Goji bobule, chia semínka, avokádo, matcha, quinoa. Exotické superpotraviny se u nás v posledních letech hřejí na výsluní zájmu. Jenže existují i domácí produkty, které obsahují stejné, leckdy dokonce větší množství živin, a to bez dlouhého cestování přes půlku světa.
Domácí superpotraviny tak naplňují trend udržitelnosti a navíc jsou mnohem levnější než ty exotické, které k nám často letí až z Jižní Ameriky nebo Asie. Čím tedy nahradit dovážené plodiny?
Lněná semínka místo chia semen
Chia semínka jsou oblíbená zejména kvůli vysokému obsahu bílkovin a omega-3 kyselinám. Z této superpotraviny se obvykle připravuje pudink nebo si malá černá zrníčka můžete přidat do smoothies či snídaňových müsli. Dokonalou alternativu k nim tvoří lněná semínka, jejichž obsah nenasycených mastných kyselin a vlákniny přibližně odpovídá obsahu, jaký najdete v chia semínkách. A třeba obsah bílkovin této české superpotraviny je dokonce vyšší. Živiny a účinky na organismus jsou tedy rovnocenné, ale lněná semínka jsou podstatně levnější.
Superpotraviny černý rybíz a rakytník nahradí bobule goji
Goji znamená v čínštině štěstí. Není divu, protože goji bobule jsou skutečné vitamínové bomby se 48 miligramy vitaminu C na 100 gramů. Ale i v tomto případě se dají najít domácí konkurenti, černý rybíz a rakytník, kteří tuhle exotiku hravě převálcují. A to zejména právě díky vitaminu C. Černý rybíz ho obsahuje 175 miligramů, v plodech rakytníku se dokonce ukrývá 450 až 600 miligramů na 100 gramů. Tedy desetkrát více vitaminu C než mají sušené bobule goji. Z černého rybízu se dá vyrobit skvělý džus, z rakytníku výborná šťáva nebo čaj.
Bobule Acai berry vyměňte za borůvky
Stejně jako chia semínka, i tohle exotické ovoce pochází z Jižní Ameriky. Kromě spousty vitaminů si modré bobulky získaly své příznivce zejména vysokým obsahem antioxidantů a také minerálů vápníku, hořčíku a železa. Jak uvádí web Health.com, jejich specialitou je vysoký obsah antokyanů, což jsou zjednodušeně řečeno rozpustné pigmenty a také nejsilnější přírodní antioxidanty, jež chrání lidské buňky před volnými radikály.
Jenže antokyany obsahují v hojné míře i borůvky. Kromě toho si je můžete koupit čerstvé, v bio kvalitě anebo je dokonce natrhat sami. V obchodě si ale dejte pozor na to, odkud borůvky pocházejí. Ne vždy jsou z české produkce. Plody acai berry se prodávají především v práškové formě, ale dají se sehnat i zmrazené.
Superpotraviny avokádo a vlašské ořechy
Tak jasně, avokádo obsahuje spoustu zdravých nenasycených mastných kyselin, které mu pomohly zajistit titul superpotraviny. Jenže se pěstuje převážně v Mexiku. Jak ale uvedl před časem britský deník The Guardian, na stále výnosnější ovoce se zaměřily mexické drogové kartely, takže dostalo přezdívku krvavé. Nehledě na to, že jeho ekologická stopa je s ohledem na vývoz do různých koutů světa značná. Velmi dobře ho ovšem nahradí české vlašské ořechy, které mají rovněž vyšší obsah nenasycených mastných kyselin. Kromě toho ve vlašácích najdete i bílkoviny, antioxidanty, omega 3, kyselinu linolovou a minerály jako vápník, hořčík, zinek, železo, měď, mangan nebo selen. Poměrně široké je i složení vitaminů. Vlašské ořechy nabízejí nejenom vitamin C, ale také vitaminy skupiny B, E, K, A. Nejenom, že je koupíte, nebo dokonce natrháte u nás, ale oproti avokádu vám podstatně déle vydrží.
České proso za andskou quinou
Superpotraviny doplňuje i quinoa. Tahle obilnina, kterou můžete znát i pod názvem merlík čilský, se pěstuje v oblasti jihoamerických velehor Andy. Oblíbili si ji zejména vegani, protože je to kvalitní zdroj bílkovin. „Zlato Inků“, jak se jí také přezdívá, boduje i vysokou hodnotou železa. Problém je, že cena quinoy neustále roste, což je i vzhledem k tomu, odkud se dováží, celkem jasné.
Vhodnou českou alternativou je například proso, které má nejenom cenné bílkoviny, ale rovněž i spoustu železa. A dokonce si ho můžete vypěstovat i na vlastní zahradě.