Na začátku každého vztahu si přejeme, aby nám vydržel a byl fajn. Jedno je jisté, zdravý vztah vyžaduje pár důležitých faktorů. Tím nejzásadnějším je samozřejmě protějšek, který má stejnou vizi. A na jaké další maličkosti je třeba si dát pozor?
Nehrajte hry a dávejte si prostor. Tolik ve zkratce. Ale pokud právě začínáte nový vztah, je dobré vzít v úvahu i pár následujících pravidel. Jak upozorňuje na svém webu vztahová koučka Nina Deissler, můžete se tak vyhnout různým nedorozuměním a problémům, které váš vztah zbytečně zkomplikují. A co tato zkušená expertka doporučuje pro zdravý vztah?
Přijměte svého partnera takového, jaký je
Zdravý vztah vylučuje oblíbenou partnerskou činnost, a sice snahu změnit jeden druhého. Kupujete partnerovi či partnerce oblečení, protože se vám nelíbí jeho/její styl? Vadí vám, že je vegetarián, zatímco vy rádi jíte maso? Jestliže pro vás takové věci znamenají problém, zkuste se zeptat sami sebe, proč jste se do něj/jí zamilovali. Myslete přitom na jeden důležitý fakt, když mají lidé pocit, že se je někdo snaží ohnout, mají tendenci prchat. A to určitě nechcete.
Nechte ex odpočívat v pokoji
Vztahy s bývalým partnerem formují nás i naše vztahy s budoucím protějškem. O tom není pochyb. Přesto je důležité se oprostit od minulosti a případného srovnávání, které je nejenom nespravedlivé, ale rovněž zbytečné. Ve vhodné chvíli není od věci objektivně zmínit, proč vám to nevyšlo. Tenhle krok vám navíc pomůže dozvědět se o zkušenostech partnera z jeho bývalých vztahů.
Nehrajte hry, respektujte se
Chcete-li navázat zdravý vztah, nebombardujte druhého neustálými zprávami a telefonáty. Intenzita kontaktu totiž rozhodně nevypovídá nic o kvalitě vztahu. Je dost dobře možné, že protějšek nemůže během dne kvůli práci reagovat ihned a často. A rovněž je možné, že telefon používá pouze ke sdílení důležitých informací. I když vy považujete za zásadní mu šestapadesátkrát sdělit, že ho milujete, jemu to po páté může připadat obtěžující a po desáté se už nemusí ozvat nikdy.
Zdravý vztah je o tom být spolu i sami
Řada lidí chce zpočátku vztahu trávit co nejvíce času se svým partnerem. A je to normální. Přesto byste se ale měli ujistit, že máte dost času i na své vlastní koníčky a přátele. Nezdravá závislost na partnerovi totiž často končí nejenom ztrátou kamarádů, ale později i vztahu.
Nesnažte se ovládnout partnerovo zázemí
Sbližování začíná přinesením kartáčku do bytu partnera. Další nabídku volné zásuvky je pak už vhodné nechat na partnerovi. Rozhodně se vyvarujte dojmu, že náhradní spodní kalhotky si přinesete na dně ohromného kufru. Každý máme jiný osobní prostor, fyzický i emocionální. Pro někoho více, pro jiného méně důležitý. Je proto třeba odhadnout, kam až můžete zajít, abyste zbytečně netlačili na pilu.
Poctivost a slušnost hned od začátku. I to je zdravý vztah
Upřímná a slušná komunikace je důležitou součástí každého zdravého vztahu. Nebojte se hned na začátku definovat základní „pravidla hry“, která byste měli oba dodržovat. Objasněte svému novému partnerovi vše, co vás trápilo v předcházejícím vztahu. Vyjádřete přání, že právě to a to si už nepřejete. Pokud nebudete komunikovat otevřeně, může velmi snadno dojít k opětovnému překročení vašich osobních limitů. A to by byla škoda.
Připravte se na kompromisy
Pokud vás chování partnera trápí, či jakkoli obtěžuje, je naprosto v pořádku, když mu tuto informaci sdělíte. Jestliže jsou mezi dvěma lidmi věci v zásadě v pořádku, jasně dané hranice by měly zajistit i větší partnerskou stabilitu a zdravý vztah. Při rozdílných názorech je důležité se nepřiklánět k jedné či druhé straně, ale potkat se „uprostřed“ a hledat řešení, která vám oběma vyhovují, případně umožňují – já dnes, ty zítra.
Netajte svá přání, ani z nich neuhýbejte
Dva lidé obvykle sdílí určitá přání, ideály a nápady. Jenže hned na začátku vztahu se může ukázat, že se v představě o budoucnosti lišíte. Koučka Nina Deissler k tomu na svém webu říká: „Moje nejdůležitější rada je, pokud chcete rodinu, nedělejte z toho tajemství, ale ani příliš velký problém, jestliže váš partner nikoli. Jestli to tak opravdu cítíte, pak ze svého přání rozhodně neustupujte. Pokud partner nechce o otcovství ani slyšet, budete se muset po tatínkovi poohlédnout jinde.“
Dávejte a berte
Řada lidí se v některém svém předcházejícím partnerství cítila po půl roce jako po deseti letech manželství. Některým párům vyhovuje usedlý styl, jiné touží po větší rozmanitosti. Patříte-li ke druhé skupině, přidejte do vztahu kreativitu. Třeba pozvání na piknik, výlet, do divadla. Ještě důležitější než dávat, je ale umět přijímat. Partner se totiž bude cítit potřebný, když ho třeba požádáte o pomoc. Ve vztahu s vámi tak bude lépe vnímat svou hodnotu.
Zapomeňte na hrdost
Jednou z nejčastějších nástrah, které způsobují selhání ve vztahu, je falešná hrdost. Strach z toho, že když partnerovi přiznáte chybu, ztratíte tvář. Proto se zuby nehty držíte své pravdy. Je normální, že v určitém okamžiku vyjdou v novém vztahu najevo naše staré vzorce a my se chováme dětinsky, umíněně nebo malicherně. Pak je třeba si o tom s partnerem promluvit a snažit se s takovým chováním něco dělat. Uvidíte, jak se vaše partnerská komunikace zlepší.