Jestli se o někom dá říct, že zdání klame, pak rozhodně o zázvoru. Vypadá sice nevzhledně, ale umí toho opravdu hodně. Právě tenhle fakt hraje do karet tomu, abychom zázvor měli při ruce během celého roku.


Zázvor pochází z jižních oblastí starověké Číny. Odtamtud se rozšířil do Indie, na ostrovy Moluky, kterým se přezdívá Ostrovy koření a pak dál do zbytku Asie a západní Afriky. Evropa spatřila tenhle divně zkroucený kořen poprvé v 1. století, kdy staří Římané začali obchodovat s Indií. Když Řím padl, Evropané na tohle léčivé koření zapomněli, a to až do doby, než je znovu neobjevil cestovatel Marco Polo. Mimochodem, přijde vám, že zázvor drahý? Podle serveru Vegetablefacts.net byste za něj ve středověku zaplatili tolik jako za jednu ovci. Se zámořskými objevy se zázvor v 15. století dostal také do Karibiku, kde se mu začalo dařit. Největším producentem zázvoru na světě je dnes Indie.

Proč se zázvor jmenuje zázvor

Název zázvor prošel dlouhou cestou. Vyvinul se ze sanskrtského slova srngaveram, což znamená tělo rohu. Vlastně tak popisuje vzhled kořene, který připomíná roh. Zázvor má během růstu bílé a růžové pupeny, které rozkvétají žlutě. Když stonek uschne, oddenek se sklidí. Může mít žlutou, červenou nebo okrovou barvu.

Léčivka

Od starověku byl zázvor součástí čínské a také ájurvédské medicíny. Kromě toho, že se používal na různé poruchy trávení, od zažívání, přes zpomalenou funkci střev, až po zácpu, lékaři ho předepisovali také k léčbě krevního oběhu, bolestí hlavy a dalších nevolností. Dnes si s ním čistíme zažívání a používáme ho i k léčbě artritických nebo revmatoidních bolestí. Dokonce jsou mu připisovány pozitivní účinky při zlepšování paměti a celkové psychické zklidnění. A jestli hubnete, tak se vám bude líbit i to, že zrychluje metabolismus.

Jak chutná a co v něm najdete

Chuť čerstvého zázvoru je mírně pepřová s podtóny sladkosti, vůně typicky kořeněná, až štiplavá. Obsahuje vitaminy A, vitaminy skupiny B, C a E. Nacházejí se v něm i minerální látky jako draslík, hořčík, vápník, železo nebo fosfor. Zázvor není jenom přírodní lék, ale funguje i jako prevence proti různým neduhům.

Zázvor v kuchyni

Primární je jeho použití jako kuchyňské koření. Mladé a svěží zázvory se krájí na tenké plátky a nakládají do octa a cukru. Tahle pochoutka je známá pod názvem gari. Konzumuje se buď jako dezert nebo mezi různými druhy sushi, aby vyčistila chuťové buňky a připravila je na nový chod. Z kousků kořene se také připravuje čaj, do kterého se přidává med. Sušený zázvor se přidává do perníku, sušenek, zázvorové limonády nebo piva. Ze zázvoru se dokonce vyrábějí i bonbony.

Na co si dát pozor

Zázvor je skutečně všelék, protože pozitivně působí na celý organismus, přesto i v jeho případě je třeba dávat pozor na množství, které zkonzumujete. Jde o to, že obsahuje gingerol, což je látka, která způsobuje jeho ostrou chuť. Špatně ji snášejí lidé se žlučníkovými kameny, žaludečními vředy a opatrné by si měly být i těhotné ženy.

Text: Martina Hálková
Foto: Racool Studio, Freepik.com