Existují lidé, kteří nám jsou sympatičtí od první minuty. Co se nám na nich tak líbí? Těžko říct. Sympatie se ale obvykle řídí vzory, jež jsou nějakým způsobem přitažlivé, povědomé, výjimečné. Dobrou zprávou je, že řadě z nich se dá naučit.
Sympatický člověk obvykle zaujme už svým vzhledem, chůzí, mimikou, gesty, ale také třeba tím, jak nám voní. Sympatie vzbuzují i lidé, kteří nám připomínají někoho blízkého nebo oblíbeného. Stejně tak fandíme lidem, kteří jsou upřímní, zodpovědní a stojí si za svými názory. Fakt, že jsme druhým sympatičtí, je výhra. Pokud právě teď ale máte pocit, že to s vaší oblíbeností není příliš valné, zkuste svůj přístup nastavit podle následujících osmi kroků. A proč? Protože, jak se říká, neexistuje druhá šance na první dojem.
1. Projevte zájem a sympatie vůči druhým
Lidé jsou egoisté a raději mluví o sobě. Jenže pokud budete neustále zmiňovat pouze vlastní osobu, abyste přesvědčili ostatní, jak moc jste důležití, sympatie druhých rozhodně nezískáte. Zkuste tento krok natrénovat třeba tím, že budete svému okolí pokládat jednoduché otázky typu: jak se měli v práci, jak se cítí, co by si přáli, chtěli a podobně.
2. Pozorně naslouchejte
Přítel nebo kolega vám položí otázku, na kterou si ale odpoví a dál mluví jen bez teček a čárek. Faktem je, že lidé často hledají pouze dobrého posluchače, kterému mohou vypovědět všechno, co je trápí. Jenže takové chování je nejenom neuctivé a necitlivé, ale také působí nesympaticky. Pokud chcete, aby o vás druzí říkali, jak moc jste příjemní a zajímaví a jak se s vámi dá mluvit, nemusíte toho ani tak moc říkat, jako spíš toho druhého povzbudit, aby o sobě mluvil, a poté mu věnovat veškerou pozornost.
3. Stůjte si za svým
Neexistuje nic protivnějšího než lidé, kteří mění názory jako ponožky. Také určitě nechcete, aby se o vás říkalo, kam vítr, tam plášť. Takže zůstaňte věrní sami sobě a nehrajte žádnou roli. Pak vás okolí přijme takové, jací jste.
4. Sympatie vyžaduje dobrou paměť
Už jste někdy potkali někoho, komu jste se opakovaně představili a on se vás i přesto neustále ptal, jak se jmenujete? Nic příjemného, viďte. Pokud se dotyčný ani neobtěžoval si zapamatovat vaše jméno, nejspíš o vás nejevil nejmenší zájem. Co z takového chování vyplývá pro vás? Znát křestní jméno někoho jiného je jedním z nejsympatičtějších komplimentů, které mu můžete věnovat.
5. Často se usmívejte
Každý touží po projevu vstřícnosti. Sympatie druhých si získáte zcela jednoduše, příjemným úsměvem. Prostřednictvím tohoto malého gesta dáte protějšku najevo, že ho vnímáte a že i on sám je vám sympatický. Čím častěji se budete na ostatní lidi usmívat, tím více vás budou zařazovat do kolonky oblíbený/á.
6. Komunikujte celým tělem
Gesto někdy stojí za tisíc slov. Během setkávání s druhými lidmi neustále vysíláme signály prostřednictvím neverbální komunikace. Jak se cítíme, čeho se bojíme, co se nám nelíbí, například zkřížením paží na hrudi. Pokud situace nevyžaduje jinak, vždy si nastavte otevřenou pozici značící ochotu komunikovat. Tak nebudete vytvářet zbytečné nonverbální překážky. Lidé, kteří se během rozhovoru obracejí přímo ke svému partnerovi, udržují oční kontakt a nekříží ruce, vyvolávají sympatie, protože působí pozitivním a osobním dojmem.
7. Cvičte konstruktivní kritiku
Upřímná kritika přátel, členů rodiny nebo kolegů je jednou z největších výzev, kterým v lidských vztazích čelíme. Jak někomu vysvětlíte, že udělal něco špatně, aniž byste ho urazili? Klíčem k takové komunikaci je spravedlnost. Současně s kritikou druhých je dobré řešit i své vlastní chyby a poukazovat tak na to, že ani vy nejste dokonalí. Snažte se vyhnout obviňování druhých, blahosklonnému chování či nadřazenosti a raději dávejte konstruktivní návrhy, tak osoba, se kterou mluvíte, neztratí tvář a můžete společně pracovat na rychlém řešení. Takový postup vám rozhodně zvýší sympatie okolí.
8. Posilujte sebevědomí druhých
Jak často si v duchu říkáme podobné věty: Ta má skvělé šaty, Moc se mi líbila jeho prezentace, To je super účes. Problém je, že zřídkakdy vyjadřujeme tyto myšlenky nahlas. Sympatie vám přinese i upřímná pochvala kolegy/ně nebo kamarádů. Tak totiž budujete jejich důvěru a dáváte jim najevo svou otevřenost. Jejich dobrý pocit se vám určitě vrátí.
Text: Julie Čermáková
Foto: Prostooleh, Freepik licence