Nejde o opožděný apríl, ale už od roku 2003 si lidé na celém světě připomínají každého 4. dubna fakt, že mrkev je pro náš organismus zelenina s mnoha pozitivními přínosy. Nejlepší je samozřejmě čerstvá třeba v salátu, ale v kuchyni se s ní dá doslova kouzlit i jinak.

Není málo těch, kteří nemají k mrkvi zrovna příkladný vztah, což je, řečeno s lehkou nadsázkou, dáno trpkými zkušenostmi s čímsi mrkvovým na talíři, jak jídla z mrkve často v minulosti prezentovaly školní jídelny. Možná je na čase si názor na mrkev opravit, protože je nejenom velmi zdravá, ale rovněž chutná.

I mrkev má životopis

Mrkvové curriculum vitae se začíná psát v Afghanistánu, Pakistánu a Indii. Odtud se mrkev rozšířila do Evropy a dál do zbytku světa. Je zajímavé, že zpočátku nebyla oranžová, ale bílá, červená, fialová, černá a také žlutá. Ve středověku ji pěstovali mniši v klášterech zejména pro farmaceutické účely, protože její struktura byla dřevitá a nedala se jíst. Podle serveru History.com se první oranžová mrkev začala pěstovat v 16. století v Holandsku.

Zdraví z mrkve

Nejednoho z nás v dětství rodiče nabádali, abychom jedli mrkev, protože budeme mít dobrý zrak. Sice je fakt, že díky obsahu antioxidantů betakarotenu a vitaminu A, které pozitivně působí na sítnici, mrkev prospívá očím, ale zas taková hitparáda to není, protože rozhodně neovlivňuje počet dioptrií či další zrakové vady. Kromě toho v mrkvi najdete vitaminy B, C, D, E a K. Z dalších významných živin jsou důležité minerály selen, draslík, hořčík, vápník, železo, měď a také vláknina a lecitin.

Mrkev vás ochrání před…

…vysokou hladinou LDL cholesterolu. Snižuje riziko srdečního záchvatu, infarktu nebo mrtvice. Zlepšuje trávení, syrová působí proti zácpě, naopak vařená zastavuje průjem. Jelikož obsahuje vitamin K, který se stará o zpevnění kostí, pomáhá v boji proti osteoporóze. Existuje celá řada studií, jež naznačují významný přínos mrkve v ochraně před rizikem celé řady onkologických onemocnění. Vzhledem k vláknině je mrkev pevnou součástí hubnoucích jídelníčků. Vraťme se ale ještě k betakarotenu, který napomáhá k bronzovému odstínu pleti a současně chrání pokožku před negativními vlivy slunečního UV záření.

Mrkev v kuchyni

Můžete ji dusit, připravovat z ní polévku nebo péct mrkvance či mrkvový dort. Vynikající je mrkvový džus, který se kombinuje s pomerančem. I když má mrkev lahodně sladkou chuť, podává se jako příloha k masům. A to dokonce připravená ve zkaramelizovaném cukru. Ve francouzském lázeňském městě Vichy ji při přípravě podlévají tamní minerálkou, která má na výslednou pikantní chuť jedinečný vliv.

Text: Julie Čermáková
Foto: ShireShy, Pixabay licence