Přátelství není věčné. Kdy je čas jít dál?

Foto: Drobotdean, Freepik.com

Často je snazší stanovit si hranici nepovedeného vztahu, než se vzdát dlouholetého přátelství. Jenže pokud je takové kamarádství spíš zátěží, nejspíš nastal čas se vážně zamyslet nad tím, zda si je chcete udržet i do budoucna.

Přátelství nás provázejí celý život a někdy mohou být i důležitější než vlastní rodina. Někteří lidé vstupují do našich životů pouze na omezenou dobu, zatímco jiní zůstávají trvale. Jenže i úzký přátelský vztah se může rozpadnout třeba kvůli nepřekonatelnému konfliktu nebo proto, že jeden z přátel si zvolí zcela jinou životní cestu. Důležité je včas rozpoznat, kdy přátelství prošlo „datum trvanlivosti“. A řídit se můžete těmito kroky:

Přátelství se stalo jednostranným

Kontaktujete přátele výrazně častěji než oni vás? A když si spolu povídáte po telefonu, točí se konverzace obvykle kolem problémů toho druhého, zatímco vaše starosti jsou přehnané nebo dokonce nestojí za to je řešit? Taková nerovnováha v přátelství je jasným signálem, že se společné základy rozpadají – a je nejvyšší čas s tím něco dělat. Promluvte si s druhou stranou, upozorněte ji, že i vy máte spoustu věcí k řešení a rovněž potřebujete podporu. Pokud ani pak neprojeví žádnou snahu cokoli mezi vámi změnit, je jasné, že tohle přátelství končí.

Kontakt pouze ze zvyku

Když už mluvíme o kontaktu, v případě dlouhodobých přátelství, a zejména pokud mají obě strany velmi málo času, komunikace často probíhá v tomto duchu: jednou týdně zpráva přes sociální sítě, jednou za měsíc telefonát a pozdravy k narozeninám či svátkům. Pokud vám během takových hovorů či zpráv dojde, že si vlastně s přáteli už nemáte moc co říct a nijak netlačíte na to, abyste se častěji slyšeli nebo viděli, je na čase smysl takového přátelství přehodnotit. I přátelé se totiž mohou změnit ve známé.

Ztracená důvěra

Přátelství končí i ve chvíli, kdy zjistíte, že vám blízký kamarád či kamarádka lhali, případně vás pomlouvali a vyzrazovali důvěrné informace, se kterými jste se jim svěřili. Vztahu nepomůže ani to, když se na vás ve složité životní situaci vykašlou. Platí, že jakmile dojde k prolomení základů důvěry, která definuje každý harmonický mezilidský vztah, ve většině případů ji už nelze obnovit. A je to i logické. Přece se nebudete svěřovat lidem, kteří vás v minulosti zradili.

Vzájemně si nechybíte

Týden bez vašich nejlepších přátel dříve vypadal jako věčnost. Koneckonců, dokázali jste se podělit i o ten nejmenší detail ze svého života. Jenže teď už si na ně nějakou dobu skoro nevzpomenete? Nechybí vám vzájemné návštěvy ani dlouhé telefonní hovory? Neříkáte jim o důležitých událostech vašeho života, o které jste se s nimi dříve rádi dělili? Přiznejte si na rovinu, že přátelství zkrátka vyšumělo. A pokud ani z druhé strany necítíte vřelost jako v minulosti, možná to vidí stejně. Pak je čas přeřadit tohle přátelství do kategorie známí.

Přátelství se stává břemenem, místo aby obohacovalo

Pokaždé, když si povídáte po telefonu s kamarádem nebo kamarádkou, zůstává ve vás špatný pocit z negativních věcí, které na vás dotyčný/á hází? Bojíte se jim nevzít telefon, i když třeba nemáte čas, anebo odmítnout schůzku, aby vás neosočovali z toho, že se s nimi nechcete stýkat? Vaše přátelství se tak stává spíš nepříjemnou rutinou nebo dokonce psychickým stresem? Pokud jste odpověděli ano, je nejvyšší čas za ním udělat tlustou čáru.

Chybí to, co vás spojuje

Spousta přátelství, která přetrvávají roky nebo desetiletí, jsou založena na podobnostech, které ale mají „datum vypršení platnosti“. Takoví lidé spolu obvykle studovali, pracovali, měli děti, které chodily do stejné školy. Pokud se takový spojovník přeruší, třeba proto, že změníte zaměstnání, přestěhujete se do jiného města nebo se děti rozprchnou, může se stát, že přátelství najednou začne ochabovat. Není ale třeba se tím trápit, protože jste zkrátka jinde, stejně jako vaši přátelé, ze kterých se vlivem okolností stali známí.

Text: Julie Čermáková
Foto: Drobotdean, Freepik.com