Bylinky jsou jednou z možností, jak dát tělo po dlouhém zimním období do kupy. Většinu z nich navíc nasbíráte na vlastní zahradě či procházce probouzející se jarní přírodou. Které bylinky patří k těm nejdůležitějším? Podívejte se…
Pampeliška
Už sám botanický název této rostliny, smetánka lékařská, mluví za vše. Krásná žlutá bylinka totiž pozitivně ovlivňuje řadu vnitřních orgánů. Z květů se vyrábí med nebo sirup, které jsou výbornými pomocníky při léčbě nemocí dýchacích cest. Listy pampelišky obsahují vitaminy C, A, B, D, betakaroten a minerály železo, vápník, křemík a draslík. Dá se z nich připravit salát nebo polévka. Kořen bylinky ocení všichni, kteří mají potíže se žlučníkem. Kořen podporuje produkci žluči a má pozitivní vliv na trávení jako takové. Právě pampelišce je připisována ohromná schopnost detoxikace. Pokud máte zvýšený krevní cukr, zařaďte do svého pitného režimu pampeliškový čaj a uvidíte, jak rychle se vrátí do normálu. Stejně pozitivně působí i na snižování cholesterolu a krevního tlaku. Významná je i ochrana kloubů a kostí. I přes prospěšné vlastnosti by si na ni ale měly dát pozor těhotné ženy. Pampeliška totiž může ve zvýšených dávkách vyvolat menstruaci.
Ostropestřec mariánský
Krásný bodlák s purpurovými květy je vysoce prospěšný zdraví. Používají se semena, ze kterých se vyrábějí čaje, oleje, kapsle, tablety nebo tinktury. Ostropestřec má doslova blahodárný vliv na játra. Napomáhá jejich uzdravování a celkové regeneraci. Jeho význam je dán hlavně díky výtažku silymarin, což je komplex antioxidačních látek. Velmi dobře si poradí například s takzvanými ztučnělými játry, vznikajícími následkem nevhodného stravování a vyřeší i potíže s trávením, především se žlučníkem. Bylinka ovšem není vhodná pro lidi s vysokým krevním tlakem, protože může způsobit jeho mírné zvýšení a rozhodně se nedoporučuje ženám v těhotenství a při kojení.
Bylinky pro krásu – Kopřiva dvoudomá
Oblíbená jarní bylinka funguje i jako přírodní kosmetický prostředek. V kopřivě najdete řadu účinných látek, např. chlorofyl, karotenoidy, flavonoidy, organické kyseliny, aminokyseliny, hořčík, železo, vitamin C a další. Kopřiva se používá buď sušená nebo čerstvá. Dá se z ní připravit nálev, který dál využijeme pro omývání vlasů, zejména mastných, nebo různých, špatně se hojících ran. Bylinka podporuje metabolismus organismu a zvyšuje regeneraci tkání. Kopřiva je také vhodná při zánětech močových cest, tvorbě kyseliny močové a močových kamenů. Málo známý je fakt, že snižuje hladinu krevního cukru. Uleví vám při trávicích obtížích a doporučuje se při chudokrevnosti, kožních problémech a revmatismu. Kopřivové čaje je vhodné pít jednou denně po dobu maximálně dvou týdnů.
Bříza bělokorá
Sice to není tak úplně bylinka, ale do jarního detoxikačního programu patří stoprocentně. Léčivá síla břízy je známá od nepaměti. V lidovém léčitelství se používala míza ze stromu, březová šťáva, která obsahuje hlavně vitamíny B a C, minerály, aminokyseliny, kyselinu listovou, fruktózu a další. Dnes už nemusíte běhat s vrtačkou, trubičkou a lahví po březových hájích a hledat vhodný strom, březová šťáva se dá koupit v obchodech se zdravou výživou. Určitě si ale natrhejte čerstvé listy a pupeny, ze kterých se připravují čaje a nálevy k vnitřnímu i vnějšímu použití. Mají močopudné účinky a jsou vhodné k pročištění a odvodnění těla. Používají se při snížené funkci ledvin, ledvinových kamenech a zánětech močového měchýře. Jelikož bříza zbavuje tělo různých škodlivých usazenin, má příznivý vliv na kloubní onemocnění jako je artróza, revma nebo dna. Jakmile vám z těla odejdou jedovaté látky, zlepší se i stav vaší pleti. Odvar z břízy rovněž omezuje tvorbu lupů a zlepšuje kvalitu vlasů. Listy břízy je nejlepší trhat právě v jarních měsících. Pak je rozprostřete na síto a nechte sušit ve větrané místnosti. Skladujte je v suché nádobě, ideálně ve spíži, mimo dosah světla.
Text: Martina Hálková
Foto: Pvproductions, Freepik.com