Kila navíc vás v létě ohrožují velmi skrytě. Ostatně, koho by napadlo, že i ovoce a zelenina mohou mít negativní dopad na váhu a tím i na zdraví. A na co dalšího si dát na talíři během léta pozor?
Kila, která jste v zimě pracně shodili, v létě naberete takzvaně snadno a rychle, i když budete mít pocit, že jste se nijak neprohřešili. Léto totiž není jen slunce, teplo, plavání či jiné venkovní sporty, ale také ovoce, zelenina, grilování, sladká zmrzlina nebo letní drinky.
Že by se to srazilo?
Tuto košilatou větu si říkají mnozí po Vánocích. Jenže podobné úvahy hrozí i po letním období, protože kdo by odolal pravidelným víkendovým zahradním grilovačkám, voňavým buchtám plným domácího ovoce a dalším chuťovým dobrodružstvím. Takže sukně ani kalhoty se obvykle nesrazí, jelikož problém tkví nejčastěji v tom, že jste z nich, jemně řečeno, vyrostli. A co tedy můžete udělat proto, abyste si léto pořádně užili, aniž byste je museli prožít asketicky?
Kila z grilování
Jestliže se rozhodnete hodit na gril libový steak, je to až sem v pohodě. Chybou obvykle bývají různé grilovací a dochucovací omáčky, které kromě majonézy obsahují i poměrně velké množství cukru. Další otázkou je úprava masa. Nakládáte ho na více hodin do oleje? Ten se do něj sice nevsákne všechen, ale pokud grilujete jednou týdně, časem se jeho nadměrná spotřeba ve vašem těle zákonitě projeví. Dříve se opékaly buřty na ohníčku, dnes se nejčastěji grilují. Pokud tedy patříte k letním konzumentům těchto uzenin, kila navíc v závěru sezóny by vás neměla překvapit.
Griluje se ledacos. Až vám někdo bude nabízet grilované ovoce, vyhněte se mu. Je sice dobré, ale pořádně kalorické. Navíc v kombinaci s dalšími pochutinami nemusí citlivějšímu zažívání udělat právě dobře.
Kila schovaná ve skleničce
K uvolněnému létu patří skvělé drinky, jak hlásají reklamy z televize a dalších médií. Což o to, sklenka dobrého pití může k letní pohodě skutečně přispět. Otázkou je, zda bude jedna či více a jak často. Zkuste se někdy podívat na etiketu různých ochucených nápojů, ať již alko nebo nealkoholických. Jejich společným jmenovatelem bývá cukr. A ten se při dlouhodobější konzumaci samozřejmě projeví. Nejenom že nehezkou pneumatikou kolem pasu, ale také na zdraví. K létu patří víno, nejčastěji bílé, protože vychlazené umí být velmi osvěžující. Pozor ovšem na to, že i když si dáváte pouhé střiky, je třeba hlídat, kolik jich bude. I ředění se dá totiž ,,přepít“, takže ve výsledku nakonec vypijete láhev vína, a vlastně ani nevíte jak… S ředěním souvisí i různé letní drinky, které bývají doplněné ovocem. Tento doplněk mnohdy vyvolává dojem, že vlastně nejde zas tak o nic škodlivého, když už je tam to ovoce… Nezapomeňte ale na jeden podstatný detail, letní koktejly se většinou skládají z destilátů a ty, jak známo, obsahují značné množství kalorií. Pak je třeba připočítat cukr, jenž bývá často rovněž jejich součástí, a ovoce, tedy další cukr.
Léto voní po ovoci
Málokdo odolá rybízu, malinám, borůvkám, letním jablkům a dalšímu dozrávajícímu ovoci. Kromě lahodné chuti je přece zdravé, obsahuje spoustu různých vitamínů, tak proč si neudělat zásobu na zimu. Jenže, jak už jsme zmínili, ovoce obsahuje i cukr. A s tím je třeba při hlídání jídelníčku počítat. Proto si ovoce v létě dopřejte zejména k snídani nebo dopolední svačině. Pak už se ale od držte dál.
Málo jídla
I když to tak na první pohled nevypadá, v létě může tělo trpět absencí kvalitních bílkovin, komplexních sacharidů a kvalitních tuků. Stačí, když se rozhodnete, ve snaze konečně zhubnu, jíst například jenom zeleninu nebo ovoce. Díky absenci základních živin pak tělo začne automaticky ukládat, a vy, místo abyste hubli, budete přibírat. A tenhle efekt se dostaví i v horku, kdy vynecháte oběd, protože na něj zkrátka nebudete mít chuť…
Text: Julie Čermáková
Foto: Freepik.com