jídel, ale také třeba to, že při jídle doslova hltáme. Pokud vás nadýmání a plynatost trápí dlouhodobě, je dobré se zamyslet nad úpravou jídelníčku, z něhož byste měli odstranit jídla, která tyto potíže vyvolávají. Při akutních potížích pomohou přípravky s látkou simetikon.

Špatné trávení?

Zejména při větším hodování se často objevuje přetrvávající pocit plnosti žaludku, který způsobuje špatné trávení. K rychlejšímu uvolnění mohou pomoci trávicí enzymy, které urychlují rozklad potravy. Obvykle se jí během stolování nebo ihned po něm.

Text: Komerční prezentace
Foto: Freepik, archiv firem