Také vás hezké počasí láká na výlety, do lesa na houby nebo se jen tak natáhnout do trávy, dívat se na nebe a užívat si nicnedělání? Proč ne. Má to ovšem háček. Je třeba počítat s tím, že si z lesa nebo ze zahrady můžete přinést klíšťata a s nimi bohužel i některá nepříjemná onemocnění.
Teplo totiž nesvědčí pouze nám lidem, ale také hmyzu, který o sobě dává dost nepříjemně vědět. Největší riziko v tomto ohledu představují klíšťata, která je třeba po zakousnutí ihned odstranit a postižené místo nejenom ošetřit, ale také dál pečlivě hlídat.
Nebezpečná klíšťata
Na to, jak jsou malinká, dokážou nadělat pořádnou paseku. Nejčastěji přenášejí nemoc zvanou lymská borelioza.
Lymská borelioza
Podle webu wikiskripta.eu se projevuje jako červená skvrna, buď celistvá, anebo uprostřed s bílým flekem. Obvykle se v místě kousnutí vytváří několik dnů, ale i týdnů. Jakmile ji objevíte, ihned navštivte lékaře. V tomto stadiu je totiž borelioza dobře léčitelná antibiotiky. Pokud si nebudete skvrny všímat, po určité době sama zmizí, nikoli ovšem nemoc jako taková.
Za nějaký čas se totiž může objevit onemocnění připomínající virózu. Pocítíte únavu, začnou vás bolet svaly, klouby, v krku a budete mít teplotu. Je důležité si vzpomenout na to, že vás před určitou dobou kouslo klíště, protože i v této fázi borelioza dobře reaguje na antibiotickou léčbu.
Po odeznění virózy má totiž infikovaný člověk opět nějakou dobu klid. Po nějakém čase se ale objeví zánět kloubů, nervů, svalů, různé potíže neurologického charakteru, bušení srdce, ale také například zánět močového měchýře a řada dalších. Některé projevy mohou dokonce připomínat roztroušenou sklerózu. Na boreliozu pak ukážou různé speciální krevní testy.
Klíšťová encefalitida
Dalším nepříjemným onemocněním je takzvaná klíšťová encefalitida. Inkubační doba v tomto případě trvá týden až měsíc. Na začátku onemocnění připomíná lehkou chřipku s bolestmi hlavy, horečkou, únavou, nevolností a bolestí svalů a kloubů. V této fázi může v některých případech skončit plným uzdravením. Bohužel se stává, že po jednom až dvou týdnech, kdy vás kousla klíšťata, nastupuje další atak v podobě krutých bolestí hlavy, postiženého trápí nevolnosti, zvracení, horečky, neurologické obtíže, dezorientace, poruchy paměti apod. Tato fáze klíšťové encefalitidy trvá přibližně 3 týdny. Asi jedna čtvrtina pacientů může mít trvalé následky projevující se chronickými bolestmi hlavy, poruchami koncentrace, nálady, sníženou výkonností a depresemi. Jestliže se nakazíte, léčba se určuje, stejně jako v případě boreliozy, na základě krevních testů. Minimálně první dva týdny probíhá léčba v závažnějších případech v nemocnici. Nejlepší prevencí před klíšťovou encefalitidou je očkování. Průběh obou nemocí je velmi individuální. Záleží na zdravotním stavu pacienta, věku apod. „U dospělých a starších osob bývají častěji dlouhodobé komplikace a onemocnění může vést k invaliditě nebo k úmrtí pacienta. Nad 50 let věku je pravděpodobnost smrtelného průběhu nákazy 15krát vyšší než u mladších věkových kategorií a stoupá výskyt trvalých následků,“ popisuje prof. MUDr. Petr Brhel, CSc., přednosta Kliniky pracovního lékařství Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU.
Klíšťata vyžadují dobré oblečení
Kromě již zmíněného očkování, je vhodné se na pobyt v přírodě náležitě vybavit a zabránit tak klíštěti, aby se na vás přisálo. Na louku nebo do lesa si zásadně berte pevnou obuv, ideální jsou holiny nebo vyšší boty a dlouhé kalhoty či tepláky, přes které přetáhnete ponožky. Klíště se totiž na tělo nejčastěji dostává štěrbinou mezi kalhotami a obuví, a pak leze vzhůru do teplých a vlhkých míst. Rádo se zavrtává v podkolenních jamkách, tříslech, umí vyšplhat až do podpaždí a líbí se mu i za ušima nebo ve vlasech. Před pobytem venku se nezapomeňte nastříkat vhodnými přípravky proti klíšťatům.
Na klíšťata si ale dejte pozor i na zahradě. Rádo se totiž drží ve vysoké trávě, vhodné je proto časté sekání na co nejkratší délku a rozhodně si nelehejte na zem jen tak bez podložky.
Komáři, muchničky a jiný obtěžující hmyz
Doby, kdy vás komár štípl, bodanec pár dní svědil, a pak jste měli klid, jsou dávno pryč. Komáři totiž mohou přenášet i různá horečnatá onemocnění. A obávat bychom se měli i různých drobných mušek, muchniček. Ty jsou zákeřné v tom, že jejich kousnutí může začít bolet třeba až po dvou dnech. Místo bodnutí oteče a někdy dojde i k alergické reakci vyžadující lékařské ošetření.
Nejenom klíšťata nebo komáři. Nepříjemné a obtěžující bývají v teplejších obdobích roku i vosy, včely nebo sršni. Zatímco zdravého člověka takové bodnutí pouze svědí, alergikovi způsobuje značné potíže. Proto je dobré mít při ruce vhodné léky. V případě, že vás či někoho z vašich blízkých píchne vosa nebo včela a kromě bolesti a otoku v místě vpichu se objeví i otok v obličeji, udělá se vám špatně a začnete mít potíže s dýcháním, na nic nečekejte a uhánějte k lékaři. To platí i v situaci, že dojde k bodnutí do úst nebo krku.
Balíček první pomoci
Jak uvádí web Fakultní Thomayerovy nemocnice, při alergické reakci je vhodné podat včas celkově působící antihistaminika, lokálně např. Fenistil gel, studené obklady. V případě prodělání těžké alergické reakce musí být pacient vybaven tzv. POHOTOVOSTNÍM BALÍČKEM, tzn. léky, které mu předepíše alergolog.