Metoda Markovič: druhá série mapuje vyšetřování mladistvého vraha Jiřího Straky

Metoda Markovič: druhá série mapuje vyšetřování mladistvého vraha Jiřího Straky

Zdroj obrázku: Ilustrační foto – GPT Image

Na streamovací platformě je od 9. ledna 2026 dostupná druhá série detektivního seriálu Metoda Markovič, která se věnuje vyšetřování vražd spáchaných Jiřím Strakou. Zatímco první série připomněla činy Ladislava Hojera, nová řada se soustředí na případ, v němž byl pachatel mladistvý.

Podle webu kriminalistika.eu se Jiří Straka narodil 14. dubna 1969 v Praze jako druhé ze tří dětí. Vyrůstal v úplné rodině; matka pracovala jako skladová dělnice, otec byl zedník. Straku prý vychovávala především matka přísně, včetně fyzických trestů. Měl nadprůměrné IQ (125), na základní škole však dosahoval průměrného prospěchu. Po základní škole nastoupil na střední hornické učiliště ve Stochově, bydlel na internátu a domů do bytu v Ružinovské ulici v Praze 4 se vracel jen o víkendech a svátcích.

Ve čtrnácti letech začal sledovat ženy na ulici a opakovaně je osahával v městské dopravě. První násilný útok spáchal 17. února 1985 u Novodvorské ulice, kdy 19letou dívku strhl na zem a začal osahávat; po slibované domluvě a následném křiku oběti po penězích odjel. Zadržen byl 22. května 1985 ve Stochově a ještě ten den se k první vraždě přiznal; během výslechu popsal i další činy.

Soudní proces proběhl v podzimních měsících 1985 a 17. prosince mu Městský soud v Praze uložil nejvyšší možný trest pro mladistvého – deset let vězení a následné ochranné léčení v uzavřeném ústavu. Straka pobýval ve věznicích na Pankráci, ve Valdicích a v Horním Slavkově. Do svobody se dostal částečně po prezidentské amnestii v roce 1994; léčení pak pokračovalo v Bohnicích a v Opavě až do Štědrého dne 2004, kdy okresní soud v Opavě ukončil ústavní léčbu s konstatováním, že už není nebezpečný.

Všechny vraždy, znásilnění a pokusy o vraždu spáchal na jaře 1985. Zbyly po nich čtyři děti; například tehdy tříletá Lucie s roční sestrou přišly o matku Alici, kterou Straka napadl 8. dubna 1985 v lesíku na Novodvorské ulici. Dcera Alici, dnes čtyřicetiletá Lucie, v rozhovoru pro časopis Heroine uvedla, že sledování detailů o vraždě matky je pro ni příliš citlivé. Po vydání textu na podzim 2025 se zástupci televize Nova setkali s autorem článku i s dcerou zavražděné a plánují další jednání o citlivém přístupu k true‑crime tvorbě.