Kromě dostatečného pohybu je klíčem k plnohodnotnému pohybu i zdravá strava. Ale jak se vyznat v tom, co to vlastně zdravá strava je? Nehledejte ve zdravém stravování nic složitého a zkuste dodržovat následující tipy, které váš jídelníček rozhodně vylepší.
Pro řadu lidí představuje pojem zdravá strava strašák. Často si ho totiž spojují s dietním režimem, který bývá obvykle krátkodobým řešením nadváhy. Platí, že pokud se naučíte stravovat zdravě, ulevíte nejenom váze, ale především zlepšíte fungování organismu. Podívejte se na tipy wellness koučky Margaret Moore pro magazín WomenHealth.
Zdravá strava sází na přírodní potraviny
Pokuste se vyhnout výrobkům s dodávanými přísadami a soustřeďte se na přírodní varianty. Vysoce zpracované potraviny by neměly tvořit více než 20 procent vaší stravy. Až půjdete příště nakupovat do obchodu, pečlivě prostudujte seznam přísad a držte se jednoduchého pravidla: Pokud nemůžete vyslovit název některé složky, ruce pryč.
Mimochodem: Podle tohoto principu funguje i paleo dieta , kdy ideálně konzumujete pouze potraviny, které byly k dispozici již v době kamenné.
Jezte dostatek ovoce a zeleniny
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bychom měli denně sníst minimálně čtyři sta gramů ovoce a zeleniny v poměru 2 : 1 ve prospěch zeleniny. Tak do sebe dostanete důležitou vlákninu, antioxidanty, vitamíny a minerály. Navíc vás velmi dobře zasytí. To potvrzuje i nutriční terapeutka Lada Nosková z DietPlan a dodává, že zelenina by vlastně měla být součástí každého jídla.
Mimochodem: Pokud vás děsí, že budete muset jíst tolik zeleniny, nezapomeňte, že existuje spousta druhů přípravy. Zeleninu tak můžete mít grilovanou, pečenou, vařenou, dušenou nebo syrovou. Záleží pouze na vaší chuti a také ročním období.
Užijte si jídlo
Poslouchejte svůj žaludek – v pravém slova smyslu – a nestresujte se dietními plány. Intuitivní stravování není populární už léta jen tak pro nic za nic. Pokud vám tedy myšlenka na jídlo způsobuje úzkost a stres, měli byste svůj stravovací plán přehodnotit. Terapeutka Lada Nosková k tomu dodává: „Myslím, že když se lidé zaměří na úplné základy, tedy jíst pravidelně 4x nebo 5x denně a tím preventovat nájezdy na lednici a vlčí hlad, už to jim přinese obrovskou úlevu a pocit vyrovnanosti jak po psychické, tak po nutriční stránce.“
Pokud se rozhodnete pro zdravé stravování, přinese vám úlevu nejen dočasně, ale především dlouhodobě. Jestliže musíte hledat alternativu ke každému jídlu mimo domov, ať už v restauraci s přáteli nebo na dovolené, s největší pravděpodobností se pro vás jídlo stane stresovým faktorem a vy z něj přestanete mít radost.
Vsaďte na kvalitu, zapomeňte na kvantitu
Zdravá strava zcela určitě obsahuje živočišné potraviny. Rozhodující je však jejich množství a také výběr živočišných produktů. Kvalitní maso, například hovězí, byste měli konzumovat maximálně dvakrát až třikrát týdně. To ostatně platí i pro ryby.
Mimochodem: Důležitá je kvalita živočišných výrobků, nikoli kvantita.
Zdravá strava chce kvalitní pitný režim
Naše tělo se skládá z přibližně 70 procent vody. O to důležitější je proto zajistit mu každý den dostatek tekutin, obvykle jeden a půl až dva litry podle standardního doporučení. Dostatečný přísun vody pomáhá nejen proti stresu, ale také se podílí na rozvíjení zdravého pocitu hladu. Zejména, když jsme dehydrovaní, tělo si občas zamění žízeň za hlad. Místo, abychom se napili, tak jíme, i když to vlastně nepotřebujeme.
Mimochodem: Pozor na nealkoholické nápoje a ovocné šťávy. I přírodní totiž obsahují cukr. Ideální k pití je čerstvá pramenitá voda, bylinkové čaje a pitný režim lze doplnit i menším množstvím minerálek.