Žena, když je nachlazená, musí nakoupit, uvařit, uklidit, udělat s dětmi úkoly a ještě se tvářit, jak je v pohodě. Muž, kterého přepadla takzvaná mužská rýmička, se pochopitelně kurýruje v posteli, neuvěřitelně trpí a má pocit, že jeho dny jsou sečteny. Proč to tak je?

Co se vlastně skrývá pod označením mužská rýmička? Podle magazínu Healthline je tenhle pojem vlastně ve skutečnosti tak trochu zavádějící. S určitou ironickou nadsázkou totiž popisuje rozšířený předpoklad, že muži trpí nachlazením a jeho příznaky častěji a více než ženy.

Nevinní muži

Vtipů na mužskou rýmičku jste už jistě slyšeli mnoho. Nutno ale dodat, že pánové jsou terčem těchto posměšků tak trochu neprávem. Existuje totiž několik faktorů, které způsobují, že muži snášejí obyčejné nachlazení podstatně hůř než ženy. Podívejte se:

Mužská rýmička podle rozdílů v imunitním systému

Jak uvádí web Healthline, imunitní systém žen a mužů funguje při obraně před patogeny odlišně. Pokud se do těla dostanou viry nebo bakterie, imunitní systém působí prostřednictvím dvou různých systémů. Jednak nespecifického obranného systému, který vlastně představuje vrozenou imunitní reakci. Ta je obecná a není namířena proti konkrétnímu patogenu. Druhým je specifický obranný systém, v němž tělo vytváří speciální obranné buňky proti určitým patogenům. Imunitní buňky se množí pouze v případě akutní infekce a po té útočí na viry a bakterie.

Fakt, že imunitní odpověď u žen a mužů je často odlišná, způsobuje distribuce pohlavního hormonu estrogenu. Tento hormon, který je více zastoupen u žen, stimuluje produkci specifických obranných buněk, takže ženský imunitní systém působí proti patogenům rychleji a tvrději než u mužů. 

Podle webu Men´s health může být mužská rýmička navíc ovlivněna i zvýšenou hladinou testosteronu. Platí, že čím více je testosteronu, tím méně estrogenu a tedy i méně protilátek. Díky tomu jsou muži ve skutečnosti více náchylnější k infekcím a často u nich nemoc trvá déle než u žen. Je to také jeden z důvodů, proč si muži například po očkování proti chřipce vytvoří méně protilátek než ženy.

Mužská rýmička podle genetických rozdílů

Mužské geny také zajišťují, že imunitní obrana u mužů neprobíhá vždy hladce. Ženy mají dva chromozomy X se zvláště velkým počtem genů, které regulují obranné procesy těla. Muži mají chromozomy X a Y a podle toho méně genů, které podporují imunitní systém.

Ženy a bolest

Imunitní reakce bývají u žen obvykle silnější než u mužů, což je obecně činí citlivějšími na bolest. Na druhou stranu, když vezmeme v úvahu menstruační problémy, bolestivé porody – ženy musí tak či onak hodně vydržet. A přesně to je otužuje, takže se svým potížím obvykle méně věnují. Zatímco, když muže přepadne mužská rýmička, rychleji se soustředí na jednotlivé příznaky, a proto více trpí.

Ženy se více starají o své zdraví

Je obecně známo, že ženy se více starají o své zdraví. Například věnují větší pozornost zdravé výživě, zajímají se o případná očkování, která chrání před různými nemocemi a podobně. Kromě toho ale také častěji dodržují jednoduché tipy na ochranu před infekcí třeba tím, že si myjí během dne ruce mnohem častěji než muži.

Mužská rýmička a jak na ni

Usadila se vám doma mužská rýmička? Hned v počátku je vhodné nasadit několik osvědčených domácích prostředků:

  • Klasická kuřecí polévka – obsahuje hodně bílkovin, které mohou omezit zánětlivé reakce v těle.
  • Udržování v teple, například s lahví s horkou vodou za zády nebo s teplou dekou na gauči.
  • Nic nezkazíte čajem. Vhodný je heřmánek, který má protizánětlivé účinky, nebo tymián. Ten pomáhá proti kašli.