Kdo by odolal půvabům něžné levandule, která bývá nejčastěji spojována s krásami francouzské Provence. Její modré květy ovšem zdobí v letních měsících i naše zahrady a dá se také pěstovat i jako hrnková rostlina. Právě je její čas, tak se pojďme podívat, co všechno nabízí.

Historie levandule je dlouhá přes dva a půl tisíce let. První zmínky o ní pocházejí z období Persie, odkud se rozšířila do Středomoří. Už staří Římané znali její antiseptické a léčivé vlastnosti a se stoupající oblibou levandulové vůně se tahle bylinka dostala i do parfémů, mýdel a dalších potřeb, určených k péči o tělo. A pokud jde o kuchyni, už v Mattioliho herbáři se píše o levandulovém víně, tedy snítce levandule přidané do zrajícího soudku vína. Ve středověku se dokonce věřilo, že levandule umí zahánět zlé duchy. Dokonce se používala k ochraně před morem a cholerou.

Levandule pro krásu

Antiseptické složky v levanduli přispívají k hojení různých povrchových zánětů kůže, jako například akné. Levandulový olej zjemňuje počínají vrásky v obličeji a poradí si i s lupy, které bývají výsledkem citlivé vlasové pokožky. Zejména v létě jsou ideálním pomocníkem do kabelky levandulové hydroláty neboli květové vody, které dodají pleti dostatečnou hydrataci a ještě ji povrchově ošetří. Odvar z levandule je také výborný k posílení růstu vlasů. Navíc v nich zanechává nádhernou, dlouhotrvající vůni.

Zbaví vás stresu a dopřeje relaxační spánek

Dnešní doba stresová s sebou nese řadu problémů. Tím nejčastějším bývají problémy se spaním a také nervozita. Na jedno či druhé velmi dobře funguje levandulová lázeň. Pokud máte k dispozici vlastní sušenou levanduli, připravte si z ní lázeň, na litr vody přidejte dvě hrsti levandule, nechte krátce přejít varem a vlijte do vody. Také můžete levanduli vložit do látkového sáčku a ponořit při koupeli do vody. Dobře poslouží i pár kapek levandulového oleje do vody, které pokožku krásně hydratují.

Levandulová terapie

Levandule je oblíbenou složkou aromaterapeutických parfémů. Kromě toho, že působí velmi svěžím a čistým dojmem, povzbuzuje a dodává energii. Jelikož tlumí nervozitu a stres, je vhodná i do náročných situací, kde je třeba se soustředit. Takže ať už vás čeká nástup do nové práce, zkouška ve škole, pohovor s nadřízeným, navoňte se levandulí a uvidíte, že vás rozhodně nenechá ve štychu.

Levandule nemusí být jen na zahradě

Daří se jí totiž v nádobách, takže si ji pořiďte na terasu, balkon nebo na okenní parapet. Myslete ale na to, že vyžaduje slunečné stanoviště. Kvete přibližně od června do srpna v tradiční modré a jejích odstínech. Sehnat se dá ovšem i levandule bílá nebo lila. Květy ostříhejte s dostatečně dlouhým stonkem a usušte zavěšené v suchém a dobře větratelném prostoru s dostatkem stínu.

Levandulové doplňky

Jestliže se vám podaří vypěstovat si v domácích podmínkách větší množství levandule, můžete si z ní po usušení vytvořit různé dekorativní kytice, které byt hezky provoní. Aby vám vydržely nejenom do další sklizně, přestříkejte je po usušení speciálním sprejem na sušené květiny nebo bezalkoholovým lakem na vlasy. Levandule si podrží barvu a snáz ji tak zbavíte prachu. Sušenými květy můžete také naplnit látkové pytlíčky a umístit pod polštář v ložnici pro lepší spánek. Poslouží vám i zavěšené ve skříni s oděvy, kde odpuzují moly. Anebo je pověste obzvlášť v teplejších měsících roku kdekoli v bytě a zbavíte se tak komárů a much.

Léčivá bylinka

Levandule se s úspěchem využívá také v lidovém léčitelství. Zmírňuje nejenom nervozitu, ale i úzkostné stavy a neklid. Její vůně totiž ovlivňuje určitou část mozku spojenou s uvolněním a relaxací. Už jsme zmínili, že navrací spánek, ale pomůže i při potížích s trávením. Levandulový odvar totiž uvolňuje hladké svalstvo trávicího ústrojí a podporuje tvorbu žluči. Kromě toho zklidní i potíže s nadýmáním.

Levandule v kuchyni

Znovuobjevená levandule se stala součástí řady různých gastronomických pochutin. Levandulové květy se přidávají do marmelád, medu a jsou součástí ochucených octů. V létě oceníte levandulovou zmrzlinu, kdy stačí do smetanového základu přidat pečlivě oprané květy levandule. A jelikož ke sladké kuchyni potřebujete cukr, přidejte k němu pár sušených kvítek. Z levandule se dá vyrobit nejenom čaj, ale i vynikající limonáda. Tahle bylinka se uplatní i ve slané kuchyni. Je totiž součástí provensálského koření a přidává se jako dochucovadlo k soli.