Šperky jsou ozdobou každé ženy a rádi je nosí i muži. Pokud nás ale na nich něco opravdu štve, pak je to fakt, že se velmi často rády zauzlují. Znáte trik s řetízky, který takovým nehodám umí spolehlivě zabránit? Přečtete si, jak na to.
Trik s řetízky vám ovšem poslouží dvakrát. Kromě toho, že zabrání zauzlování, pomůže i s takzvaným vrstvením šperků, které je nepostradatelnou součástí nadčasového stylingu. Jak zkombinovat dva řetízky různé délky? Snadno, zapnete a jdete. Co ale s řetízky, které jsou stejně dlouhé? Zapnete je také. Jenom trochu jinak.
Dokonalý trik s řetízky
Existuje jednoduchý a zároveň důmyslný trik, pomocí kterého můžete nosit dva náhrdelníky podobné délky naopak v délkách různých. A nemusíte si kvůli tomu kupovat nové řetízky, ani vkládat mezi ně žádné další prvky, které závěsy prodlouží.
Namísto klasického zapnutí za krkem si oba řetízky zavěsíte kolem krku tak, aby uzávěry spadaly na přední stranu hrudníku. Nyní připojíte konec řetízku číslo jedna ke sponě řetízku číslo dva – a naopak. Oba dva řetízky vlastně mezi sebou zkřížíte a spojíte tak dva šperky dohromady.
Pokud nyní jeden ze dvou řetízků stáhnete trochu dolů k hrudníku, druhý se automaticky posune nahoru – podobně jako u obojku. Vždy tedy určujete délku obou šperků podle vlastní potřeby. A když budete chtít, můžete je během dne prohodit, aniž by bylo nutné sundávat všechny řetízky.
Jak posunout styling šperků na další úroveň
Trik s řetízky funguje velmi dobře zejména u variant, které si jsou typově podobné. Proč se ale neposunout dál? Můžete totiž vzájemně kombinovat i různé styly šperků, například velmi jemný filigránský řetízek s poněkud hrubším nebo silnějším. Jen dejte pozor na to, aby byly přibližně stejně dlouhé.
Nezbytná péče o řetízky a další šperky
Pokud si pořizujete šperky z drahých kovů, je třeba se o ně odpovídajícím způsobem starat. Řetízky, prstýnky nebo náramky sundejte vždy, když se jdete sprchovat, koupat nebo si jenom mýt ruce. Prstýnky a náramky nenoste ani při vaření, úklidu nebo kterýchkoli dalších podobných činnostech. Zejména při koupání v bazénu myslete na to, že chlór může ovlivnit jejich povrch. Na noc šperky odložte. Pokud jde o drahé šperky, odborníci z The National Association of Jewellers dokonce doporučují se před tím, než si je vezmete na sebe, vysprchovat a nanést pleťovou vodu nebo parfém. Organické drahé kameny, jako perly a opály, jsou totiž obzvláště citlivé na kyseliny, dokonce i na pocení.
Ukládání řetízků a dalších šperků
Uložte je ideálně do krabice s měkkou vložkou nebo do pouzdra. Pokud možno samostatně, aby se jednotlivé kousky navzájem nezamotaly, nedrhly ani nepoškrábaly. Zvláště perly by měly být uchovávány odděleně, protože je lze snadno poškrábat. Při skladování šperků je uchovávejte mimo dosah slunečního světla, nadměrného tepla nebo vlhka.