Málo kalorií, svěží chuť a ještě po nich nepřiberete. Vodní melouny ovšem nabízejí mnohem více benefitů, pro které byste je v létě rozhodně neměli minout. Co dalšího je tedy na tomhle ovoci, které je ve skutečnosti zelenina, tak přitažlivého?

V létě obvykle nemíváme chuť na vydatná a teplá jídla. Vzhledem k vyšším teplotám raději dáváme přednost lehkému a zdravému občerstvení. Právě melouny splňují tento požadavek beze zbytku. Navíc je jejich sezóna, takže zaručují čerstvost sezónního „ovoce“. Jak ovšem uvádí web Healthline, lidé s vyšší hladinou cukru a diabetici by si měli dát pozor na velikost porcí, protože meloun obsahuje přírodní cukr.

Proč jsou melouny tak zdravé?

Nejdříve pro připomenutí, z botanického hlediska jsou melouny zelenina a nikoli ovoce, jak se často uvádí. Podle webu Eat this mluvíme o tykvovité rostlině, která původně pochází z Afriky. Obsahuje celý soubor unikátních látek, které mají významný vliv na zdraví. Důvodů, proč melouny zařadit do jídelníčku, by se našlo dost. Zde jsou čtyři nejdůležitější:

Melouny obsahují málo kalorií, ale navozují pocit sytosti

I když meloun působí jako kalorická bomba, opak je pravdou. Jak uvádí web Healthline, na 100 gramů obsahuje pouhých 28 kalorií, necelý gram bílkovin, 6 gramů sacharidů a žádný tuk. Důvodem pro tak nízký obsah kalorií je fakt, že se melouny z 90 procent sestávají z vody.

Zdravé spalovače tuků

Melouny vděčí za svou pověst spalovače tuků mimo jiné i aminokyselině citrulinu. Ta nepřímo zajišťuje, že nedochází k ukládání žádného nového tuku a zároveň podporuje spalování těch stávajících. Podle webu Healthline aminokyseliny rozšiřují cévy, takže všechny orgány jsou lépe zásobeny živinami. Citrulin se v těle proměňuje na aminokyselinu arginin, který hraje důležitou roli při syntéze oxidu dusnatého, jež pomáhá snižovat krevní tlak. Kromě pozitivního působení na imunitní a reprodukční systém a řadu dalších orgánů, arginin rovněž usnadňuje hojení ran a citrulin snižuje bolest svalů.

Melouny hasí žízeň

Vysoký obsah vody v melounu optimalizuje hladinu tekutin v těle. Proto je meloun ideální svačina zejména v letním období, kdy musíme pravidelně hydratovat organismus. S rostoucími teplotami roste i spotřeba vody a meloun se tak může stát SOS pomocníkem v pitném režimu pro osoby, které zapomínají pít, zejména seniory, ale také malé děti.

Vzhledem k vysokému obsahu vody melouny pomáhají čistit ledviny. Tento krok umí současně nastartovat metabolismus. A to je proces, který potřebujete ke spalování tuků. Má to však jeden háček, budete častěji běhat na malou…

Melouny = pevná pojivová tkáň i krásná pokožka

S pravidelnou konzumací melounu zkrotíte první vrásky i celulitidu. Vodní melouny obsahují kromě vody také velké množství zdravých živin, ovšem ne tolik jako u jiných odrůd melounu. Jak uvádí web Eat this, platí pravidlo: čím menší odrůda, tím více obsahuje vitamínů a živin. Z nich nejznámější je vitamin C. Všestranný doplněk podporuje nejenom imunitní systém, ale také posiluje pojivovou tkáň, čímž přispívá k pevné pokožce. Melouny také obsahují antioxidant lykopen. Ten rovněž chrání buňky před poškozením volnými radikály a tím zpomaluje stárnutí pokožky. Melouny rovněž poskytují vitamín A, vitamín B6 a draslík.

Melounová semínka

A to nejlepší nakonec. V titulku jsme naznačili, že lidé často vyhazují z melounu to nejlepší, tedy nejzdravější. Tuhle nevděčnou pozici zastávají v případě melounu právě melounová semínka. Proč je jíst? Protože jsou úžasně výživná a zdravá. Nejenom že mají vysoký obsah bílkovin a zdravých tuků, ale najdete v nich vlákninu, minerály, vitaminy skupiny B, hořčík, železo, magnezium a také například zinek. Konzumují se opražená, anebo je můžete nadrtit, rozemlít či povařit ve vodě a nálev vypít.