Čeští sportovci budou mít při zahajovacím ceremoniálu Zimních olympijských her dvojici vlajkonošů: v Miláně ponese českou vlajku hokejista David Pastrňák, v Cortině d’Ampezzo ji povede biatlonistka Lucie Charvátová.
Pastrňák kvůli účasti na zahájení přicestuje do Milána dříve než zbytek hokejového týmu z NHL — dorazí už v pátek, zatímco další hráči mají přiletět až v neděli. „Ty jo, jsem strašně hrdý a mám radost. Bude to pro mě obrovská čest. A moc se těším, že budu mít šanci jít se všemi sportovci reprezentovat naši zem. Nádherný,“ řekl Pastrňák. Uvedl ČOV.
Charvátovou vybrali olympionici ze svých řad; jde o nejzkušenější českou biatlonistku, která do Cortiny d’Ampezzo přejede z biatlonového střediska v Anterselvě. Sama mluvila o smíšených pocitech: „I když to bude na dálku, myslím si, že to bude krásný. Zahájení je symbol olympiády. Sleduju ho od dětství a vždycky jsem obdivovala samotný ceremoniál i vlajkonoše. Je to velká pocta, ale budu z toho i nervózní. Těším se.“
Hlavní kandidátkou na vlajkonošku byla původně rychlobruslařka Martina Sáblíková, pro niž budou hry v Miláně posledními v kariéře. Ceremoniálu se ale nechystá zúčastnit kvůli přípravě na závody. „S těžkým srdcem jsem to musela odmítnout,“ uvedla a doplnila, že má další den závod a chce do něj jít s pocitem, že udělala maximum.
Zimní olympijské hry 2026 se uskuteční v termínu od 6. 2. do 22. 2. Hry pořádají italská města Milán a Cortina d´Ampezzo.
