Seznam úkolů, které nosíme v hlavě a který se nezmenšuje. Někdy dokonce narůstá, takže se cítíme stále více zahlceni. Tak by se dala ve zkratce popsat psychická zátěž. Podívali jsme se na to, proč tento fenomén postihuje hlavně ženy a co se s ním dá dělat.
Potřebujeme dárek k narozeninám pro Honzíka. Cestou z práce je třeba vyzvednout auto z opravny. Musím objednat žrádlo pro psy… Znáte takové či podobné myšlenky? Takhle nějak totiž vypadá psychická zátěž.
O co jde
Psychická zátěž se dá porovnat s psychickým stresem. Jedná se o organizační úkoly, které nejsou vidět a odehrávají se na pozadí dalších situací. Tedy zvažujeme možnosti, rozhodujeme, přemýšlíme o řešení, a to nejenom z pohledu našeho, ale i zbytku rodiny. Právě tenhle nekonečný seznam činností je z dlouhodobého hlediska stresující a frustrující.
Autorka a psycholožka Patricia Cammarata se na toto téma více zaměřila ve své knize Raus aus der Mental Load Fall (Zbavte se mentální zátěže). Zde, při zjištění, že psychická zátěž postihuje hlavně ženy, vychází z faktu, že právě ženy jsou projektovými manažerkami každodenního života, kdy nejenom v práci, ale i doma přemýšlí o většině věcí a přebírají zodpovědnost. Na partnera jsou delegovány pouze úkoly, ale přehled si udržuje žena sama. Tento jev se vyskytuje zejména v rodinách s dětmi, ale psychická zátěž je problém i v bezdětných manželstvích. Není tak divu, že se stále více žen cítí vyčerpaně a přemáhá je psychický stres.
Typická psychická zátěž
Jako příklad psychické zátěže se často používá oslava narozenin dítěte, uvádí Patricia Cammarata ve své knize. Ta totiž zahrnuje spoustu přemýšlení a řešení. Kde uspořádat oslavu? Koho pozvat? Má dítě v daném termínu čas? Pokud ne, přesuneme oslavu na jindy, nebo kroužek zrušíme? A jaký vybereme dárek? Nesmíme zapomenout na balicí papír. Otec dítěte je požádán, aby koupil dárek. Tím ovšem celá věc pro něj končí. Při sebemenším zádrhelu pak bývá žena otrávená, protože musí myslet na všechno. Muž se pochopitelně naštve. Problém tkví v tom, jak zmiňuje psycholožka Cammarata, že psychická zátěž není něco, co můžete vidět, jako domácí práce. Jsou to úkoly, které se dělají v tichosti. To je důvod, proč je mentální zátěž tak nebezpečná.
Psychická zátěž postihuje především ženy
Čím to je, že ženy jsou tímto fenoménem postiženy více než muži? Jedním z hlavních důvodů je socializace. Ženy nebo dívky byly vychovávány k tomu, aby převzaly pečující část vztahu, zatímco úkolem mužů bylo vydělávat peníze. Toto tradiční rozložení rolí je v našich hlavách někdy ukotveno ještě pevněji, než bychom si přáli. Pokud ženy po porodu zůstávají doma a muži jdou do práce, mnoho párů nevědomě sklouzne zpět ke starým vzorům.
Podobná situace nastává i u tzv. pečovatelských úkonů, jako je praní prádla nebo úklid, připomíná známá psycholožka a blogerka. V průměru mají ženy totiž stále více pečovatelských úkolů než muži. Ovšem zpátky k tématu psychická zátěž. Zatímco domácí práce si můžete jasně rozdělit, s duševním myšlením to jde jen těžko. Jaké je tedy řešení?
Mentální zátěž: Dostaňte se z mentální pasti
Zviditelňujte
V první řadě je důležité „zviditelnit“ neviditelné úkoly ve vztahu. Za tímto účelem se zapisují všechny úkoly, které se vyskytují denně, týdně a měsíčně. Může se to zdát jako malichernost, ale tento postup vytváří transparentnost a pomáhá partnerovi pochopit, jak vysoká je psychická zátěž druhého. Dalším krokem je jasné rozdělení úkolů a určení, kdo je za ně zodpovědný. „A pozor, rozdělte si nejen úkoly, ale i procesy, které za nimi stojí,“ připomíná Cammarata. Pokud je muž například zodpovědný za sportovní kroužky dětí, pak to zahrnuje nejenom je tam odvézt nebo přivést, ale také zkontrolovat, jestli mají čisté triko a tepláky a následně dohlédnout na to, aby špinavé děti daly do koše na prádlo.
Týdenní plánování
Před začátkem týdne, například každou neděli večer, projděte a rozdělte všechny úkoly, které vás v následujících dnech čekají. Kdo dělá týdenní nákupy? Kdo vezme dítě k zubaři? Týdenní rozvrh je připíchnutý na lednici, aby měl každý přehled.
Odhoďte perfekcionismus
Pokud jde o každodenní plánování, ženy často projevují více perfekcionismu než muži. A tady je vhodné se nad sebou zamyslet. Opravdu je nutné péci na oslavu narozenin složitý dort? Nestačila by nějaká jednodušší alternativa? Opravdu musíte vymýšlet program? Když se většinou všichni zabaví sami? Zbavit se perfekcionismu se snadněji řekne, než udělá. Ale čas, který tak získáte, má cenu zlata a chrání vaše duševní zdraví.
Vzdejte se zodpovědnosti
Pro většinu žen není snadné převést zodpovědnost na druhé, i když se tak psychická zátěž sníží. Míváte tendenci posílat protějšku připomenutí jeho úkolů, místo toho, abyste věřila, že se o ně postará sám? Zkuste mu věřit. A pokud to nedopadne, svět se rozhodně nezboří.