Pokojové rostliny sice neohrožuje sníh ani mráz, přesto i ony potřebují správnou zimní péči. Na co se tedy zaměřit během chladné a tmavé zimy, abyste se z interiérových květin mohli těšit i v dalším období?

Nevlídná zima, málo slunce a krátké dny negativně ovlivňují nejenom nás, ale neprospívají ani našim zeleným spolubydlícím. Stejně jako my, i pokojové rostliny mají v tomto čase jiné potřeby, které bychom rozhodně neměli podceňovat. Pozornost si zaslouží následující faktory:

Omezte zálivku

Myslete na to, že čím více slunečního světla rostlina dostává, tím větší má potřebu vody. Je to vlastně stejné jako s člověkem. Čím déle jste na slunci, tím máte větší žízeň. A protože v zimě dochází k výraznému snižování počtu hodin slunečního svitu a je celkově méně světla přes den, potřebují i pokojové květiny méně vody. Rostliny, které jste v létě zalévali každý týden, v zimě vydrží i dva týdny bez vody. Není třeba jim dávat vodu přesně na den. Stačí, když jednou týdně zkontrolujete půdu v květináči. Pokud je hodně suchá, květinu lehce zalijte, v opačném případě ji ještě pár dní nechte být. Pravdou také je, že častěji je budete zalévat v bytě, kde je sušší vzduch, který ovlivňuje například i způsob vytápění.

Rostliny potřebují dostatek denního světla

Pro rostliny jako takové je přirozené, že v zimě dostávají méně denního světla než na jaře a v létě, případně na začátku podzimu. Ale při výrazném nedostatku světla nebo dokonce žádném, pokojové květiny začínají trpět, což se samozřejmě projeví na jejich kondici. Abyste se vyhnuli takovým potížím, umístěte rostliny blíže k oknu nebo je přesuňte do prostoru, kam na ně dopadá více přirozeného světla. Jestliže máte květináče na zemi, postavte je na stoličku nebo jim pořiďte stojan na rostliny. Tak se dostanou blíže k oknům a tím i ke světlu.

Pozor na velké teplotní výkyvy

Teploty, které jsou pro vás příjemné, jsou také vhodné pro většinu pokojových rostlin. Pozor ale na extrémní výkyvy teplot, a to i krátkodobé, které mohou způsobit značné problémy. Proto udržujte rostliny mimo studené proudění vzduchu a naopak je držte stranou od rozpálených radiátorů a dalších horkých topidel.

Pokojové rostliny nepřesazujte

Rostliny dobře snášejí přesazování během aktivního růstu. Tuhle činnost proto raději plánujte na jaře. Pokud budete pokojovky přesazovat v zimě, mohli byste narušit jejich spánkový cyklus. Ze stejného důvodu není rovněž vhodné je hnojit. Jestliže máte potřebu se o rostliny aktivně starat, udržujte jejich listy v čistotě, k čemuž vám postačí lehce navlhčený hadřík. Rovněž pravidelně kontrolujte, zda se na rostlinách neusadili škůdci. V takovém případě je třeba rostliny ihned ošetřit vhodným přípravkem.

Zdroj: Rhs.org