Myslíte si, že jednou větou nemůžete odsoudit vztah k záhubě? Můžete. Nikoli jedna, ale hned tři věty mezi vámi a partnerem či partnerkou dokážou rozpoutat pořádnou krizi. Podívejte se, na co si dát v rozhovoru pozor a jak se vyjadřovat, abyste neublížili slovem.
Žárlivost, tchán s tchýní, problémy s penězi. Ve vztahu se vždycky najde důvod k hádce. Podle americké psycholožky a párové terapeutky Alexandry Solomonové se za určitými výroky rovněž skrývá i krize ve vztahu. Na webu Psychology Today tato zkušená terapeutka prozrazuje, které tři věty byste nikdy neměli vyslovit, pokud chcete dál žít v harmonickém vztahu.
Kdybys mě miloval…
Tak z téhle věty je cítit celkem slušná podpásovka. A důvod je jasný. Partner na ni může sotva nějak správně zareagovat. Podle terapeutky Solomonové je lepší se podobným narážkám vyhýbat a raději se vyjádřit například v tomto duchu: Nechápu, proč neustále otálíš s tím to udělat. Vykládám si to tak, že mě nejspíš dostatečně nemiluješ. Tím je váš úhel pohledu jasný, aniž by byl deklarován jako fakt ze strany partnera. Dá se říci, že je to podstatně lepší, a hlavně férovější základ pro diskuzi, ve které potřebujete řešit aktuální problém.
Proč to mezi námi nemůže být stejné jako dřív?
Otázka, která napadne spoustu lidí, kteří si nechtějí připustit, že se partnerství v průběhu let mění. V sedmém roce, který je považován za první kritický, pochopitelně žijete a milujete jinak než v tom prvním. Což samozřejmě nemusí znamenat, že se na vaší aktuální situaci nedá nic změnit. Pokud chcete do vztahu znovu vnést závan čerstvého vzduchu, měli byste se vyvarovat výše uvedené věty a raději se spolehnout na konkrétní návrhy, říká psycholožka Alexandra Solomon. Tak například, máte pocit, že už spolu nic nepodnikáte? Řekněte o tom partnerovi a použijte tuto větu: Chtěla bych, abychom si o víkendech zase společně užívali. To vám dává mnohem větší šanci změnit věc, která vás v partnerském životě třeba aktuálně trápí.
Vyvarujte se věty: Chováš se jako tvoje matka/otec
Pokud začnete řešit problémy touto větou, rozhodně se nedoberete rozumného výsledku. I když to nemusí být nutně urážka, druhá osoba takové vyjádření často vnímá jako útok. A to nejenom na sebe, ale i na svou původní rodinu. Bez ohledu na to, zda dotyčný otec či matka skutečně jsou takoví, jak naznačujete. Podle psycholožky Alexandry Solomon je mnohem lepší řešit konkrétní chování a dopady na sebe. Například: Když tolik křičíš, děsí mě to!
Na jaké další věty se můžete v hádce připravit?
Výše uvedené věty samozřejmě nejsou jediné, po kterých může dojít k nenapravitelnému rozkolu. Není nic horšího, než když vám partner neustále opakuje – Nesnáším tvoji rodinu. V hádce občas zajdeme daleko, ovšem říct někomu – Jsi kretén, je přes čáru. Nadechnout a počítat do sta byste měli, pokud chcete vyslovit tuto větu – Běž se léčit. Stejně urážlivé je i – Moc mluvíš. A vrcholem pak – Smrdíš.