Čech Darmovzal propuštěn z vězení ve Venezuele, vrátil se do Caracasu a kontaktoval rodinu

Čech Darmovzal propuštěn z vězení ve Venezuele, vrátil se do Caracasu a kontaktoval rodinu

Zdroj obrázku: Ilustrační foto – GPT Image

Český občan Darmovzal, který byl v září 2024 zadržen ve Venezuele kvůli údajnému zapojení do přípravy atentátu na prezidenta Nicoláse Madura, byl propuštěn. K tvrzení o jeho účasti na útoku venezuelské úřady dosud neposkytly žádné důkazy a Darmovzal nebyl formálně obviněn z žádného trestného činu.

Na začátku měsíce došlo k zadržení Nicoláse Madura americkými silami. Následně začala prozatímní vláda vedená Delcy Rodríguezovou propouštět politické vězně. O propuštění Darmovzala a skupiny dalších zadržených v pátek oznámil ministr Macinka.

Podle Macinky byl Darmovzal propuštěn v časných ranních hodinách, okolo 4:00 ráno středoevropského času (SEČ). Spolu s ním opustili věznici další lidé z Irska, Německa, Albánie, Ukrajiny a Nizozemska. Ministr rovněž uvedl, že pro skupinu letí český vojenský speciál.

Darmovzal se v současnosti nachází v Caracasu a už navázal kontakt se svou rodinou. Premiér Andrej Babiš potvrdil, že je v dobrém zdravotním stavu. Ministerstvo dále uvedlo, že Česká republika je připravena obnovit diplomatické vztahy s Venezuelou.

Informace o propuštění a plánovaném odletu skupiny českých a zahraničních vězňů poskytl ministr Macinka; další podrobnosti o právním postavení nebo vyšetřování v souvislosti s původními obviněními proti Darmovzalovi v textu nejsou uvedeny. Zpráva o jeho propuštění následuje po změnách ve vedení země a kroku prozatímní vlády propouštět politicky motivované zadržení.