Současná doba je náročná po mnoha stránkách. Všudypřítomný stres, starosti, které mnohdy provázejí úzkosti z toho, co bude, se na organismu často podepisují i fyzicky. Jak takové situaci zabránit? Naučte se užívat si bylinkové koupele, které zvládnete i v domácích podmínkách. A s čím vším vám mohou pomoci?

Naložit se do vany je v nevlídném podzimním počasí krok správným směrem, protože si báječně prohřejete tělo, na chvilku se zastavíte, odpočinete a celkově posílíte organismus. Tedy za předpokladu, že si do koupele vyberete správné bylinkové přísady…

Jako víla z heřmánku

Heřmánek se řadí mezi tradiční přísady bylinných koupelí. Používá se heřmánek pravý, který má příjemně kořenitou vůni. Při péči o pokožku je vyhledáván hlavně pro své protizánětlivé účinky, protože zklidňuje různé dermatózy lehčího charakteru, spáleniny, snižuje bolest a omezuje tvorbu jizev.

Ty jsi má, levandulová

Relaxační vůně levandule vám přivodí dobrou náladu sotva ji ucítíte. A co teprve koupel. Její předností je bezesporu zklidňující účinek na nervy. Levandulová lázeň odbourává stres, snižuje krevní tlak a pomáhá proti nespavosti. Tím, že prokrvuje pokožku, je levandule vhodná rovněž při léčbě revmatismu, dny a stejně jako heřmánek působí pozitivně na popáleniny, špatně se hojící rány, akné apod.

Zkuste to s  jehličím

Dnešní doba je nejenom náročná, ale jak všichni dobře víme, i virová. Podzim nedoprovází pouze covid, ale také různé virózy, nemluvě o nastupující chřipce. Bylinková koupel ze smrkového jehličí má antiseptické účinky nejenom na tělo, ale zbavuje nežádoucích virů i ovzduší. Lázeň ze smrkového jehličí vám pomůže proti nespavosti, nervozitě a nachlazení. Navíc ulevuje od bolavých kloubů a svalů.

Bylinková koupel z máty

Máta je oblíbená bylinka pro přípravu čajů, ale také různých koktejlů a nealkoholických limonád. V sychravém počasí přidejte pár kapek mátového oleje do koupele pro posílení imunity. Kromě toho se ale také zbavíte pocení nohou, rozpraskané kůže na patách a svalových křečí. Máta také funguje jako výborný přírodní prostředek proti stresu.

Na pohodu

Citrony sice nejsou bylinky, ale to neznamená, že by koupel v éterickém oleji z citrusů byla o něco méně příjemná, uzdravující a relaxační. Naopak. Uleví vám při únavě, skvěle tonizuje pleť a její vůně navodí radost a optimismus, stejně jako pocit bezpečí.

Účinné bylinky

Bylinkovou koupel byste si měli dopřát alespoň dvakrát týdně po dobu přibližně dvaceti minut. Pokud je to jenom trochu možné, po koupeli se neotírejte, ale nechte tělo oschnout, případně se zabalte do osušky, která přebytečnou vlhkost vsákne. Tak prodloužíte účinky koupele.

Text: Martina Hálková

Foto: archiv firem, Freepik.com